Duygusal Açıdan Daha Güçlü Olmanın 7 Yolu

Duygusal Açıdan Daha Güçlü Olmanın 7 Yolu
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Duygusal açıdan daha güçlü olmak dayanıklılıkla, hayatın iniş çıkışlarıyla başa çıkabilmekle, değişebilen esnek bir beyne sahip olmakla, zorlu mücadelelere güvenle, cesaretle ve kararlılıkla katlanabilmekle ilgilidir. Duygusal olarak güçlendiğimizde daha iyi bir hayata sahip oluruz.

Lao Tzu, “Güçlü biri başkalarını kontrol edebilir, kudretli biri ise kendini.” derken çok haklıydı. Ancak tüm hayatlarını kendilerini kontrol etmeyi öğrenemeden harcayan insanlar vardır.

“Şunu bil ki, yumuşak sertten, su kayadan, sevgi zorlamaktan güçlüdür.”

– Herman Hesse


Duygusal güç size, karşınıza çıkan tüm zorlukları yenebilmeniz için gerekli olan psikolojik kaynakları sağlar. Ancak daha da güçlü olmak istiyorsanız, hayatta ne olmak istediğinizi, ne yapmak istediğinizi ve ne yapmak istemediğinizi iyice gözden geçirmelisiniz. Önceliklerinizi belirlediğinizde, güvensizlik ya da pes etme ihtimali ortadan kalkacak…

arkası dönük genç adam göl manzarasına bakıyor

Duygusal olarak nasıl güçlenilir: 7 adım

Duygusal güç, gökkuşağının bir ucunda yer alan bir kase dolusu altın değildir. Aslında duygusal olarak güçlenmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken gerçek anlamda içsel dünyanıza yönelmek. Özel olarak titizlikle, dikkatle, ustalıkla çalışmak ve doğru psikolojik araçları kullanmak gerekiyor.

Şimdi o noktaya ulaşmak için atmanız gereken adımlara bakalım.

1. Kişisel farkındalık: Her gün 20 dakika boyunca derinlemesine düşünün

Her gün egzersiz yapmak, okumak ve televizyon izlemek için zaman ayırdığınız gibi, kişisel farkındalığını geliştirmek için küçük bir aralık yaratıp derin derin düşünmek iyi bir fikirdir.

Duygusal olarak daha güçlü olmak için ihtiyacınız olan şeylerden biri etrafınızdaki her şeyden biraz uzaklaşmak. Böylece gerçek ihtiyaçlarınızın neler olduğunu ve içinizin derinliklerine dalarak etrafınızda olup bitenlerin sizi nasıl etkilediğini net bir şekilde görebileceksiniz.

2. Negatif duyguları kabullenin

Bir saniyeliğine bir şey hakkında düşünelim. Çok uzun bir süredir dünya bizi “mutlu olmamız gerektiğine” ikna etmiş durumda. Sonunda herkesin pozitif duygu “bağımlısı” olduğunu hepimiz çok kez duyduk. Ancak bunun yan etkisi artık negatif duygularla başa çıkamamamız. Onların amacını anlayamıyoruz.

Üzüntü tıkanıp kalmanıza, öfke çok ileri gitmenize sebep oluyor. Bu tür zorlu duygularla nasıl başa çıkacağınızı gerçek anlamda öğrenemeden hayal kırıklıklarını bir bir yutuyorsunuz. Ancak duygusal açıdan güçlü olan insanlar bu olumsuz duyguları kabullenirler. Kabullenmenin vazgeçmek anlamına gelmediğini unutmayın. Tersine, onları işleyebilmek için bazı içsel gerçekleri kabul etmek anlamına gelir.

3. Engellerin önünüze duvarlar örmediğini, yalnızca başa çıkmanız gereken zorlu mücadeleler olduğunu fark edin

Duygusal açıdan daha güçlü olmak için ihtiyaç duyacağınız psikolojik kaynakları geliştirmek, bir çırpıda olacak bir şey değil. Ancak bu strateji uzun zaman işinize yarayacak: Hayatınızda karşınıza çıkan her engele bir anlam verin. Onları başarısızlık ya da çıkmaz sokak olarak değil mücadele etmeniz gereken şeyler olarak görmeli ve onlardan başkalarına bahsederken de bunu vurgulamalısınız.

