Logo image
Logo image

Dr. Julia Harper’ın Yenilikçi Beyin Temelli Terapi Programı Hakkında Her Şey

7 dakika
Julia Harper’ın nöroplastisiteden yararlanan yenilikçi beyin temelli terapi programının tüm dünyada insanların yaşamlarını değiştirdiğini biliyor muydunuz? Küresel aile hizmetleri şirketi, gelişimsel engelli, OKB, otizm ve PD'li çocuklara yardım ediyor.
Dr. Julia Harper’ın Yenilikçi Beyin Temelli Terapi Programı Hakkında Her Şey
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2021

Julia Harper’ın nöroplastisiteden yararlanan yenilikçi beyin temelli terapi programı, tüm dünyada insanların yaşamlarını değiştiriyor. Aslında, küresel aile hizmetleri şirketi TheraPeeds, gelişimsel engelli çocuklara yardım ediyor. Aynı şekilde, öğrenme güçlüğü, akıl sağlığı hastalıkları, DEHB, OKB, otizm ve işleme bozuklukları olan çocuklara ve yetişkinlere yardımcı oluyor.

Uzmanlar, yöntemlerinin insanların beyinlerini “yeniden bağladığını” ve reçeteli ilaçlara bağımlılıkların azaltılmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, TheraPeeds, çocuklar, gençler ve yetişkinler için beyin temelli tedavi programları geliştirmede uzmanlaşmıştır. En önemlisi, kurucu ve CEO Dr. Julia Harper, gelişen şirketin lideridir.

Bir meslek terapisti, nöroplastisite ve ebeveynlik uzmanı olan Harper, ilham verici çalışmalarıyla uluslararası alanda tanınmıştır. Örneğin, işleme bozuklukları (PD) olan çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yardım etme konusunda adı geçer. Julia, insanların hayatlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için nöroplastisite bilimini ve öz farkındalık uygulamasını birleştirmek için yirmi yıldan fazla zaman harcadı.

Aynı şekilde yoğun yöntemler kullandığı tedavileri gerçek insanlar için gerçek bir değişiklik sağlıyor. Artık hayatlarını sınırların ötesinde yaşayabiliyorlar. Bu makalemizde, Julia Harper’ın olağanüstü beyin temelli tedavi programı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Dr Julia Harper’ın biyografisi

Julia Harper, Trinidad’da doğan bir eş, anne, mesleki terapist ve işletme sahibidir. Aynı zamanda bir psikolog, yaşam koçu, akıl hocası, konuşmacı ve yazardır. Brooklyn, New York’taki SUNY Downstate Tıp Merkezinden lisans derecesi vardır. Aynı şekilde, Boston Üniversitesinden Yüksek lisans ve doktora, Minneapolis’teki Capella Üniversitesinden Psikoloji doktorası almıştır.

Harper, insanların hayatlarını sınırların ötesinde yaşamalarına yardımcı olma misyonuna hizmet etmek için bu rolleri bir araya getiriyor. Julia, 20 yılı aşkın bir süredir, beyin temelli terapi programları oluşturmaya odaklanan bir pediatrik mesleki terapist olarak çalışıyor. Bu programlar, beynin uyum sağlama ve değişme yeteneği olan nöroplastisiteden yararlanır. Dünyaca ünlü terapi merkezi Harper’ın iki modelini birleştirerek insanların umutlarına yol hazırlıyor. Bu iki modelin adları, “umut” anlamındaki HOPE, ve “yol” anlamındaki “WAY” kısaltmalarına sahiptir.

HOPE modeli, PD ve fizyolojik, iletişimsel, öğrenme ve davranışsal eksiklikleri olanların beyinlerini yeniden düzenlemeye odaklanmaktadır. Harper’ın beyin temelli terapi programı, zihni duygusal ve düşüncesel sınırlamaların ötesine geçmek için yeniden eğitiyor. En önemlisi, yoğun yöntemler kullanılarak, bu tedaviler dünya çapında gerçek insanlar için gerçek bir değişim getirmektedir. Değişim yaratmak Julia’nın işinin merkezinde yer alıyor.

