Logo image
Logo image

Duyularınız Duygularınızı Nasıl Etkiliyor Olabilir?

3 dakika
Duyularınız Duygularınızı Nasıl Etkiliyor Olabilir?
Son Güncelleme: 17 Nisan, 2018

Duyularınızın duygularınızı ve ruh halinizi etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Kokular, sesler, renkler ve hatta gün ışığı davranışlarınıza doğrudan etki edebilir.

Alarm çalıyor. Gözlerinizi açmaya çalışıyorsunuz ama neden bu kadar zor geldiğini bilmiyorsunuz. Hiçbir fikriniz yok. Sonunda, kalkıyorsunuz, camı açıyorsunuz ve dışarıya bakıyorsunuz. Gökyüzü gri. Nasıl hissediyorsunuz?

Alarm çalıyor. Gözlerinizi hevesle açıyorsunuz. Bugün güzel bir gün olacak, bunu hissedebiliyorsunuz. Pek çok planınız var. Zıplayarak kalkıyorsunuz, camı açıp dışarıya bakıyorsunuz. Güneş parıldıyor. Işık muhteşem. Nasıl hissediyorsunuz?

Hava. Hafiflik. Kokular. Sesler. Tüm bunlar ruh halinizi ve duygularını etkileyebilir. Üzgün olduğunuzda nasıl giyindiğinizi bir düşünün. Gri, kahverengi ve siyah gibi koyu renkler giymek yaygındır. Şimdi de mutlu anlarınızı düşünün. Her şey renkli. Turuncu, sarı, yeşil, mavi.

Kokular ve sesler duyguları ortaya çıkarabilir

Bir koku sizi çocukluğunuzdaki bir ana, annenizin doğumgününüz için yaptığı o keke götürebilir. Bir şarkı size özel birini, ilk dansınızı, ilk öpücüğünüzü hatırlatabilir. Bir şarkı üzgün anılarınızı değil de yalnızca mutlu anılarınızı aklınıza getirebilir.

Sabah uyandığınızdaki ruh haliniz, giydiğiniz kıyafetlerin renkleri, sahip olduğunuz anılar, davranış biçimleriniz…hepsi hissettiğiniz duygularla ilgilidir.

Some figure

Göründüğünün aksine, bu duyguların tümü iyidir.

Bazen etrafınızdaki insanların nasıl hissettiğinizi bilmemesini istemek doğaldır. Savunmasız ya da üzgün görünmemek için duygularınızı gizlersiniz. Bazen de bilinçsizce gerçek duygularınızla ilgili kendinizi kandırırsınız. Her koşulda, kendinizi incinmekten korumak için bir zırh giyersiniz.

Üzgün olduğunuzda, bir parça neşeli müzik dinlemek ruh halinizi değiştirebilir.

Ama ne var biliyor musunuz? Eğer sizi seven insanlar nasıl hissettiğinizi bilmezlerse size yardım edemezler. Eğer onlardan yardım istemezseniz, aynı şekilde yine size yardım edemeyeceklerdir.

Belki size kendi kendinize yetmeniz, kimseden bir şey istememeniz öğretilmiş olabilir. Bu yüzden kendinizi, nasıl düzelteceğinizi bilmediğiniz bir durumda bulduğunuzda nasıl yardım isteyeceğinizi bilmiyor ya da buna cesaret edemiyor olabilirsiniz. Ancak yardım istemek kötü bir şey değildir. Aksine, sevdiğiniz insanlarla yakınlaşmanızı sağlar. Böylece onlara güvendiğinizi belli etmiş olursunuz. Elbette, sizi seven insanların da duyguları vardır.

Düşünsenize, her gün iyi hissetmek nasıl bir şey olurdu

Duygusal idare öğrenilir. Örneğin, üzgün hissediyorsanız neşeli renkler giyerek ruh halinizi değiştirebilirsiniz. Depresif hissediyorsanız, sizi dans ettirecek hareketli bir şarkı dinleyin. Duvarlarınızı yıkın, davranışınızı değiştirin, içinde yaşadığınız koşulları belirlemek sizin elinizde olacak. Gününüzün nasıl geçeceğine karar verme gücüne sahipsiniz.

Jorge Bucay’in yazdığı bir hikayede, üzüntü ve öfke aynı sihirli havuzda yıkanırlar. Her zaman aceleci olan öfke, hızlıca yıkanıp havuzu terkeder. Üstünü giyer. Ancak gerçekleri net bir şekilde göremediği için, üzüntü’nün kıyafetlerini giydiğini fark etmez.

Üzüntü, yavaşça, ne kadar zaman geçtiğinin farkında olmadan, sudan çıktığında kıyafetlerinin orada olmadığını fark eder. Öfkenin kıyafetlerini giymekten başka çaresi kalmaz.

“Derler ki, o günden sonra, insanlar öfkeyle karşılaştıklarında, onu kör, zalim ve berbat bir şey olarak gördüler. Ancak zaman ayırıp dikkatlice bakarsak, öfkenin yalnızca bir maske olduğunu ve öfkenin kılığının arkasında aslında üzüntünün saklandığını görürüz.”

– “Sadness and Fury”, Jorge Bucay

Bu yüzden, bazen sizin yaptığınız gibi, diğer insanların da duygularını sakladıklarını unutmayın.

Some figure

Duygularınızı yönetmeyi bilmek her zaman kolay değildir

Partnerinizle ya da arkadaşınızla tartışırken sinirlendiğinizde, gerçek duygularını kelimelerinin arkasında gizliyor olabileceklerini unutmayın. Size açıkça ifade etmeseler de, tartışma esnasında bağırmaları, ne kadar kötü hissettiklerini göstermek için kullandıkları bir yol olabilir.

Başkalarını anlamayı öğrenmek bir bilgelik belirtisidir. Eğer belli bir şarkı dinlediğinizde ya da belli bir anınızı hatırladığınızda, hangi duyguların sizin için ne ifade ettiğini ve sizi nasıl etkilediklerini düşünmeyi bırakırsanız siz de başkalarını anlayabilirsiniz.

Gününüzün nasıl geçeceğine karar vermek sizin elinizdedir. Mutluluğun da öğrenilen bir şey olduğunu unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.