Logo image
Logo image

Duygusal Akşamdan Kalmalık Nedir ve Bu Durumu Nasıl Aşabilirsiniz?

3 dakika
Duygusal Akşamdan Kalmalık Nedir ve Bu Durumu Nasıl Aşabilirsiniz?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çok içtiğimizde ne olur? Ertesi gün, hiç kaçışı yoktur: korkunç bir akşamdan kalmalık yaşarız. Ancak öyle görünüyor ki buna neden olan tek şey alkol değil. New York Üniversitesindeki sinir bilimciler bu konuyu inceleyerek tıpkı alkol tüketiminden sonra akşamdan kalma olduğumuz gibi aynı etkiye yol açan duygusal akşamdan kalmalıkların da olduğu sonucun vardılar. Duygusal akşamdan kalmalıklar, bizi sarsan, adeta sarhoş eden aşırı yoğun duyguların yarattığı deneyimlerdir.

Sormamız gereken soru şu: duygusal akşamdan kalmalıklardan kaçabilir miyiz? Gerçek şu ki, bunu yapamayız. Duygusal akşamdan kalmalıklar, beklenmedik duygusal deneyimlerden gelen çok yoğun durumlardır. Daha önceki olaylarla ilgili hatıralarımızı etkileyebilir ve fiziksel semptomlara neden olabilirler. Bunlar baş ağrısı ve sırt ağrısından yorulmaya kadar değişir.

Tıpkı alkolün yarattığı akşamdan kalma hâli gibi duygusal akşamdan kalmalıklar da bizde sinir bozukluğu, yorgunluk, gerginlik ve kendimizde olmama hissi yaratır.

Duygusal akşamdan kalmalıklar kaçınılmazdır

Çevremizdeki her şeyi kontrol altına almak istesek de bu imkansız bir şey. İşler beklenmedik bir şekilde gerçekleşir. İşimizi kaybetme, bir aile üyesinin ölümü, planlanmamış bir hamilelik, ciddi bir hastalık teşhisi veya finansal bir kriz yüzünden bunları yaşayabiliriz…

Bütün bunlar, çeşitli durumlara dönüşebilecek çok yoğun duyguları yaratacaktır. Bunların bazıları şunlardır: depresyon, anksiyete ve hatta panik atak.

Some figure

Bu beklenmedik ve aşırı yoğun duygular, çok büyük bir akşamdan kalmalığa yol açacaktır. Çoğu zaman bunun farkında olmayız. Ama öyle ya da böyle düşüncelerimizi, odak noktamızı ve hafızamızı etkiler.

Duygusal akşamdan kalmalıkların izleri bedenlerimizde ve ruh halimizde kalıcıdır. Bunlar, yaşadığımız her şeyin, ilk gerçekleştiklerindeki zamana göre çok daha fazla etkiye sahip olduğuna bir örnektir.

Tıpkı sıradan akşamdan kalma hâli gibi duygusal akşamdan kalmalıklar da biter. Ancak bunları en aza indirmenin tam tersini yapabiliriz. Bizi duygusal olarak yıpratan durumlara boyun eğmeye devam edersek onları beslemiş oluruz. Rahat bölgelerimizi terk etmeyi reddedersek duygusal akşamdan kalmalıkları besleyebiliriz. Mağduriyet, kalıcı duygusal akşamdan kalmalığa iyi bir örnektir.

Duygusal akşamdan kalmalıkların etkisini en aza indirmek için ne yapabiliriz?

Duygusal bir akşamdan kalmalık neden uzun sürebilir? Akşamdan kalma olduğumuzda kendimizi kötü hissederiz. Ve biz kötü hissettiğimizde çevremizdeki her şey karanlık ve negatifleşir. Yani depresif hissettiğimizde olduğu gibidir her şey. Renkleri görmeyi bırakıp siyah-beyaza geçeriz.

Gördüğümüz gibi, duygusal akşamdan kalmalıklar kendimizi üzgün, depresif veya endişeli hissetmemize neden olabilir. Bu durum, gerçeklik algımıza karışacaktır. Yoğun bir tecrübenin bizi nasıl etkilediğinin ve rahatsızlık yarattığının farkında olmak önemlidir.

Some figure

Bu duygusal akşamdan kalmalıklar birkaç saatten bir ya da birkaç güne kadar sürer. Tamamen kişiye göre değişir bu durum. O kişinin durumla yüzleşme gücüne bağlıdır. Ve ayrıca kendilerini buldukları kasırga içinden geçip ilerleme istekliliklerine de bağlıdır.

Bu nedenle, kendimizi uçurumun kenarında bulduğumuzda sakin olmayı öğrenmek bizim için çok önemlidir. Daha sonra pişman olmak istemiyorsanız, duygusal akşamdan kalmalık geçene dek önemli kararlar almaktan kaçının. Onları yaparsanız, işiniz boşa gider ya da büyük bir fırsat kaçırmış olabilirsiniz.

Dolayısıyla duygusal akşamdan kalmalıklarımızın farkında olmak son derece önemlidir. Böylece yaşamımızı değiştirecek nitelikteki her türlü kararı erteleyebiliriz.

Duygusal akşamdan kalmalıklar, gerçeklik algımızı tepkilerimizi etkiledikleri kadar etkiler.

Some figure

Son olarak, duygusal akşamdan kalmalıkların hepimizin bir noktada yaşadığı bir şey olduğunu açıkça belirtmek isteriz. Günlük hayatımızın hızlanmasıyla git gide daha çok yaşıyoruz bu durumu. Ancak duygusal akşamdan kalmalıkların izlerini takip etmemiz mümkün. Yoğun duygulara neden olan durumların daha sonra kararlarımızı ve deneyimlerimizi nasıl etkilediğini gözlemleyebiliriz.

Nefes almak ve kendimize zaman ayırmak, dış dünyayla bağlantıyı kesmemize ve kendimizle bağlantı kurmamıza yardımcı olacaktır. Bu yöntemler, acı verici olabilen duygusal akşamdan kalmalıkları aşmamıza yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.