Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapmak Sizin Elinizde

Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapmak Sizin Elinizde
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için ne önerirsiniz? Hayattaki hedefleriniz ve hayalleriniz nelerdir? Çevrenizdekileri nasıl daha da geliştirebilirsiniz? Sizi diğerlerinden ayıran özellik nedir ve başkalarına ne vermek istersiniz?

Dünya her zaman karmaşık şeylere ihtiyaç duymaz. Bazen verebileceğimiz en iyi şey en basit olandır. Bazen çok istediğiniz bir şey aslında hayatınızda sandığınız kadar büyük bir değişikliğe yol açamayabilir. Bazen küçük bebek adımlar ya da fark edilmeyen küçük hareketler tahmin ettiğinizden daha büyük faydalar sağlayabilir. Böylece hayal bile edemeyeceğiniz büyük işlere adım atabilirsiniz.

Eğer hepimiz ne sunacağımız konusunda keşfe çıkarsak belki de sonsuz bir bağlantılı etki yaratabiliriz. Böylece dünya üzerindeki olumlu etkimizi katlayarak artırmış oluruz. Kendi kaynaklarımızı kadar başkalarının kaynaklarını da geliştirmeliyiz. Bunun için uzaklara seyahat etmeniz ya da çok miktarda para harcamanız gerekmez. Büyük projelere kalkışmanıza da gerek yoktur. Bazen başkalarına kucak açarak ve yardım eli uzatarak da bunu başarabilirsiniz. Sadece durup birinin dinlemek bile büyük bir yardım olabilir.

Her zaman yardım edilecek ve dünyaya katkı yapacak bir şey vardır. Sadece kısa bir anlığına durup düşünmeniz yeterli. Dünyayı şimdi olduğundan daha güzel bir yere dönüştürmek için ne yapabilirim? Yapmanız gereken biraz sorumluluk almaktır. Çevremizdekileri daha iyi bir hale getirmek için karar almak ve özgürce karar vermek bizim elimizde.

Uzun bir yolda atılan küçük adımlar

İşlerin çok kolay olmasından hoşlanmayız. Bazı şeyleri elde ettiğimizde aldığımız haz aslında ona ulaşana kadar verdiğimiz çabada gizlidir. O şeye ulaşmak için harcadığımız emek kendimizle gurur duymamızı sağlar.

kumsalda ayak izleri

Öte yandan nereden başlayacağımızı bilmediğimiz zaman küçük hedefler koymak daha çok işe yarar. Sizi motive edecek ve daha fazla fikir verecek olan küçük şeyleri düşünün. Bunları yerine getirdikten sonra da yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Hedefinize odaklanın ve onu elde etmek için uğraşın. Hedefinize ulaşmak için her gün neler yapabileceğinizi bir düşünün. Hedefiniz ulaştığınız zaman ise geriye dönün ve yaptıklarınızın ne kadar değerli olduğunu fark ederek kendinizle gurur duyun. Bu hayatınızı anlamlandırır.

Dünyada barış istemek, başkalarının işlerimi fark etmesini istemek, ya da ihtiyacı olan insanlara yardım etmek uzun vadeli hedeflerdir. Hatta bunlar öyle büyük hedefler ki nasıl olacağını düşünmek bile motivasyonumu öldürmeye yeter. Bu nedenle harekete geçerken küçük adımlar atmalı. Bana yakın olan insanlara yardım ederek ve tohumlar ekerek başlayabilirim. Küçük adımlarla ve yavaş yavaş hedeflerim büyür.

He adımın bir değeri var ve her adım beni hedefe biraz daha yaklaştırır. Hayalleriniz için verdiğiniz her bir emek sizi ve çevrenizi geliştirir. Bu sizi mutlu eder ve sadece mutlu olmak bile dünya için iyi bir şey yapmanız anlamına gelir.  Öylece durup bir şeylerin olmasını beklemeyin. Gülümseyin ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Dünya onun için nelere verebileceğinizi merakla bekliyor.

Hayattaki amacım ne?

Hayattaki günlük amaçlarınızdan söz ediyoruz. Yeni yılda aldığınız kararlardan ya da doğum gününde tuttuğunuz dileklerden değil. Onları çabucak unuturuz. Bizi iyi hissettiren ve başkalarına da faydalı olan hedeflerden söz ediyoruz.

Belki amacınız insanları güldürmek, dans ettirmek ya da hikayeler anlatmak olabilir. Dinlemek, yardım etmek, öğretmek, pişirmek, çizmek, söylemek…. İyi olduğumuz şeyi yaparsak bu dünya için iyi bir hediye vermek olur. Peki soruyorum size sizin bu günkü, yarınki, bu haftaki amacınız ne?

turuncu kazaklı kız

Dünyanın sizin gibi insanlara ihtiyacı var. Elindekinin en iyisini sunan insanlara. Hayattaki iyi şeyleri görebilen ve mutluluğunu başkalarına da yayacak insanlara ihtiyacı var. Dünyanın çevresindekileri geliştirmek için uğraşan ve aldıklarına minnet duyan insanlara ihtiyacı var. Dünya sizi bekliyor, ne duruyorsunuz? Elinizden gelenin en iyisi verin ona.

Kendinize güvenin ve içinize bakın, orada dışarı çıkmayı bekleyen muhteşem şeyler var. Başka insanların ihtiyaç duyduğu bu şeyleri verin. Paylaşın. Kendinize inanmadığınız sürece bunu yapamazsınız. Kendinize bakın içinizdekini arayın, bulun, paylaşın ve dünyaya verin. Bunun için size teşekkür edecek biri mutlaka çıkar hatta bazen kendiniz bile.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.