Dünyanın En Güzel Hayvanlarından 11'i

Dünyanın en güzel hayvanlarının bir listesini yapmak imkansız çünkü çok fazla var. Ancak, aralarından 11 tanesini seçip bir listesini hazırladık.
Dünyanın En Güzel Hayvanlarından 11'i

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2021

Var olan inanılmaz çeşitlilikteki vahşi yaşam hakkında biraz bilginiz varsa, dünyanın en güzel on bir hayvanının bir listesini derlemenin zor bir iş olduğunu bilirsiniz. İlk olarak, neyi güzel olarak sınıflandırıyoruz? Eh, renk ve biçim gibi faktörlere bakma eğilimindeyiz. Aslında, bu satırları göz önüne alırsak, birçok hayvan sanki bir fantastik romandan fırlamış gibi görünüyor.

Ancak aslında, herhangi bir hayvan güzel olabilir. Örneğin, en yaygın kuş bile ilginç renk desenlerine sahip olabilir ve bir yılanın derisi gökkuşağını yansıtabilir.

Güzellik genellikle bu hayvanların yaşadığı çevrede de bulunur. Hindistan’ın renkli bitki örtüsünden Akdeniz’in deniz tabanının derin mavisine… Doğa çok güzeldir. Her neyse, bu makalede dünyadaki en inanılmaz hayvanlardan bir seçki bulacaksınız. Umarız onların hakkını vermişizdir.

Dünyanın en güzel 11 hayvanı

Bu hayvanlar birçok insanın kalbini fethetti. Bu pek şaşırtıcı değil. Ayrıca, çoğu güzel olmanın yanı sıra oldukça tuhaf davranır. İşte dünyanın en güzel 11 hayvanının bir listesi.

1. Amerika papağanı

Bu kuşlar Ara türüne aittir. Renkleriyle en çok tanınan papağandırlar. Yüze varan sürüler halinde yaşarlar ve onların uçtuğunu görmek bir renk patlamasına tanık olmaktır. Ayrıca son derece zeki hayvanlardır ve vahşi doğada ortalama 50 yıl yaşayabilirler.

Amerika papağanı, dünyanın en güzel hayvanlarından biridir.

2. Beyaz Bengal kaplanı (Panthera tigris)

Bu büyük kedinin Bengal kaplanının albino versiyonu olduğuna dair yanlış bir inanış var. Ancak burada başka bir mutasyon türü söz konusudur. Aslında, bu kaplan açık renk için iki çekinik geni miras almıştır. Bu nedenle beyaz kürklü, koyu kahverengi çizgili, pembe burunlu ve mavi gözlü olarak doğar.

Beyaz Bengal Kaplanı, dünyanın en güzel hayvanlarından biridir.

3. Mavi halkalı ahtapot

Bu kafadanbacaklı yumuşakçalar Hapalochlaena cinsine aittir. Vücutları boyunca yansıtıcı mavi daireler ile karakterize edilirler. Zeki olmalarına ek olarak, son derece zehirlidirler. Nitekim, bir golf topunun boyutunu aşmamasına rağmen, toksinleri birkaç kişiyi öldürebilir. Ayrıca, bu güne kadar bir panzehiri yoktur.

Mavi halkalı ahtapot

4. Beyaz kuğu (Cygnus olor)

Batı ideolojisinde beyaz kuğu, güzellik ve zarafetin simgesidir. Uzun boynu ve kusursuz tüyleri efsanelere, logolara ve balelere ilham kaynağı olmuştur. Onlarla ilgili ilginç bir gerçek de, yeni doğan bebeklerini korumak için kanatlarının arasına gizleyerek sırtlarında taşımalarıdır.

Beyaz Kuğu, dünyanın en güzel hayvanlarından biridir.

5. Tavus kuşu (Pavo cristatus)

Bu, Hindistan’ın ulusal kuşudur. Devasa kuyruğu, dişilere kur yapmakta kullandığı yeşilden maviye değişen yanardöner renklere sahiptir ve tüylerinin tepesinde siyah ve mavi bir “göz” bulunur. Mutasyonları da vardır. Beyaz, bronz veya mor gibi daha çarpıcı renklere sahiptirler.

