Logo image
Logo image

Direnmeyi Öğrenmek ve Bu Becerinin Önemi

3 dakika
Direnmeyi öğrenmek imkansız bir hedef mi? Böyle olmadığını düşünüyoruz. Nedenini merak ediyorsanız okumaya devam edin.
Direnmeyi Öğrenmek ve Bu Becerinin Önemi
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Direnmeyi öğrenmek, yolunuza çıkan tüm zorluklarla yüzleşebilmenizi sağlar. Bu becerinin psikolojik gücü ile hedeflerinize ulaşabilirsiniz, sıkıntılarınızla başa çıkabilirsiniz ve karakterinizi güçlendirerek pes etmemeyi öğrenebilirsiniz.

Belki direnmeyi öğrenmek hayallerinizdeki mutluluğa sahip olmanıza yardımcı olmayacak. Ancak daha önemli bir şeyi başarmış olacaksınız, kendinizle gurur duymayı öğreneceksiniz.

Bu beceri, günlük problemlerle mücadele edebilmenize yardımcı olacak ve kendi şansınızı kendiniz yaratabileceksiniz. Pes etmeden, her düştüğünüzde tekrar ayağa kalkabileceksiniz.

Laozi’ye göre, direnmek tüm eylemlerin temelini oluşturur. Ancak dürüst olalım, kimse bu beceriyi nasıl edineceğimizi veya geliştirebileceğimizi bize söylemiyor.

Kişiliğimizin bu kısmı nasıl gelişiyor ve hayattaki en büyük hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı oluyor anlamıyoruz. Genelde bu beceriyi en yakınımızdaki kişilerden alırız; örneğin anne ve babamızdan. Hayatımızdaki diğer önemli figürler de bize tavırlarıyla, davranışlarıyla ve kişisel başarılarıyla ilham verir.

Şüphesiz, bu beceri genlerimize işlenmiş şekilde dünyaya gelmiş olsak, her şey çok daha mükemmel olabilirdi. Son araştırmalar, direnme gücünün psikolojik anlamda çok büyük bir dayanıklılık kazandırdığını ve hedeflerimize ulaşmamızdan çok daha fazlasını bize sağladığını gösteriyor. Direnme gücü yüksek olan kişiler depresyon söz konusu olduğunda daha az risk altındadır ve anksiyeteyi de diğer insanlara göre daha iyi kontrol ederler. Beynimizin bu becerisini kesinlikle çok daha etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

“Hayatta başarılı olmak istiyorsanız direnmek en yakın arkadaşınız, deneyim danışmanınız, önlem büyük kardeşiniz ve umut ise koruyucunuz olmalı.”

– Joseph Addison

Some figure

Direnmeyi öğrenmek: Günlük yaşamın güçlü dayanağı

Son zamanlarda Anormal Psikiyatri Dergisinde yayınlanan bir çalışma, psikoloji ve kişisel gelişim konusunda dikkate değer sonuçlar elde etti. 20 yıl süren bu çalışma Pennsylvania Üniversitesinde gerçekleşti ve yeni birçok ilginç bilgi sağladı.

Bu araştırmaya göre direnme kabiliyeti yüksek olan kişiler, yani kendine hedefler koyan ve bunları başarmak için çaba sarf edenler, panik atak, depresyon ve anksiyete konusunda daha az risk altında.

Bu çalışmaya göre kendini eğiten 3300 kadın ve erkek daha güçlü bir zihne sahip olabildi. Dirençli insanlar tüm problemlerini daha az ağır yaşıyor. Olumsuz sonuçlara takıntılı kalmak yerine bilişsel becerileri ve yaratıcılıklarıyla problem çözümüne odaklanıyor.

Bu tür insanlar inatçıdır, gelişmek için son derece kararlı görünürler. Buna ek olarak hedeflerine, hayallerine ve tutkularına sadık kalırlar. Tüm bu özellikler gerçek anlamda motivasyon sağlar ve böyle bir zihinde korkuya pek de yer yoktur. Çaresizlik hissi ve olumsuz düşünceler zihinlerinde barınamaz.

Direnmeyi öğrenmek: Nasıl başarılır?

Nörobilimciler uzun yıllar önce dopaminin dirençle ve etkin davranışla bir ilişkisi olduğunu keşfetti. Georgia Devlet Üniversitesi’nde Nörobilim kürsüsünün yönetici yardımcısı olan Dr. Joe Z. Tsien, yeni alışkanlıklar edinmenin, net hedefler koymanın ve motive kalmanın beyindeki nörotransmitterlerin salınımını desteklediğini söylüyor.

Günden güne direnmeyi öğrenmenizi sağlayacak psikolojik yaklaşımlar şunlardır:

Net hedefler koyun

Eğer net hedefleriniz yoksa hiçbir yere ulaşamazsınız. Amaçsız olduğunuzda, umudunuz da yoktur. Zihin hayal kurmaktan hoşlanır ve bununla beslenir. Eğer hedefleriniz gerçekçi değilse ve net bir şekilde tanımlanmamışsa motive olmanız da zorlaşır.

İrade gücü

Kişisel olarak bir hedef belirlediğinizde, artık buradan geri dönüş yoktur. Çabanızı ve düşüncelerinizi beraber harekete geçirerek belirlediğiniz hedefe ilerlemeniz gerekir. Bu yüzden kendinize bir hedef koyduğunuzda hayal kırıklığı, hüsran, anksiyete ve stres gibi faktörleri iyi bir şekilde yönetmelisiniz. İrade gücü tüm olumsuzluklara direnme konusunda önemi bir rol oynuyor.

Some figure

Olumlu yaklaşım

Olumluluk, yeterlilik hissi, kendine güven ve iyi bir ruh halinde olmak sizi hedeflerinize yaklaştıracak olan temel faktörlerdir. Dahası, dirençli olduğunuz zaman zaten otomatik olarak olumlu bir yaklaşım da beraberinde gelecektir. Olumsuzluklara direndiğiniz zaman, duygusal dünyanızı da korumuş olacaksınız.

Pes etmenize izin vermemek

Hayalinize ulaşın ve depresyonu geride bırakın. Yeni bir beceri edinmek için kendinizi geliştirin. Kendinizle bu şekilde gurur duyacaksınız. Aslında saydığımız tüm bu olumlu beceriler birbirine bağlıdır, hepsi aynı kapıya çıkar; pes etmemek. Ancak bazen bir adım geri atıp hedeflerinizi gözden geçirip kendinize yeni hedefler koyabilirsiniz.

Bazen de yeni perspektifler edinmek amacıyla bir anlık da olsa durmak isteyebilirsiniz. Bunu bir mola gibi düşünün. Ancak asla ama asla olduğunuz yerde kalmamanız ve kendinizi hüsrana ve yenilgiye teslim etmememiz gerekiyor. Bu yüzden direnmeyi öğrenmek motivasyonunuz ve sağlığınız için güçlü bir egzersizdir.

Bu beceriyi geliştirerek kaynaklarınızı ve potansiyelinizi kendi yararınıza kullanabileceksiniz. Mutluluğunuz ve genel anlamda huzurunuz bu beceriden olumlu anlamda etkilendiğinde, ilerlemek konusunda günden güne daha hevesli olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nur Hani Zainal and Michelle G. Newman. “Relation Between Cognitive and Behavioral Strategies and Future Change in Common Mental Health Problems Across 18 years.” Journal of Abnormal Psychology (First published online: May 2, 2019) DOI: 10.1037/abn0000428

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.