Direncinizi Nasıl En Yüksek Seviyeye Çıkarabilirsiniz?

Direncinizi Nasıl En Yüksek Seviyeye Çıkarabilirsiniz?
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayat harika olabilir ama gerçekçi olmak gerekirse ne kadar uğraşırsanız uğraşın her zaman da öyle değildir. Bazen iyi şeyler tamamen şans eseri gerçekleşir ama genellikle bir şeyin olması onun için ne kadar çaba harcadığınıza bağlıdır. Peki ya olumsuz şeyler? Yaşamak demek zor günler geçirmek, her zaman istediklerinizi elde edememek ve bunların üstesinden gelmek için oldukça büyük miktarda dayanıklılığa ihtiyaç duymak demektir.

Bu tür durumlara herkes aynı şekilde mi tepki verir? Elbette hayır. Peki, bu tür olumsuz olayların sonrasında eskisinden daha da güçlü hale gelinebilir mi? Eğer kişisel açıdan gelişmek istiyorsanız o zaman anahtar budur. Direncinizi, dayanıklılık gücünüzü nasıl artıracağınızı keşfetmek istiyorsanız okumaya devam edin.

“Dünya herkesi kırar ve sonra pek çok kişinin kırılmış yerleri daha dayanıklı hale gelir.”

– Ernest Hemingway

Direncinizi artırmak için önce onun ne olduğunu bilmeniz gerekiyor

En baştan başlayacağız – direnç nedir? Bu terim sıklıkla kullanılsa da tanımını eksiksiz bir şekilde bilmiyor olabilirsiniz. Anlamından emin olamamak normal ama birisi size sorarsa nasıl tanımlayacağınızı bilmek isteyebilirsiniz.

Direnç, zorluklara olumlu bir şekilde adapte olma yeteneğidir. Direnci yüksek olan insanlar zor durumlar sayesinde daha güçlü hale gelebilenlerdir. Ancak bunun için “her şeyin iyi tarafını görebilmek”ten fazlası gerekir.

yağmur damlalı cam

Direnç, pek çok şeyin yanında, etkili bir şekilde duygularınızı düzenleyebilmeniz demektir. Bu, zor durumlarla yüzleşmenizi ve engellerin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Dirençle ilgili bir başka güzel şey de direnci belirlemede kişiliğin veya genlerin etkisinin olmamasıdır. Bu da sınırlı dirençle doğmanız gibi bir şeyin söz konusu olamayacağı anlamına gelir. Tersine direnç, hayat boyu siz çevrenizle etkileşime geçtikçe gelişir. Yani direncinizi artırmak size bağlıdır.

“Engeller sizi durdurmak zorunda değil. Karşınıza bir duvar çıkarsa vazgeçip geri dönmeyin. Ona nasıl tırmanabileceğinizi, üstünden nasıl atlayabileceğinizi veya çevresinden nasıl dolanabileceğinizi bulun.”

– Michael Jordan

Direnci artıran içsel faktörler

Peki direncinizi nasıl en üst seviyeye çıkarabilirsiniz? Bunu yapabilmek için, hem kişisel hem de çevresel açıdan direnci etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek önemlidir. Böylece her bir faktörün üzerinde durabilir ve sıkıntılı durumlara nasıl olumlu bir şekilde adapte olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Her şeyden önce olup bitmiş şeyleri kabullenmek zorundasınız. Elbette bu, talihsiz bir olayın ardından hemen yapabileceğiniz bir şey değildir. Zamanla, günden güne gelişen genellikle de uzman bir psikologun yardımına başvurulan bir süreçtir.

“Güçlü olmak tek seçeneğiniz haline gelinceye kadar ne kadar güçlü olduğunuzu fark etmezsiniz.”

– Bob Marley

Biraz önce bahsettiğimiz bir şeyi yapabilmeniz de önemlidir – olayın iyi yanını görebilmek. Bir başka deyişle iyimser olmak – ama gerçekçi olmayı da unutmayın. Olumsuz şeylere takılı kalıp pozitif şeyleri unutmamalısınız ama aynı zamanda pozitiflikte de aşırıya kaçmamalısınız. Eğer öyle yaparsanız gerçeklerle yüzleştiğinizde onlar daha çok canınızı acıtacaktır.

Son olarak mizah duygunuzun güçlü olması da direncinizin büyük oranda artmasına yardımcı olabilir. Kendi yaptıklarınıza veya yaşanılan duruma yeri geldiğinde gülebilmeniz farklı engellere adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

dikenlerden geçmeye çalışan arkadaşlar

Direnci artıran dışsal faktörler

Kişisel faktörlerin yanı sıra, direncinizi en üst seviyeye çıkarabilme yeteneğinizi etkileyen dışsal faktörler de vardır. Örneğin sıkıntılı günler geçirirken uzman birinden yardım almak, sıkıntılara adapte olma sürecinizi kolaylaştırabilir.

Fark yaratabilecek bir diğer şey de sahip olduğunuz sosyal destek sistemidir. Ailenize, partnerinize ve arkadaşlarınıza sırtınıza dayayabilmek paha biçilemez bir şeydir. Bir yardıma veya iyiliğe ihtiyacınız olduğunda hem duygusal hem de fiziksel açıdan sizin yanınızda olabilirler.

Zor koşullarla karşılaştığınızda tüm bu faktörleri aklınızdan çıkarmamanız önemlidir. Başlarda zorlanmanız normaldir ancak kimse annesinin karnından adapte olmayı öğrenmiş bir şekilde doğmuyor. Burada anahtar direncinizi en üst seviyeye çıkarmak için nelerden yararlanmanız gerektiğini bilmek ve başınızdan geçenler sayesinde olgunluk kazanabilmektir. Düşseniz de yeniden ayağa kalkabilirsiniz!

Görseller: Ib Wira Dyatmika, Nick Nice ve Andy Omvik


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.