Tavus kuşu, dünyanın en güzel hayvanlarından biridir.

6. Şişe burunlu yunus (Tursiops truncatus)

Ne yazık ki, bu deniz memelilerini görmenin en kolay yolu bir akvaryumdur. Hidrodinamik formlarının inanılmaz güzelliğini inkar etmek mümkün değildir.

Ayrıca yunus dünyadaki en zeki hayvanlardan biridir. Size zekaları hakkında bir fikir vermek için şunları söyleyebiliriz: Araçlar kullanabilirler, mesajlarının sözdizimi vardır ve görünüşe göre birbirleri için isimleri vardır.

Yunuslar, dünyanın en güzel hayvanlarından biridir.

7. Mandalina balığı (Synchiropus splendidus)

Pasifik’teki mercanlar, etkileyici bir yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Çoğu parlak ve canlı renkler gösterir. Kayaların arasına saklanmayı seven bu utangaç balık, en güzel tuzlu su balığı olarak kabul edilir.

Mandalina balığı.

8. Mavi ejderha (Glaucus atlanticus)

Bu yumuşakçayı gördüğünüzde adının mitolojik bir yaratıktan geldiğini öğrenince hiç şaşırmayacaksınız. Açık denizde su yüzeyinde yaşarlar. Ancak bazen akıntı onları görülebilecekleri kıyılara taşır.

Mavi Ejderha

9. Bukalemun

Bu meraklı hayvanlar, Chamaeleonidae ailesinin bir parçasıdır. Prototipik olarak konuşursak, ilk bakışta çok güzel görünmeseler de aslında bir doğa mühendisliği harikasıdırlar. Gerçekten de, bazı türler, onlara dünyanın en güzel hayvanı unvanını kazandırabilecek renklere sahiptir.

Bukalemun

10. Frizya atı

Tüm at ırkları arasında, Frizya atının koyu siyah rengi ve güçlü, şık şekli, ona dünyanın en güzel hayvanları listesinde bir yer edindirmiştir. Bu cins, benzersiz işaretleri ile karakterizedir. Ayrıca üzerinde siyah veya koyu kahverengi dışında tek bir renk lekesi yoktur.

Frizya atı

11. Sibirya kurdu

Bu liste için bir köpek cinsi seçmek zordu. Ancak bu köpeğin kurt bakışını görmezden gelemezdik. Günümüzde bu hayvanlar evcilleştirilmekte ve ailenin bir üyesi olarak evlerimizde yaşamaktadır. Bununla birlikte, husky olarak da bilinen bu cinsi kızaklarını çekmek ve kuzeydoğu Sibirya’nın düşük sıcaklıklarına dayanmak için orijinal olarak yetiştiren Chukchi kabilesiydi.

husky

Bu listede binlerce hayvan eksik. Dünyada 8,7 milyon farklı tür olduğunu düşündüğünüzde, bu kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bu rakamın yıldan yıla azaldığını söylemek üzücü. Bu nedenle, hala yapabiliyorken bu inanılmaz görüntülerin tadını çıkaralım.

İlginizi çekebilir ...
Bir Hayvanı Sevene Kadar Yaşamış Sayılmazsınız
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Hayvanı Sevene Kadar Yaşamış Sayılmazsınız

Bir hayvanı sevmenin neye benzediğini öğrenene kadar gerçek soyluluğu veya ruhu iyileştiren türden bir duygusal uyanışı anlayamayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barton, R. A. (2006). Animal communication: do dolphins have names?. Current biology16(15), R598-R599.
  • Sheumack, D. D., Howden, M. E., Spence, I., & Quinn, R. J. (1978). Maculotoxin: a neurotoxin from the venom glands of the octopus Hapalochlaena maculosa identified as tetrodotoxin. Science199(4325), 188-189.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.