Dışa Yönelik Duygu Düzenleme: Duygusal Etkinin Bir Yolu

"Senin için buradayım. Seni destekliyorum ve seni anlıyorum." Çok az şey, sevdiğiniz insanları duygusal anlamda desteklemek kadar pozitiftir. Ancak, en sonunda, günlük problemleriniz ve zorluklarınızı çözmekten sorumlu olan kişi siz olmalısınız.
Dışa Yönelik Duygu Düzenleme: Duygusal Etkinin Bir Yolu
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dışa yönelik duygu düzenleme oldukça iyi bilinen bir süreci ifade eder. Bunlar bir kişinin desteğinin ve varlığının size iç huzur, sakinlik ve esenlik duygusu verdiği durumlardır. İster inanın ister inanmayın, başkalarının size verdiği bu psikolojik hediyeler bazen neredeyse bağımlılık yaratan pekiştiriciler olabilir.

Bunu bir örnek ile daha iyi anlamaya çalışalım. Muhtemelen bir sorunla karşılaştığında ya da kötü bir gün geçirdiğinde her zaman size dönen bir arkadaşınız vardır. Bu durumda büyük olasılıkla yaptığınız şeyi bırakıp onlara dikkatinizi vereceksiniz, neler olup bittiğini dinleyecek ve onları rahatlamış ve anlaşılmış hissettireceksiniz. Bununla birlikte, diğer bireyler başka insanlara her zaman döner.

Burada duygusal desteğe “bağımlı” olan bireylerden bahsediyoruz. Aslında, bazı insanlar duygusal durumlarıyla, sığınak olarak hizmet veren başka bir kişiye sahip olmak dışında hiçbir şekilde başa çıkamazlar. Hatta “Sensiz ne yapacağımı bilmiyorum” gibi şeyler söyledikleri bir noktaya bile gelirler. Dolayısıyla, size ihtiyaç duyduklarında başkalarına yardım etmeyi sevseniz dahi, bu durum yüzde 100 ideal değildir.

İnsanlar duygularını kendi başlarına yönetmeyi öğrenmelidir. Sonuçta, hepimiz kendimizden sorumluyuz; neyin acıttığını çözmek, sorunlarımızın kökenini bulmak ve düzenleme stratejilerini ve duygusal anlamda bir şeylerle başa çıkmayı öğrenmek bizim işimiz. Yalnızca dışa yönelik duygu düzenleme yöntemine güvenmek çözüm değildir.

Şimdi bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Dışa Yönelik Duygu Düzenleme: Nelerden Oluşur?

Dışa yönelik duygu düzenleme nispeten yeni bir çalışma alanıdır. Şimdiye kadar, psikoloji dünyası, insanların duygusal durumlarını kendi kendilerine düzenledikleri mekanizmaları bilmek ile çok ilgileniyordu. Bununla birlikte, sanki hepimiz insanların ne kadar sosyal olduklarını ve başkalarından destek istemekte yanlış bir şey olmadığını unutmuşuz gibi görünüyor.

Bu model temelde Jim Coan’ın sosyal temel çizgisi teorisi ile başlar. Bu yaklaşım, beynin stresi izole bir şekilde deneyimlediğini ve akranlarımıza yakın olmanın bize esenlik sağladığını tespitinde bulunmuştur.

Duygularımızı başka biri ile paylaşmak, genellikle zorluklar ile karşılaştığımızda yaşadığımız tehdit hissini azaltır. Buna ek olarak, onaylanmış hissetmemizi de sağlar. Elbette, yaşamımızı sürdürmek için bu gereklidir.

Şimdi, dışa yönelik duygu düzenleme çerçevesinde öğrenmeniz gereken nüanslar var.

İp ile oluşturulmuş bir spiral.

Dışa Yönelik Duygu Düzenleme Neyi İfade Eder?

Dışa yönelik duygu düzenleme, bir kişinin diğerinin duygusal durumunu etkilediği bir süreçtir. Ek olarak, bilinçli ve gönüllü olarak yapılır ve diğer kişinin ruh halini düzenlemeye çalışır.

İlk örneğe dönecek olursak, arkadaşınızın o zor dönemden geçerken nasıl hissettiğini düzenlemekten sorumlu olduğunuzu göreceksiniz.

