Doğa Tanrıçası Artemis Efsanesi

Artemis efsanesi, diğer tanrıçalardan oldukça farklı olan bir tanrıçaya odaklanır. Artemis kimsenin aşk meselelerine karışmamıştır ve insanların ya da tanrıların ona çok yakınlaşmasına izin vermemiştir. Yaşamı, hayvanların eşliğinde ormanlarda özgürce yürümekten ibarettir.
Doğa Tanrıçası Artemis Efsanesi

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2020

Artemis efsanesi Yunanistan’ın en eski efsanelerinden biridirBurada; antik çağın en saygı duyulan, ve kadın figürünün iddialı ve aktif bir formunu temsil eden tanrıçalarından birinden bahsediyoruz. Bundan dolayı, kadınların bu tanrıçaya ibadet etmeleri daha normaldi. Hatta, ibadetlere katılmak isteyen erkekler cezalandırılırdı.

Artemis efsanesinde bu tanrıçanın iki farklı yüzü ortaya çıkar. Bunlardan biri erkekler ile herhangi bir temasa tahammül etmeyen ve onların varlığından kaçınan bir kadındır. Diğeri ise bir avcıdır. Tarlalarda bol bir elbise giymiş halde yürüyen, ve etrafı her zaman hayvanlar ile çevrili olan av tanrıçasıdır. Hayvanlar ile dost olması, ve aynı zamanda avlanmayı desteklemesi de ilginçtir.

Mitolojide bu tanrıçayı içeren birkaç farklı hikaye vardır ve bunlar neredeyse her zaman kendisinin alanlarına saygı duyulduğundan emin olmasını içeren hikayelerdir. Artemis efsanesi ile herhangi bir bağlantısı olan tek erkek figürü Orion’dırBazı kaynaklar Artemis’in onu sevdiğini söyler, diğerleri ise onu sadece birlikte maceralara atıldığı bir av arkadaşı olarak gördüğünü savunur.

Yunanistan'daki bir tarihi eser.

Artemis Efsanesinin Kökeni

Diğer karakterlerde olduğu gibi Artemis efsanesinin de birkaç farklı versiyonu vardır. Ancak, bu versiyonların tamamı kendisinin Zeus ve Leto’nun kızı olduğunu söyler. Leto iki titanın kızıydı, ve Zeus onu kendisine almıştı. Ancak, öncesinde Leto’nun kız kardeşine tecavüz etmeye çalışmıştı, o da tanrıdan kaçmak için bir serçe haline gelmişti.

Zeus’un karısı Hera kocası ile Leto’nun arasındaki romansı keşfetti. Ayrıca Leto’nun hamile olduğunu da biliyordu. Bundan dolayı kimsenin ona yardım etmediğinden emin olmak için onu acımasızca takip etmeye karar verdi. Bu şekilde Leto’yu doğum yapması için ıssız bir adaya götürmeyi başardı. Ayrıca, doğum tanrıçası olan kızı Ilithyia’nın da o sırada Leto’nun yanına gitmesini de yasakladı.

Bundan dolayı Leto büyük acılar çekti ve doğumu da dokuz gün gecikti. Bundan sonra tanrılar çektiği acıdan etkilendi ve Artemis’in doğmasına ve yeni doğmuş haliyle annesinin ikiz kardeşi Apollon’u doğurmasına izin verdiler.

Artemis’in Dilekleri

Artemis efsanesi, tanrıçanın sadece üç yaşındayken babası Zeus’tan onun dokuz dileğini yerine getirmesini istediğini söyler. Artemis ondan şunları istemiştir:

  • Daima bakire kalmak.
  • Çok fazla isme sahip olmak.
  • “Işık Veren” olmak.
  • Bir yay ve oklara sahip olmak.
  • Dizlerine kadar bir tuniğe sahip olmak.
  • Altmış tane, hepsi 9 yaşında olan Okyanus kızlarından bir koroya sahip olmak.
  • Ona bakması için yardımcılar olarak 20 perisi olması.
  • Dağlara hükmetmek.
  • Kadınlara doğum sancıları ile ilgili yardım edebilmek.

Bu dileklerin tamamı yerine getirilmiştir ve Artemis çocukluğunu avlanma sanatını öğrenerek ve kendisini ormanlarda yaşamaya hazırlayarak geçirmiştir. Kendi alanı ile ilgili son derece korumacı ve arazilerine giren ya da erdemlerine itiraz etmeye cesaret edenlere karşı çok amansız hale gelmiştir.

En iyi bilinen hikayelerden bir tanesi Acteon’un hikayesidir. O, avlanırken istemeden tanrıçayı nehirde çıplak gören bir Theban’dır. Periler Artemis’in üstünü kapatmak için acele etse de zamanında başarılı olamamışlardır. Bu duruma çok kızan Artemis Acteon’u bir geyiğe dönüştürmüş ve onu yemesi için kendi köpeklerini arkasına salmıştır.

Tanrıça Artemis'in yüzünün bir heykeli.

Aşksız Tanrıça

Efsaneler Orion’un onun av arkadaşı haline geldiğini ve Artemis’in orman gezilerine uzun süreler boyunca eşlik ettiğini söyler. Orion’un kız kardeşinin bekaretini alacağından korkan Apollon ondan kurtulmak için bir oyun düzenlemiştir. Yeryüzü tanrıçası Gaea’ya Orion’un kibirli ve gururlu bir avcı olduğunu söylemiştir. Gaea da bundan dolayı Orion’u öldürmesi için bir akrep göndermiştir.

Akrepten uzaklaşmaya çalışan Orion bir adaya doğru yüzmeye başlamıştır. Bu sırada Apollon Artemis’e de ondan kaçan kişinin perilerinden birine tecavüz etmeye çalışmış bir yabancı olduğunu söylemiştir. Sonrasında Artemis’i ona bir ok atması konusunda cesaretlendirmiştir. Artemis bunu yapmıştır, o noktayı vurmuştur ve Orion ölmüştür. Artemis, Orion’u öldürdüğünü fark ettiğinde, babasından onu bir takım yıldızına dönüştürmesini istemiştir.

Pek çok insan ve tanrı Artemis’in karıları olmasını istemiştir ancak Artemis hiçbirinin bu isteğini yerine getirmemiştir. Bunların birkaçına şahsen oklarıyla ya da hayvanların yardımı ile saldırmak zorunda kalmıştır. Örneğin, ona tecavüz etmek isteyen Sipretes bir kadına dönüştürülmüştür.

Artemis’e bu şekilde yakından bakmaktan keyif aldığınızı umuyoruz. Neden başka bir büyüleyici hikaye için aşağıdaki yazımıza tıklamıyorsunuz?

İlginizi çekebilir ...
Şifacı Şiron Efsanesi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Şifacı Şiron Efsanesi

Diğer efsanelerin aksine Şiron efsanesi, bilge, asil ve yetenekli bir sentordan bahseder. Sentorlar, mitolojide başı insan, gövdesi at olan yaratık...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bolen, J. S. (2015). Artemisa: el espíritu indómito de cada mujer. Editorial Kairós.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.