Dünyaya en iyi şekilde hizmet etmek için bir değişim ajanı olması gerektiğini çok iyi biliyor. Aynı şekilde bu, kendi hayatını değiştirmek için yaptığı çalışmayla başlıyor. Sadece Sertifikalı Usta Yaşam Koçu (Certified Master Life Coach) olmakla kalmadı, aynı zamanda Uzman Klinisyen (Master Clinician) de oldu. Son olarak, Sertifikalı Cesur Yol Kolaylaştırıcısı (Certified Daring Way Facilitator) ve Usta MER Uygulayıcısı (Master Practitioner of MER) oldu.

Keni kişisel değişimiyle danışanlarını da değiştirebileceğini umuyor. Umudu, dünyayı değiştirecek bir dalgalanma etkisi yaratmak. O, tüm değişimin kendisiyle başladığına inanan birisi. Hayatının her günü bir değişim olmak için bu değişimi yaşıyor.

Nöroplastisiteden yararlanan beyin temelli tedavi programı

TheraPeeds aile merkezinin sahibi Julia Harper, bir nöroplastisite uzmanı, usta beyin eğitmeni ve usta bir klinisyen. Aynı şekilde, sayısız beyin ve zihin eğitimi tekniğinde sertifikalara sahip olan bir usta koç. Beynin uyum sağlama ve değişme yeteneği olan nöroplastisiteden yararlanan beyin temelli terapi programları oluşturmaya odaklandı.

Başka bir deyişle, nöroplastisite bilimini kullanarak beynin fizyolojisini ve zihnin psikolojisini yeniden düzenlemektedir. Bu nedenle, insanlar yaşları ne olursa olsun başka bir şekilde davranmaya ve daha iyi işlev görmeye başlarlar. Örneğin, 10 yaşından beri reçeteli ilaç kullanan ADD’li hastalarından biri, şimdi 46 yaşında. Sadece üç haftalık tedaviden sonra ilaçlarını almayı bıraktı.

İlk olarak şirket, altı haftalıktan yetişkinliğe kadar olan yaş aralığındaki kişilere kişiselleştirilmiş tedavi programları sunuyor. İkinci olarak, öğrenme güçlüğü, ADD, OKB ve disleksi gibi tanıları tedavi ediyorlar. Son olarak, otizm spektrum bozukluklarını, gelişimsel gecikmeleri ve bir dizi akıl sağlığı hastalığını da tedavi ediyorlar. Dünyaca ünlü terapi merkezi şunları sunuyor:

Beyin geliştirme ve zihin eğitimi

 • Değerlendirme. Beyin yaşam boyu değişebilir. Bu nedenle, bir değerlendirme almak için asla çok geç değildir.
 • Yoğun ergen beyin eğitimi. Ebeveynlerin gençlerinin beyinlerini daha iyi öğrenme ve yaşamda başarı için eğitmelerine yardımcı olur.
 • Yoğun yetişkin beyin eğitimi. Nöroplastisite, insanların yaşamları boyunca mevcuttur. Bu nedenle, beyninizi ve zihninizi optimum performans için eğitmek zorunludur.

Kurumsal eğitim

 • Beyin sağlığı danışmanlığı. Her şeyden önce beyin sağlığı, mesleki başarı demektir. Bu nedenle proaktif liderler, ekip üyelerinin beyinleriyle ilgilenirler.
 • Grup eğitimi dersleri. Kalabalıkların önüne geçin. Örneğin, müşterilerinizdeki ve ekip üyelerinizdeki PD bozukluklarını nasıl ele alacağınızı öğrenin.
 • Çevrimiçi eğitim. Çevrimiçi platformlarında beyniniz ve zihniniz hakkında bilgi edinin.

İşleme bozukluğu tam olarak nedir?

