Logo image
Logo image

Doğunun Bilgeliğiyle İçinizdeki Işığı Açığa Çıkarın

3 dakika
Doğunun Bilgeliğiyle İçinizdeki Işığı Açığa Çıkarın
Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2018

İçsel benliğimizi farkındalıkla keşfedersek, hepimiz iç ışığımızın ışıldamasına izin verebiliriz. Her insan, bir bilgelik hazinesidir. Ancak birçok insan, öğrendikleri her şeyin dışarı parlamasına izin vermez.

Bu durumu basit bir lamba açma işlemi ile karşılaştırabiliriz. Bağlantı var ve enerji de mevcut. Enerjiyi ampullere aktaran tüm mekanizmalar var. Tek yapmanız gereken düğmeye basmak. İçinizdeki ışığın parlaması işte buna benziyor. Sadece orada bulunan mekanizmalara emir vermek ve enerji akışına izin vermek zorundasınız.

“Eğer bilge olmak istiyorsanız, adil bir şekilde sorgulamayı, dikkatlice dinlemeyi, sessizce yanıt vermeyi ve söyleyecek hiçbir şeyiniz olmadığında sessiz kalmayı öğrenin.”

– Johann Kaspar Lavater

Doğu bilgeleri içimizdeki ışığın ışıldamasına izin vermenin en iyi yolu hakkında değerli ipuçları vermiştir. İhtiyacınız olan tek şey, bunu yapma isteğidir. Parlayan ışıklar yolunuzu aydınlatmaya yardımcı olur. Başkaları için yol gösterici bir ışık bile olabilirler. Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek bazı adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Some figure

İçinizdeki bilgeyle bağlantı kurun

Her gün bir derstir. Bazı insanlar bu dersi arar ve bulur. Diğerleri ise sayfayı en kısa zamanda çevirmeyi tercih ediyor. Sadece gelecek olana odaklanırlar. Bu tür davranışlar, gerçekte kim oldukları ile bağlantıyı kesmelerine neden olur.

Her gün kısa bir süre için düşünmek yeterlidir. Bir günde neler başardığınızı ve kaybettiklerinizi düşünün. Nasıl ilerlediğinizi ve hangi yollarla geri gittiğinizi düşünün. Bu değerli dersler öğrenmenize ve kendi bilgeliğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. İç ışığınızı göstermenize yardımcı olur.

İç ışığınızın parlamasını istiyorsanız sadece dinleyin

Dinlemek, zihnin ve ruhun yüksek dereceli bir becerisidir. Ön yargılarınızı bir kenara bırakıp diğer kişinin kendini özgürce ifade etmesine izin vermek anlamına gelir. İyi bir dinleyici, konuşmacıyı hikayelerini boş bir sayfaya yazıyormuş gibi hissettirir.

Bu ancak diğer kişi için derin bir saygı duyduğunuzda ve kendinizi tamamen onlara açtığınızda mümkündür. Saygılı ve sevgi dolu dinleme, iç ışığınızın parlamasına izin vermenin bir yoludur. Her şeyden önemlisi, diğer insanların müdahale edilmeden kendilerini dinlemelerine yardımcı olur.

Hayallerinize odaklanın

Hayallerin olduğu yerde hayat vardır. Ve hayatın olduğu yerde, ışık da vardır. İç ışığınızın parlamasını sağlamanın bir başka yolu da arzularınıza odaklanmaktır. Bu, kendinize anlamlı hedefler ve amaçlar koymak ve onlara ulaşmak için asla vazgeçmemek anlamına gelir.

Hayalleriniz için savaşmak sizi içeride ve dışarıda ışıkla doldurur. Daha iyi olmanıza, sebat etmenize ve inatçı olmanıza ilham verir. Ayrıca başkalarına da ilham verir. Arzuları için bir arayışa çıkan kişi, diğer insanlar için açık bir kitaptır. Örnek olarak öğretir. Herkes sevdiği şeyler için kavga ettiğinde dünya daha iyi bir yer olur.

Kendinizi sevgi ile ifade etmeyi öğrenin

Aşk romantik bir duygudan çok daha fazlasıdır ve bunu hissedenler şanslıdır. Aşkın tecrübesi kendi başına zenginleştirir. Aşk, hayata sıcak ve rahatlatıcı bir ışık veren bir histir – her şeyi farklı kılar.

Burada bahsettiğimiz şey, buna dahil olmasına rağmen, romantik bir aşk değildir. Herhangi bir canlıya, manzaraya, yaşamın kendisine olan sevgiyi yaşayabiliriz. İç ışığımızı aydınlatmamıza yardımcı olacak bir şey varsa, bu aşktır.

Bu, ifade etmeniz gereken bir duygu, sadece bir duygu olarak kalamaz. Hareketler, kelimeler ve eylemler, sevginin kendini gösterebileceği yollardır. İnsanlar kendilerini sevgiyle ifade ettikleri zaman, çevrelerini aydınlatırlar. Başkalarının en iyi yönlerini yakalarlar ve etraflarındakileri besleyip geliştirirler.

Ruhunuzu besleyen şeyi arayın

İç huzuru beslemezseniz iç ışığınızı aydınlatmanın bir yolu yoktur. Bu dünya bizi aşırı uyarıma maruz bırakıyor ve bu uyarım spiritüel türbülansa neden olabilir. Acele, öfke, ret… Bu hayatta huzurumuza karşı savaşan birçok şey var.

Some figure

Bu yüzden ruhunuzu besleyen alanlar bulmak çok önemlidir. Bunlar fiziksel veya soyut alanlar olabilir. Sakinliği ve huzuru bulmak için kendi ritüelinizi tasarlamanızı öneririz. Zihniniz onu yansıtan bir ayna olmadıkça ışığınızı bulmak imkansızdır.

Hepimiz ışığız. Her birimizin içinde, dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilen bilge bir insan var. İçinde yaşadığımız dünya bizi bakışımızı içe çevirmek yerine dışarıya bakmaya zorlar. Bunun olmasına izin vermeyin. İçsel benliğinize ve ışığınızı bulmaya odaklanın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.