Logo image
Logo image

Duygusal Sarhoşluğun 5 Belirtisi

3 dakika
Duygusal Sarhoşluğun 5 Belirtisi
Son Güncelleme: 12 Ocak, 2017

Savunmasız hissediyorum, çabuk sinirleniyorum, ve arada bir sabah kalkıp her şeyi bırakıp gitme ihtiyacı hissediyorum. Saniyeler içinde ilgi duymaktan kayıtsızlığa geçiyorum. Kendimi yeni bir projeye başlamak için motive edip, biraz sonra ondan tamamen sıkılmış oluyorum.

Hayatım sonsuz bir lunapark treni gibi;  kahkahalar ve gözyaşları her köşe başından çıkıp hiç beklemediğim anlarda beni şaşırtabiliyorlar. Şu anki endişelerimi, geçmişteki kaygılarımı ve hissettiğim ezici güvensizliği idare etmek oldukça zor.

Durumlara sıklıkla orantısız tepki gösteriyorum, duygu ve düşüncelerimi açıkça ifade edemiyorum ki bu son zamanlarda ciddi bir problem haline geldi. En kötüsü de her şeyden ve herkesten bıktığıma karar verdiğim anda elimi tutacak birinin derin ihtiyacıyla yüzleşiyorum…

Bu, sizde herhangi bir çağrışım yaptı mı veya size bildiğiniz herhangi birini hatırlattı mı? Duygusal sarhoşluktan muzdarip birinin yaşadıkları işte bu şekildedir. Çoğumuz alkol sarhoşluğunun etkilerini anlarız; duyularımızın nasıl farklılaştığını, tepki verme süremizin uzadığını ve nabzımızın yavaşladığını biliriz…

…Peki, duygusal sarhoşluğun belirtilerini biliyor muyuz?

Hayatınızda çok duygusal bir dönemden geçmekteyseniz veya geçmişseniz, duygusal sarhoşluğu yaşamış veya yaşıyor olabilirsiniz. Özümüzde karmaşık duygusal yaratıklar olduğumuz için, duygusal sarhoşluğun etkileri de değişkenlik gösterecektir. Ama genel olarak iç varlığımızı beslememiz için gereken vakti ayırmayı başaramamanın sonucudur.

1. Algılarınız değişir

Dünyayı kendi duygularınızın gözünden gördüğünüz için, gerçekleri, kendinizi veya başkalarını dinlemiyorsunuz. Bunu yapmak size boşa zaman harcamak gibi geliyor; fakat aslında hiçbir şey gerçekten daha öte olamaz.

Gelecekte ne olacağını veya gelecek olanı nasıl yönetebileceğinizi bilmeyerek, kontrolünüzün dışında olan beklenmedik duyguların karşısında endişe ve sabırsızlık geliştiriyorsunuz.

Some figure

2. Güvensizlikleriniz kontrolü ele alır

Güvensizlikleriniz hayatınızı ele geçirir ve sizi yönetir. Daha reaktif ve daha savunmacı hale gelirsiniz, özgüvenininiz dibe vurur ve gelişen her yeni olay sizi daha da savunmasızlaştırır. En iyi durumunuzda olmadığınız doğru olabilir, ama duygularınız değerinizi ve yeteneklerinizi fark etmenizi engelleyerek işleri daha da kötüleştirir. Gün geçtikçe duygusal olarak bağımlı hale gelirsiniz, hatta bu bazen kendi başınıza hiçbir şey yapamayacağınızı düşünmeye kadar gider.

Some figure

3. Duygusal açıdan engellenirsiniz

Duygularınızın, siz üzerinde düşünmeden eylemlerinizi yönlendirmesine izin vermek, iletişim kurma ve gelişme becerinizi sınırlar. Duygusal sarhoşluğun bir sonucu olarak, çoğunlukla hayatınızdaki durumlara nasıl yanıt vereceğinizi bilemez hale gelirsiniz.

Eğer duygusal sarhoşluk içerisindeyseniz düşünmeden konuşursunuz, durumlar ve olaylar hakkında etkin bir perspektif sahibi olamazsınız. Konfüçyüs “her zaman serin bir kafanız, sıcak bir kalbiniz ve uzun bir eliniz olmalı” demiş. Aceleyle ve “sıcak” bir kafayla tepki gösterdiğimiz zaman, davranışlarımız derin hislerimiz yerine, ani duygularımızı ve dürtülerimizi baz alır.

Some figure

4. Sizi zarar verici davranışlara hapseden duygusal vertigo

“Bırakıp gitme korkusu”na ben duygusal vertigo diyorum. Bu en saf haldeki korkudur; kısaca, bizi yitip gidenlerin boşluğuyla yüzleştiren korku. Sevdiklerimizi kaybetmenin acısının ve mazoşistliğimizin yarattığı zayıflığın korkusudur.

Düşlediğiniz hayatın yolundan saparsanız kendinizi yılmış hissedersiniz ve bunu yapmanın hayatınızın sonu anlamına gelecek büyük bir facia olacağı endişesini taşırsınız. Sizin için iyi olmadıklarını bildiğiniz halde zarar verici alışkanlıkları ve zararlı insanları bırakamayacağınızı düşünürsünüz.

Some figure

5. Zihinsel enerjiden yoksunsunuz

Duygusal sarhoşluk içerisindeyseniz, çoğunlukla başkalarının ne söylediğini dinlemediğinizi, ve dikkatinizin ve hafızanızın tamamen seçici hale geldiğini düşünmeniz muhtemeldir.

Özellikle bir tartışma içinde olduğunuzda bu durum çok belirginleşir. Diğerlerinin sözlerini çarpıtırsınız, sadece kendi inançlarınıza göre dinlersiniz, nihayetinde algısal sorunlarınıza ve isteksizliklerinize göre çıkardığınız sonuçlar üzerinden tartışmayı bitirirsiniz.

Olgun, mantıklı bir tartışmaya katılmak istemediğinizden değil, kendiniz yerine diğerlerinin bakış açısından bakmak sizin için muazzam seviyede zihinsel enerji gerektireceğinden dolayı bu böyledir. Günlük zorlukların pek çoğuyla ve diğerleriyle olan ilişkilerle bile uğraşacak takatiniz yoktur.

Some figure

Duygusal sarhoşluk nasıl önlenir?

Duygularımızın ve güvensizliklerimizin etkisi altında yaşamanın oldukça külfetli olduğunu anlamak önemlidir. Gerçekliği etkin bir biçimde yorumlayamayız. İleride pişman olacağımız şeyleri söylememiz veya yapmamız da çok muhtemeldir.

Bu kaygılar göz önünde bulundurulursa, önemli olan duygularımız tarafından kontrol edildiğimizi fark etmemiz ve kendimize onları kabul edebileceğimiz gerekli zamanı vermemizdir.

Bu 5 belirtinin bilincinde olmak bize sarhoşluk durumunu hızlıca tanımlama kabiliyeti verir. Biz de bu sayede duygusal dengemizi yeniden sağlamak için gerekli olan molayı verebilir ve saadetimizi pekiştirebiliriz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.