İşleme bozukluğunun, beynin bilgiyi doğru bir şekilde kullanma ve taşıma konusunda verimsiz olduğu bir durum olduğunu biliyor muydunuz? Aslında, PD’den etkilenen kişilerin yaşamda optimum performansla işlev görme yetenekleri azalmıştır. Bu, işte, okulda, evde ve genel olarak günlük yaşamlarında verimlilik kaybına neden olur. PD her 25 kişiden birini etkilediğinden, büyük olasılıkla siz veya bir arkadaşınız bu rahatsızlıkla sessizce mücadele ediyordur.

Dahası, tedavi edilmediğinde, yetişkinliğe kadar devam eden PD, insanların başarılı olma yeteneğini etkiler. Örneğin, bir evlilikte, işte, ebeveynlikte, görevlerde, ev işlerinde ve sosyal faaliyetlerde başarılı olmak zorlaşır. PD’nin yaygın belirtileri arasında yönergeleri takip etmede zorluk, öğrenme sorunları, bunalma, hayal kırıklığı, kaygı, OKB, ADD ve zayıf benlik saygısı bulunur.

Aynı şekilde, sosyal zorluklar, iletişim zorlukları, zayıf denge, beceriksizlik, koordinasyonsuzluk ve başkalarını rahatsız etmeyen seslere karşı duyarlılık da PD belirtisi olabilir. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Neyse ki, bir işleme bozukluğunu herhangi bir yaşta ve gelişim aşamasında ele alabiliriz. Örneğin, beynin potansiyelini değiştirmeyi ve en üst düzeye çıkarmayı deneyebiliriz.

Nöroplastisite adı verilen az bilinen bir bilimsel gerçek sayesinde, belirli uyarımlarla beyin ve zihin büyüyebilir. Harper’ın beyin temelli tedavi programı da bundan yararlanıyor. En önemlisi, daha sağlıklı beyinler; başarılı kariyerler, üretken çalışanlar, gelişmiş ilişkiler, daha iyi ebeveynler ve gelişen çocuklar anlamına gelir. Herkes beynini yeniden düzenleyerek ve zihinlerini yeniden eğiterek daha üretken ve etkili hale gelebilir.

Diğer işleme bozukluğu belirtileri

Bazen ebeveynler teşhisi istemedikleri veya teşhisten korktukları için PD’yi görmezler. Ancak diğer zamanlarda sıkıntı ne arayacaklarını bilmemeleridir. Aşağıda, duygusal düzenlemeyi ve istikrarı etkileyebilecek bir işleme bozukluğunun olası belirtilerini sıraladık. Ebeveynlerin çocuklarının bu davranışlardan herhangi birini gösterip göstermediğini izlemeleri önemlidir:

 • Arkadaş edinmekte güçlük çekiyor ve yalnız kalmayı tercih eder.
 • Esnek değil.
 • Rutin ve aktivitelerde değişiklik yapmakta güçlük çeker.
 • Duygularını kontrol etmekte güçlük çekiyor veya duygusal patlamalar yaşıyor.
 • Belirli faaliyetler konusunda takıntılı görünüyor.
 • Otoriteye saygı duymakta güçlük çekiyor veya otoriteye sürekli olarak meydan okuyor.
 • Dürtüsel görünüyor.
 • Problemlerini tespit etmekte veya çözmekte güçlük çekiyor ya da problemleri çözmek için size yöneliyor.
 • Bir problem çözücüden çok bir problem anlatıcısıdır.
 • Sorunları için kendi dışında herkesi ve her şeyi suçluyor.
 • Genellikle kurban oluyor; her şey onun “başına geliyor”.
 • Akademik olarak zorlanıyor.
 • Evde veya okulda duygusal ve davranışsal zorluklar yaşıyor.
 • Sosyal iletişimde güçlük çekiyor.
 • Motor becerilerde ve koordinasyonda zorluk yaşıyor.
 • Kolayca sinirleniyor.
 • Bir göreve devam etmekte güçlük çekiyor.
 • Kendini izole ediyor.
 • Toplumsal taleplere uyum sağlamıyor.
 • Durumları kontrol etmek istiyor.
 • Her zaman ne olduğunu bilmesi gerekiyor.

