Logo image
Logo image

Bir Kadının Kalbi Dünyanın En Güçlü Yeridir

4 dakika
Bir Kadının Kalbi Dünyanın En Güçlü Yeridir
Son Güncelleme: 16 Nisan, 2017

Kim ki bir kadının kalbinin zayıf olduğunu söylerse, yanlış söylüyordur. Ailesini ve arkadaşlarını seven bir kadının kalbi kadar büyük bir güçle atan pek az şey vardır. Doğadaki en güçlü yapıyı kendine inşa ederek, duygular, denge ve sezgiler, bir kadının kalbinin vazgeçilmezleri olur.

Bir kadının kalbi, herkesi içine alabilen ve herkese değer verilen uçsuz bucaksız bir deryadır. Bir kadının kalbi ilkelerine ve değerlerine sadıktır. Bir kadının kalbi, ne kadar çok zorlukla mücadele etse de, zaferlerini ve hayal kırıklıklarını kendine saklayarak hayatına devam eder ve hatalarından dersler her zaman için alır.

Bazen, bir kadının kalbi bir yara izi ile yaşamaya başlar, ancak bundan ötürü ne küçülür ne de zayıflar. Bazen, hayatın kimi zaman kendisine acı vereceğini ve hayal kırıklıkları olacağını da bilir. Ve hatta bu deneyimlerden gelen acılar sayesinde, daha fazla direnç kazanmaya devam eder.

Hakimiyeti, iktidarı, güvenliği veya akla gelebilecek en mantıklı akıl yürütme yolu gibi, sürekli olarak erkeksilikle ilişkili özelliklerin daha değerli olduğuna inanılan bir toplumda yaşıyoruz. Gerçekte, bunlar, “erkeksi” olmayan kavramlardır, aksine, modern olmanın özellikleridir.

Öte yandan, neredeyse geleneksel bir biçimde, kadınsı özellikler ile sıklıkla bağlantılı olan diğer yönler, sanki “zayıflık” ile ilişkiliymiş gibi, arka planda kalmıştır: sezgiler, duygular, duyarlılık ve empati.

Bu özelliklerin insanın kırılganlığı ile karıştırılması ciddi bir hatadır. Bir kadının kalbi bu yapıların üzerine inşa edilmiştir ve bu, en her zaman için ayakta kalacak olan bir gücün açık bir örneğidir. Sizi, bu gücü keşfetmeye davet ediyoruz.

Ne savaşlar verdiğinizi sadece siz biliyorsunuz

Some figure

Bir kadının neler çektiği ve nelere katlanması gerektiği sadece onun bildiği bir şeydir. Ve bu mücadelelerin birçoğunda, sessiz kalmayı, kendi kendine kalmayı tercih eder birçok kadın, çünkü kendi hayatını kurmak ve kurtarmak için yaşadığı sıkıntıların sessizce geçmesini beklemeyi tercih edebilendir kadın.

Bizi bu dünyaya getiren insanları kimse değiştiremez. Ayrıca, bu hayat yolu boyunca kimlerle beraber olacağımızı da belirleyemeyiz, kendi dünyamızı da değiştiremeyiz, ancak yapabileceğimiz bir şey vardır; bu da kendimizi baştan yaratmaktır. Bunu kabul ederek, bazı şeylerden vazgeçerek ve kendinizle gurur duyarak yapabilirsiniz.

Yaşadığınız her savaş kendi gücünüzü artırabilir ve size hangi yolları seçmeniz gerektiğini öğretebilir; çünkü bu büyük mücadeleleriniz boyunca kalbiniz yeterince kemale ermiştir. Akıllı olmak için, bazen birçok hayal kırıklığı yaşanmasını gerekir; ancak aynı zamanda acı çekmeden yaşamanın da aynı olmayacağını da hatırlatır.

İyileştirdiğiniz tüm yaralar

Kendilerini yenilgiye uğratanlar var. Sorunlu ilişkilere başlayanlar, kendi içlerine kapanıp, herhangi bir tepki vermekten çok çekinen kadınlar da var. Bunu, yalnız kalmak ya da belki de, kendileri için daha kötü bir şey bulma korkusu ile yaparlar. Aksine, güçlü bir kadının kalbi de cesurdur. Bir zamanlar kendilerine zarar veren bu bağları nasıl koparacağını bilir; bazen, kendine öncelik vermesi gereken bir anın geldiğini de anlar.

Güçlü olmak, kaslı bir vücuda sahip olmak değildir veya kaba kuvvetle işleri halletmek de değildir. Güçlü olmak aynı zamanda, gözlerini kapatıp, hiçbir şey olmamış gibi davranmak demek de değildir. Güçlü olmak, kendinizi bilmek ve neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilmek anlamına gelir. Kendini ayakta tutabilmek ve yeniden yaşamaya başlamak ancak böyle mümkün olur.

Some figure

Bir kadının kalbi, kendi özüyle temas kurmaktan korkmaz

Size güç veren ve kalbinizi oluşturan şeyler sizin özünüzdür: duygular, sezgi, empati... Aklınızda bu sesleri nasıl dinleyeceğinizi biliyorsunuz. Bu sesler, sizi hem uzaklarla hem de bugünün sorunları ile birleştirir.

Başkalarının hal ve hareketleri ile ne ifade etmek istediklerini biliyorsunuz, tepkilerini tahmin edebiliyor, üzüntülerini anlayabilir ve onların mutluluğu ile siz de mutlu olabiliyorsunuz. Ve bu şekilde davranabildiğiniz için, size biraz ‘büyücü’ gibi bakan insanlar da oluyor ancak siz sadece sessizce gülümsersiniz, çünkü “her şeyi bilmediğinizi” biliyorsunuz; hayatın öğrenmekten ibaret olduğunun ve sizi yönlendirenin sadakat ve çevrenizdekilerin sevgisi olduğunun farkındasınız.

Sevdiklerinizin hayatları sizin kalbinize sığar

Herkesin bir kadının kalbine sığabileceğini söyleyen yanlış söylemektedir. Hayatınızın en azından bir anında, kimin sizin yanınızda olmayı hak ettiğini kimin ise hak etmediğini anlayacak tecrübeleriniz olmuştur.

Bugün kalbiniz sessiz sakin atmaya devam ediyor çünkü size zarar veren kişileri geride bırakabildiniz. Kimse, kalplerinde olmayı hak etmeyen birisini dışarıda bıraktı diye bencil olmaz. Bu tercih bir bilgelik, sağduyu ve her şeyden önce kendine değer verme göstergesidir.

Ve aslında, bilge ruhunuzun derinliklerinde, en çok sevdiğiniz ve hayatınıza en çok değer katan insanlar yaşar. Kalbiniz bir çocuğun büyüyebilmesi ve bu güzelliğini hak eden arkadaşlarınız ile paylaşabilmek için en iyi yerdir.

Ama bir kadının kalbi de kendine has, büyük bir alanı hak eder. Kendine bakmak, kendini iyileştirmek, kendince özgür ve mutlu olabilmek için. Ne olduğu ve neyi başardığına göre bir yer.

Some figure
Görseller: Claudia Tremblay, Lucy Campbell

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.