Logo image
Logo image

Duygusal Bağımlılık: Her Zaman Sana Geri Dönüyorum

3 dakika
Duygusal Bağımlılık: Her Zaman Sana Geri Dönüyorum
Son Güncelleme: 05 Ekim, 2017

Rüzgarın yönü değişse bile benim yelkenli gemim sana dönüyor, her zaman sana. Başka sulara nasıl açılırım bilmiyorum, rüzgar olmadan yelkenlimi nasıl kullanacağımı da. Ve sen, yanımda olmanın seni boğduğunu söylediğin zaman okyanusları gözyaşından perdeye çeviren rüzgarımsın.

Beni sevdiğini ama nefes almak için benden ayrı durman gerektiğini söylüyorsun. Gittiğim her yerde yanımda olarak beni sevdiğini söylemeye gerek olmadığını düşünüyorsun. Bu söylediklerin, sanki benden ayrılmışsın gibi canımı yakıyor. Benim içinse aşk hep seninle olmak ve her şeyi seninle birlikte yapmak.

Canımı acıtmasına rağmen her seferinde sana dönmeme neden olan bu duygusal bağımlılığı değiştirebileceğimi biliyorum. Ancak yine de, seni sevme şeklimin yanlış olduğunu kabullenmek zor. Aşkın, sevdiğin insanın nefesini her an yanında hissetmek olmadığını ve yanında olmadan da ona güvenmek olduğunu kabul etmek çok zor.

Sen benim her şeyimsin ve sensiz yaşayamam. Benim için sen olmadan, ben diye bir kavramdan bahsetmek zor ve tekrar nasıl ben olunur bilmiyorum. Benim için sadece biz varız.

Some figure

Rüzgar Fırtınaya Dönüştü

Başta işler o kadar kötü değildi. İlkbaharda tatlı meltemi hissetmek gibiydi. Teninize değdiğinde ürperten ama bir o kadar da iyi hissettiren bir meltem.

Sanki hayatım sadece buna bağlıymış gibi sana kolayca bağlandım. Dünyam sen oldun; senin yanında olmak varken başka hiçbir şeyle ilgilenmedim. Senin ne diyeceğini düşünmeden bir adım bile atamaz oldum ve beni bir oyuncak bebek gibi kontrol etmene izin verdim. Yelkenin dümeni sendeydi artık; senin her söylediğini yaparsam, her şeyi senin için yaparsam hiçbir korsan bize saldıramaz sandım.

Nefes almak gibi ihtiyacım vardı sana, hayatımın sensiz anlamsız olacağını düşünüp boğuldum kendi gözyaşlarımda.

Ama bir gün, seni boğduğumu ve biraz mesafe istediğini söyledin. Benden sana böylesine bağlanmamı istemediğini biliyorum ama bu benim bildiğim tek sevme yolu. Söylediklerinden sonra soldum ben; senin için neler yaptığım ve seni ne kadar sevdiğim hakkında hiçbir fikrin yok.

Rüzgar fırtınaya dönüşüp dalgaları besledi. Sonra kıskançlık ve eleştirmeler başladı. Seni kaybetmek istemiyordum ve bu sevgi beni içten içe yiyip bitiriyordu. Sonra yardım istedim ve bunun duygusal bağımlılık olduğunu ve nasıl bundan kurtulabileceğimi öğrendim. Aşkın özgür olmak ve karşındakine güvenmek olduğunu; hiç değilse ikimizden bir parça olan bana nasıl geri dönebileceğimi öğrendim.

Some figure

“Her zaman o cesur kadın olabilirsin; en şiddetli fırtınalarda, kendini en iyi yine kendinin tanıdığı ve başkalarının ne düşündüğünü umursamayan bir kadın. Dünya seni terk etse bile kendi hayatının sahibi olup kendini sarabilirsin. Başkalarını memnun etmek için kendini değiştirme ve eğer bir gün saklansan bile mutluluk seni bulacaktır.”

– Kelbin Torres –

Duygusal Bağımlılıktan Kurtulmanın Yolu

Kimse mutlu olmak için bir başkasına bağlı olmamalı. Bu hem ilişkileriniz için hem de hayatınızın kalanı için geçerli çünkü duygusal bağımlılık sadece romantik ilişkilerde ortaya çıkmıyor. Aile ve arkadaş çevreniz için de geçerli. Bu yüzden aşağıdaki adımları takip etmek sağlıklı ilişkiler kurmak açısından yararlı:

  • Başkalarının isteklerini sistematik olarak kendinizinkilerin önüne koymayın. Kendi iyiliğiniz her şeyden önemli. Başkasını sağlıklı şekilde sevebilmek için önce kendinizi sevmelisiniz.
  • Kimse herkesi mutlu edemez. Başkalarını memnun etmek sizin göreviniz değil. Başkaları beğenmiyor diye yaptığınız şeyden vazgeçmemeniz gerektiği gibi başkalarının de her yaptığınızı beğenmesini beklemeyin.
  • Hayattan zevk almak ve mutlu olmak için başkalarına ihtiyaç duyuyorsanız o kişilerle kurduğunuz bağları gözden geçirin. Mutluluk ve eğlence kendiliğinden gelir ama evet bunları paylaşmak doğaldır.
  • Yalnız olmayı öğrenin. Başkalarına bağlı kalmadan kendi kendinize kalmak, sağlıklı şekilde kendinizi sevmek için gereklidir. Geminize yol gösteren rüzgar olmak, normalde değer vermediğiniz şeylerden bile zevk alıp mutlu olmanızı sağlar.
  • Aşkın size ne ifade ettiğine tekrar bakın. Aşk, sahip olmak değildir. Biriyle çok vakit geçirmek ve sevdiği şeyleri beraber yapmak Onları daha çok sevdiğiniz anlamına gelmez. Aşk, kendin olmak ve kendini o kişiyle paylaşmaktır.

Bu tavsiyeler ilişkilerinizdeki rüzgarın fırtınaya dönüşmesini engellemenize yardımcı olur. Çünkü başkasını sevmeden önce kendinizi sevmelisiniz ve eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tedavi görme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Kurduğunuz bağların mümkün olduğunca sağlıklı kalması için ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım isteyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.