İlk olarak, bir işleme bozukluğu olasılığını gösteren bunlardan herhangi biri değildir. İşleme bozukluğu belirtileri, bu davranışların bir kümesidir. Ayrıca, bu bozuklukların varlığını doğrulamak veya dışlamak için yapılabilecek başka bir test daha vardır. Yani, başlamak için harika bir yerdir burası.

Dr. Harper, “Küçük çocuklarda tedavi edilmeyen işleme bozuklukları bazen hayatın ilerleyen dönemlerinde akıl hastalığına yol açabilir” şeklinde açıklayarak bu ilginç tartışmayı sürdürüyor. Akıl hastalığı sorunu yaşayanlar, problem çözme eksikliği ve davranış bozukluğu nedeniyle duygusal sıkıntı belirtileri sergilerler. Bu, çevrelerine ve yaşamın taleplerine uyum sağlamakta zorlandıklarını gösterir.

Beyin ve zihin

Sizin pek de işinize yaramayan bir beynin içinde mi yaşıyorsunuz? Dikkat kaybı, kavramları anlamada zorluk mu yaşıyorsunuz? Bunalmış, baskı altında, endişeli veya sinirli mi hissediyorsunuz? Kendinizi birçok çatışmanın içinde mi buluyorsunuz? İş yerinizde ayrıntıları kaçırıyorsunuz ve takıntılı mısınız? Bir şeyleri unutmaya veya işleri adımlara ayırmakta zorluk çekiyor musunuz?

Bu nedenle, kendinizi verimsiz hissediyor olabilirsiniz ve işlemenizi sağlayacak o parlaklığı bulamayabilirsiniz. Julia Harper’ın beyin temelli terapi programını, beynin değişme yeteneği olan nöroplastisiteden yararlanmayı deneyin. İster inanın ister inanmayın, beyin zihinden farklıdır. Sonuç olarak, beyin fizyolojisi zihin psikolojisini etkiler. Beynimiz buradaki denklemin tek parçası değil.

Aynı şekilde, deneyimlerimizi işleme şeklimizde zihnimiz de büyük bir rol oynar. Beynimiz işini iyi yapmadığında, belki de yenilenmesi gerekiyordur. Örneğin sosyal bir durumu yanlış yorumlayabilir veya günlük işleri yapmakta güçlük çekebiliriz. Bu deneyim zihne gider ve o da daha sonra düşünceler şeklinde yanıt verir. Örneğin, “Bunu yapamam”. Bu, doğru olduğunu kabul ettiğimiz sınırlayıcı inançlar yaratır.

Başka bir deyişle, inandığımız şeyler kişiliğimizin bir parçası olur. İyi olmadığımız veya yapamayacağımız şeylere karar veririz. Aynı şekilde, olumsuz düşüncelerle kendimizi durdurur veya sınırlandırırız. Örneğin, “Asla … yapamayacağım,” deriz. Bunların hepsi zihinden gelir, ve zihin bunların hepsini sadece beyinde olanlardan dolayı yapıyor olabilir.

Julia Harper, yirmi yıldır beyin temelli terapötik programlar oluşturmaya odaklanan bir pediatrik mesleki terapist olarak çalışıyor. Özetlemek gerekirse, dünyaca ünlü terapi merkezi, PD’li kişilere iyileşmeleri için bir yol sunuyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Fuster, J. M. (2014). Cerebro y libertad. Los cimientos cerebrales de nuestra capacidad para elegir. Participación educativa. Revista del Consejo Escolar del Estado. Segunda época. Vol. 3/Nº 5/2014. Conocimiento, políticas y prácticas educativas, 139.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.