Logo image
Logo image

Kırık Kalbime Rağmen Öğrenmeye Devam Ediyorum

2 dakika
Kırık Kalbime Rağmen Öğrenmeye Devam Ediyorum
Tarafından yazılmıştır Alicia Garrido Martín
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kalbimin kırık olmasına rağmen bu deneyimden de kendime bir ders çıkarıyorum. Yürümeye devam edeceğim. Gerekirse yine incineceğim. Bedenim ihtiyaç duyarsa ağlayacağım. Kimsenin duymaktan hoşlanmayacağı hislerimi duymaktan çekinmeyen insanlarla paylaşacağım.

Bana değer veren ve bana iyi gelen insanlarla acımı paylaşacak kadar kendime saygı duyacağım. Bu ayrımı yapacak kadar cesur olacağım. Çünkü bu kadar kişisel olan bir şey yüzünden kendime daha fazla acı çektirmek istemiyorum. Bu kötü deneyimden bile bir anlam çıkarmak ve ders almak istiyorum.

Belki bunu kelimelerle açıklarsınız. Belki sizin de daha önce kalbiniz kırılmıştır. Belki ilk defa belki de çok kez bunu yaşamışsınızdır. Belki de sadece çok önem verdiğiniz insanlar yüzünden kalbiniz kırılmıştır. Hangisi olduğunun önemi yok.

Some figure

Kalbimin neden kırıldığını daha iyi anlamak için

İnsanlar aşkla ilgili hayal kırıklıklarına birbirinden farklı tepkiler verirler. İlişkiden beklentilerine ve o kişiyi hayatlarında koydukları yere bağlı olarak verdikleri tepkiler de çeşitlilik gösterir. İçimizdeki acının binlerce farklı nedeni olabilir.

İlişkideki mekanizmayı gördüğümüz zaman bunla ilgili görüşümüz de netlik kazanır. Daha az bulanıktır artık. Örneğin yeni tanıdığınız birini hemen idealleştiren bir yapınız olabilir. Onu aslında olmadığı birinin özellikleriyle donatırsınız.

Some figure

Çoğu zaman insanları nasıl görmek istiyorsak öyle görürüz. Eğer mükemmel ve özel olduklarına dair bir şey göstermemişlerse bile bunları çıkaracağımız işaretler buluruz. Uydurmakta oldukça iyiyiz. İstediğimiz parçaları ekleyip çıkarırız.

Kendini kandırmak aynı şeyin tekrarlanmasına neden olur

Aslında gerçeğin farklı olduğunu bilsek bile karşımızdaki kişiye olan bağlılığımız ilişkinin kontrolünü ele alır. O kişi olmadan öleceğimizi yaşayamayacağımızı düşünürüz. Bu da yalnız kalma korkumuzu besler. Yani en sonunda gözlerimiz açılıncaya kadar bu duyguyla hareket ederiz.

Eninde sonunda gerçeği görmek zorundayız. Bizi aslında hiç hak etmeyen insanlar için kendimizi kandırmayı bırakmalıyız. İlişkide nasıl davrandığımızı anlayınca bu acılı deneyimden bir ders alabiliriz. Kalbimdeki ilk çatlağın nasıl oluştuğunu biliyorum.

Ne kadar zor olursa olsun kalbimdeki çatlakların nedenini bulmak bana onlarla savaşıp daha iyi bir gelecek kurmanın anahtarını verecek.

Some figure

İlişkinin bittiği anda başlayan süreç çok verimlidir. Bu deneyimden öğrenilecek şeylerle ve fırsatlarla doludur. Yaptıklarımızın sorumluluğunu alıp yeni dersler çıkarırız. Bütün hayatımızı karşımızdaki kişiyi suçlayarak geçiremeyiz: bunu yapması kolay ama bir faydası yok.

Dürüst olun ve sorumluluklarınızı keşfedin

Herkesin ilişkide belli sorumlulukları vardır. Önemli olan sorumluluğu alıp gerektiğinde ondan kurtulmaktır. Başka birini kendi hayatımıza dahil etmek için özsaygımızdan olursak bu sağlıklı bir ilişki olmaz. O kişinin hayatımızda kalması ilk önceliğimiz olursa kaybımız çok olur. Bu konuda bir şeyler yapmalı.

Sonuç olarak kendinize karşı dürüst olmak ve en acı deneyimlerden bile yararlı bir ders çıkarmak gerekiyor. Her kırık kalpte öğrenecek bir şey var. Kendi hayatınızı ve hatalarınızı daha iyi anlamaya çalışın. Ders çıkardıktan sonra daha mutlu olduğunuz güçlü ve bilge bir hayatınız olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.