Logo image
Logo image

Sabırsızlığın Üstesinden Nasıl Gelinir: 3 Tavsiye

3 dakika
Sırf size yararı olmadığı için sabırsızlığın üstesinden gelmeniz gerekiyor. Sabırsızlık sizi yıpratır, canınızı yakar ve sıklıkla hata yapmanıza neden olur.
Sabırsızlığın Üstesinden Nasıl Gelinir: 3 Tavsiye
Son Güncelleme: 04 Aralık, 2020

Endişeyle çevrelenmiş tehlikeli bir durum olduğu için sabırsızlığın üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz. İnsanların zaman geçtikçe daha sabırsız hale geldiği bir sır değil. Modern hayatta her şey daha hızlı gerçekleşiyor ve bu nedenle insanlar herhangi bir şeyi beklemek zorunda olduklarında giderek daha hoşgörüsüz hale geliyorlar. Sabırsızlığın üstesinden nasıl gelinir diye düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Bu gerçekten talihsiz bir durumdur. Çünkü gerçek şu ki, değerli ve anlamlı olan herhangi bir şeyi inşa etmek zaman alır. Doğanın kuralı bu konuda nettir; hızlı sonuç aldığınız şeyler çoğu zaman daha geçici olur. Bu koşullar altında sabırsızlık kendi kendinize zarar vermenize neden olabilir.

Nihayetinde sabırsızlık, gerçekliğin ritmi ile duygusal anlamda senkronizasyon eksikliği yaşamanızdır. Yeterince hızlı hareket etmemenizden öte, aslında adaptasyon eksikliğinin bir sonucudur. Peki bir şeyler için beklemeyi normal gören algınız nasıl işliyor? Sabırlı insanlar bunu nasıl başarıyor? Bu yazıda bekleyebilmenin, çaba göstermenin ve sabırlı olmanın yollarını size anlatacağız.

“Sabır, sabırsızlığı gizleme sanatıdır.”

– Guy Kawasaki

Some figure

Sabırsızlığın üstesinden nasıl gelinir?

1. Gerçek ihtiyacınızı belirleyin

İnsanlar nadiren durup sabırsızlıklarının altında yatan nedenler hakkında düşünüyor. Prensipte bu durum, kişinin gerçeklik algısıyla ve bu gerçekliğin alıştıklarından farklı bir ritimde ilerlemesinden kaynaklanır. Bu nedenle sabırsız kişiler bu ritim yavaşladığı zaman farkı anlar ve rahatsız hissederler. İyi haber şu ki, eğer sabırsızlığa neden olan tek sebep buysa, büyük olasılıkla kısa bir süre sonra bu duruma ayak uydurabilirsiniz.

Ancak sabırsızlığın arkasında yatan şey genellikle başka bir etkendir. Bir şeyin gerçekleşmesine mi yoksa gerçekleşmemesine mi ihtiyacınız var? Şimdiki zamanla doğru şekilde ilgilenemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden hep kaçıyormuş gibi hissedersiniz ve bu hayatınızda sabırsızlık olarak tezahür eder.

Sorun çoğu durumda bir şeyin bitmemesi veya başlamaması değildir; bir şekilde hoşa gitmeye ‘şimdiki zamana’ uyum sağlamanın zorluğudur. Ancak en basit haliyle şimdiki zaman burada ve şimdi. Bu nedenle, bu gerçeklik içinde kendinize nasıl bir yer bulacağınıza odaklanmalısınız.

2. Yapısızlaştırma arzusu

Çoğu zaman sabırsızlığın arkasında yatan arzunun veya motivasyonun ne olduğu net değildir. Belki de basit bir biçimde acı veya rahatsızlık veren bir durumdan kaçmak olarak yorumlanabilir. Kimse acı ve rahatsızlık veren bir durumun içinde uzun süre kalmak istemez ve hiçbir şey değişmediğinde ise sabırsız bir hale gelinebilir.

Ancak içinde olduğunuz gerçekliği istememenin çözümü, o gerçekliğe direnmek veya ondan uzak durmak için çıkış yolları icat etmek anlamına gelmiyor. Yapılacak en akıllıca şey, herhangi bir anda bu gerçekliği olabildiğince değiştirmeye çalışmaktır. Kaçmak hiçbir zaman iyi bir çözüm değildir. Sorunlardan veya yapmanız gerekenlerden kaçarak anksiyete üretirsiniz.

Gördüğünüz gibi, olayların istediğiniz şekilde olmasını ummak yeterli değildir. Ayrıca istenmeyen bir şeyin yok olması için bu şekilde direnmek de yeterli değildir. Aslında iki çözüm şekli de büyük oranda enerji gerektiren kısır çabalardır. Peki o zaman kaçmak yerine neden gerçekliği değiştirmeye çalışmıyorsunuz? 

Some figure

3. Meditasyon: Sabırsızlığın üstesinden gelmek için bir panzehir

Meditasyon yapmak zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. Zihninizi sakinleştirdiğiniz zaman, içinizde olup bitenleri dinlemek ve tüm meseleleri daha iyi anlamak kolaylaşır. Bu nedenle meditasyon yapmak neyi isteyip istemediğinizi gerçekten anlamanıza da yardımcı olur. Belki de meditasyon sayesinde başa çıkmanın bir yolunu bulamayan halinizden de kurtulabilirsiniz. 

Meditasyon sadece sakinlikle ilgili değildir. Bu egzersizler, zihinsel hızınız üzerinde kontrol sahibi olmanız ve adaptasyon süreçlerinizi hızlandırmanız için bir araçtır. Çünkü sabırsızlıkla birlikte gelen bu kaçma durumu her şeyi daha zor hale gelir. Aslında sabırsız olmak, özlediğiniz ve belki de hayalini kurduğunuz her şeyi geciktirir veya engeller.

Diğer pek çok erdem gibi sabır, doğduğunuzda önünüze bir paket halinde hazır bir şekilde gelmez. Bu durum, çok fazla pratik yaparak geliştirmeniz gereken bir özelliğinizdir. Zor durumlar, bu sabır becerisini güçlendirmek ve pratik yapmak için mükemmel bir alandır.

Kısacası, sabırsızlığın yararsızlığını kendinize hatırlatmanın yanı sıra meditasyon egzersizleri de bu konuda size çok yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Flores, J. (1990). La impaciencia de la razón. Revista Mexicana de Ciencias Políticas y Sociales, 36(140), 37-43.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.