Başta bir son gibi görünen şey, yeni bir şey inşa etmeniz için açılacak bir kapı olabilir. O kapıdan geçtiğinizde diğer tarafta karşınıza yeni fırsatlar çıkacak.

gün batımında koşarak atlayan kadın

4. İnsanların dikkatlerini çekmeye değil, saygılarını kazanmaya odaklanın

Bazı insanlar hayatlarını insanların dikkatini çekmeye çalışarak geçirirler. Oksijenmişçesine dikkate ihtiyaç duyarlar. O olmadan kendilerini savunmasız ve kaybolmuş hissederler. Arkadaşlarından ya da ailelerinden onay aldıklarında ya da yaptıkları şeyler nedeniyle onların memnun olduklarını gördüklerinde, kendilerini uyumlu hissederler ve öz saygıları güvende olur.

Ancak bu sağlıksız alışkanlık sizi duygusal olarak güçlenmekten alıkoyar. İhtiyacınız olan dikkat değil saygıdır. Herkesin özgür bireyler olarak yaşamına devam edebilmesi için siz de başkalarına saygı duyarsınız. Kendini gerçekleştirmiş kişiler, başkasının, onlara ne yapması ya da kendisini nasıl ifade etmesi gerektiğini söylemesine ihtiyaç duymaz.

5. Unutma, değişim hayatın bir parçasıdır

Duygusal olarak güçlü insanların özelliklerinden biri gayrettir. Gayretli insanlar, zorluklarından üstesinden gelebilmeleri için onlara enerji veren belli bir içsel güce sahiptirler. Kendilerini geliştirmek için yeni mücadeleler bulmayı severler.

Değişim, hayatın bir parçasıdır. Bir yerde sıkışıp kalan bir kişi sonunda duygusal bir kriz yaşayacaktır. Hevesleri ve gayretleri kalmayacaktır. Bu yüzden, her zaman değişimin değerini bilin, ne kadar iyi ve gerekli bir şey olduğunu unutmayın.

6. Şükretmeyi öğrenin

İlk başta safça ve bilime aykırı bir şeymiş gibi gelebilir ancak yaptıklarınız, sahip olduklarınız, kişiliğiniz ve etrafınızdakilerle ilgili her gün şükretmek oldukça sağlıklı bir egzersizdir.

Şükretmeniz gereken şeyleri yazdığınız bir günlük tutun. Hayatınızla ve kendinizle ilgili tüm pozitif şeyleri, sizi motive etme gücü ve duygusal açıdan daha güçlü kılan nimetleri yazın.

7. Hayallerinizi gerçekleştirmek en iyi gün bugün

Duygusal açıdan daha güçlü olmak, istediğiniz şeyler için korkusuzca savaşabilmek de demektir. Hayallerinizi yarına ertelemenize gerek yok. Siz, “Ondan ne kadar hoşlandığımı ona ‘bir gün’ söyleyeceğim”, “Patronumdan ‘bir gün’ terfi isteyeceğim.” veya “O muhteşem tatile ‘bir gün’ çıkacağım” diyenlerden misiniz?

Ancak o “bir gün” hiç gelmeyebilir. Kararsızlık ve korku yüzünden zamanın geçmesine, hayatınızın ellerinizin arasından kayıp gitmesine izin veriyorsunuz. Buna değer mi? Elbette değmez. Bu yüzden özgüveninizi, özsaygınızı ve kararlılığınızı daha iyi bir noktaya taşımak için çabalayın. Sonra da üstlerine birkaç damla cesaret ekleyin ve hayallerinizi gerçekleştirin.

sırt çantalı arkası dönük kız

Duygusal olarak güçlenmek aslında hiç bitmeyen bir süreçtir. Her gün çabalamanız gerekir. Karşınıza çıkan her zorluk, kurduğunuz her hayal için mental kaslarınızı çalıştırmalısınız. Cesur olun ve mutluluğu kendinizi severek ve umursayarak arayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.