Logo image
Logo image

Dinleme Sanatı

2 dakika
Dinleme Sanatı
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Evet dinlemek bir sanattır. Ama aslında herkesin tam anlamıyla bu sanattan anladığı söylenemez. Dahası, sadece başkaları konuşurken sessiz kalmak dinlemek değildir. Başkası konuşurken ne cevap vereceğinizi düşünüyorsanız buna da pek dinlemek diyemeyiz.

Dinlemek duyduklarınızı sindirmek, anlam vermek ve anlamak için gerçekten çaba sarf etmektir. Anlamak için o kişinin bakış açısından düşünmeniz ve paylaşmak istenilen şeyi dikkatlice dinlemeniz gerekir. Bu bağlamda bazen sessizlik kelimelerden daha fazlasını da anlatabilir. Bu nedenle nasıl dinleneceğini öğrenmek çok önemlidir.

Bazen dinlemek sadece dinlemektir. Dinledikten sonra bir şey söylemeniz gerekmeyebilir. Ama güven isteyen bir durumdur. Size bir şeyler anlatan insanın hislerini anlamaya çalışır ve bağlantı kurmayı denersiniz. Aynı zamanda fedakarlık gerekir çünkü başkasının hikayesini dinlerken sabırlı olunmalıdır.

Sessizliği paylaşmak insanları birbirine bağlar. İma edilen her şeyin anlaşıldığını söylemenin bir yoludur.

Kendinizi dinlemeyi bırakıp karşınızdaki dinlemeye başlayarak onun kalbine giden kapıyı açmış olursunuz. Kendi sıkıntılarınızı düşünmeyi bırakıp karşınızdakinin acısını anlamakla gerçekten size söyleneni dinlemiş olursunuz. Bu özel anda en azından kendi hayatınızı değil dinlediğiniz kişinin hayatını önemsemiş olursunuz.

Gerçekten nasıl hissettiklerini anlamak istersiniz. Dinlediğinizi belli etmeli ve duymayı istediğiniz için orada olduğunuzu göstermelisiniz. “Anlıyorum”, “ben de öyle” gibi cümleler edersiniz. Ama aslında bunları söylemek tek başına yardımcı değildir. Orada olmanız ve dinlemeniz her şeyden daha değerlidir.

Dinlemek için ideal ortamı yaratın

Dinlemek için ideal ortam sessiz ortamdır. Bazen bunca sessizlik rahatsız edici olsa da gereklidir. Sessizlik duyduğumuz kelimeleri sindirmek için gereklidir.

“Daha iyi bir şeyiniz yoksa sessizliği bozmayın.”

– L. V. Beethoven

Some figure

Dinlemek dinlediğiniz kişinin ihtiyaçlarını anlamanızı sağlar ve bun uda ancak o kişiye odaklanarak başarabilirsiniz.

Sessizlik insanı konuşmaya davet eder. Sessizlik kendinizi dinlemeniz için de bir fırsattır. Ve son olarak sessizlik aslında çok da konuşkan olmayan insanlar için bir fırsattır. Çünkü böyle insanların konuşmak için biraz teşvike ihtiyacı vardır.

Sadece gözlerinizi kapatın ve dinleyin

Gözlerinizi kapatın, dudaklarınız da ve kulaklarınızı açın. Beyninizle değil kalbinizle bağ kurun. Şimdi dinlemeye hazırsınız. Etraftaki her şeyin kendi sesi var ve eğer siz de konuşursanız dinleyemezsiniz. Konuşan herkes kendiyle ilgili bir şey anlatır. Bu nedenle sadece kendinizi düşünürseniz ve dinlemezseniz başkaları hakkında da fikriniz olmaz.

Hiç kelime etmeden susup öylece oturmak dinlemek anlamına gelmez. Bazen dinlemek soru sormamak veya cevap vermemektir. Bazen dinlerken tek bir tepki yeter, mesela sarılmak ya da gülümsemek gibi.

Dinlemek ve bunun için ortam yaratmaktan başka bir şey düşünmeyin. Size konuşan kişiyi dinlemeye odaklanın ve ne demek istediğini anlayın. Bu şekilde bir sonraki sözlerini tahmin edebilirsiniz.

Some figure

Dinlemek bir sanattır. Çünkü bu insanları birbirine bağlar. Dinlemek bir sanattır çünkü size bilmediğiniz bir şeyi öğrenme fırsatı sunar. Yeni dünyalara ve duygulara açılma şansı verir. Dinlemek yardım etmek için bir yoldur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.