  • Bu duygusal bulaşmanın meydana geldiği bir durum değildir. Bir yandan, diğer kişinin duygusal durumuna dalmış halde değilsinizdir. Öte yandan, diğer kişi sizin duygusal durumunuzdan etkilenmez. Burada bulabileceğiniz şey, diğer kişinin o anda nasıl hissettiğini düzenleme konusunda açık bir iradedir.
  • Burada önceden tasarlanmış bir niyet vardır. Diğer bir deyişle, “Olayları farklı bir perspektiften görmelerini sağlayarak onlara kendilerini daha iyi hissettirmeye çalışacağım”.

Başkaları Sizi Duygusal Anlamda Pek Çok Yönden Etkileyebilir

Şimdiye kadar, destek sunmak için ideal bir mekanizma olarak dışa yönelik duygu düzenlemeden bahsettik. Ancak, küçük bir noktayı akılda tutmak da önemlidir. Bu düzenleme hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Başka bir deyişle, insanlar kasıtlı olarak başkalarını kötü bir şekilde etkileyebilir ve onlara rahatsızlık verebilir.

Örneğin, birisine nasıl hissettiğinizi anlattığınızı ve onların size “Kendini kötü hissediyorsan, ben daha kötü hissediyorum,” ya da “Her zaman problemlerle dolusun, hayatınla nasıl başa çıkacağını bilmiyor gibisin,” gibi cümlelerle karşılık verdiğini hayal edin. Bu tür bir sözlü ifade kesinlikle kişinin ruh halini olumsuz bir şekilde değiştirebilir.

Olumsuz dışa yönelik duygu düzenleme ile ilgili en karmaşık şey, bunun her zaman düşündüğünüz kadar açık olmamasıdır. Doğrusu, bazı insanlar ruhunuzu o kadar kamufle edilmiş bir şekilde zayıflatabilir ki, siz bunun farkına bile varmazsınız.

Sahilde yalnız başına oturan bir kişi.

Dışarıdan Gelen Duygusal Desteğe Güvenmek İyi Değildir

Partnerinizden ayrılmak, işinizi kaybetmek, bir aile üyenizi kaybetmek ve bir projede başarısız olmak gibi şeylerin hepsi zor zamanların örnekleridir. Hepimiz bunlardan geçeriz ve şüphesiz harici duygusal desteğe ihtiyaç duyarız. Bununla birlikte, gerçek faydaları deneyimlemek ve büyük ya da küçük keder, sıkıntı ya da hayati zorlukların üstesinden gelmek için dışa yönelik duygu düzenlemeyi tercih etmeyi öğrenmek önemlidir.

Duygularınızı kendi başınıza yönetmeyi öğrenmezseniz ve her zaman başkalarının sizin için onları düzenlemesini beklerseniz, bağımlılığın esiri olursunuz. Başkalarının sizin rahatsızlığınızı azaltmasını beklemek bencilce değil mi? Bundan yararlanabilirsiniz. Ama sonunda, bu yaranın üzerine sıcak bir bez koymak gibi olacaktır: acıyı dindirir, ama travma hala oradadır.

Hem iyi hem de kötü günlük duyguları yönetmek ve bunlarla başa çıkmak sizin sorumluluğunuzdadır. İnsanlar için dış destek çok önemlidir ve zaman zaman buna başvurmak sorun değildir. Ancak buna alışmamalısınız. Sonuçta, duygusal olgunluk, kendi acınızı çözecek ve yenecek kadar bağımsız olmak ile ilgilidir.

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Öz Düzenlemenin Gücü
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygusal Öz Düzenlemenin Gücü

Duygusal öz düzenleme yaşamlarımızın pek çok alanında bize yardımcı olabilecek değerli bir yetenektir ve bu yeterliliği eğitmek mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barthel, Abigail L.; Hay, Aleena; Doan, Stacey N.; Hofmann, Stefan G. (2018-10-18). “Interpersonal Emotion Regulation: A Review of Social and Developmental Components”. Behaviour Change. 35 (4): 203–216. doi:10.1017/bec.2018.19.
  • Nozaki, Y. & Mikolajczak, M. (2020) Extrinsic emotion regulation. Emotion; 20(1): 10-15.
  • Nozaki, Y. (2015) Emotional competence and extrinsic emotion regulation directed toward an ostracized person. Emotion; 15(6): 763-774.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.