Logo image
Logo image

Dingin Bir Zihne Sahip Olmanın 5 Faydası

4 dakika
Dingin bir zihin dünyayı daha berrak bir biçimde, farklı açılardan algılayabilir. Daha iyi kararlar almak adına tedirgin edici ya da mantıksız düşünceleri bir kenara bırakabilir. Bunun nasıl olduğunu bu yazımızla keşfedin.
Dingin Bir Zihne Sahip Olmanın 5 Faydası
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Dingin zihinler yalnızca odaklanmış olmakla kalmaz, aynı zamanda bir disipline de sahip olurlar. Şüphesiz içinde yaşadığımız zaman dilimi bizleri birçok şeyi aynı anda yapmaya itiyor ve bunları hemen yapmamızı gerektiriyor. Bundan ötürü, düşüncelerimizin, duygularımızın ve davranışlarımızın uyum içinde olduğu, gerçekten önemli olan şeye odaklanabildiğimiz içsel bir dengeye ulaşarak dingin bir zihne sahip olabilmek bir ayrıcalık haline geliyor.

14. yüzyılda yaşamış olan bir Japon general Shiba Yoshimasa, kaliteli savaşçıların ya da samurayların en önemli özelliklerinin dingin bir zihne sahip olmaları olduğunu belirtmiştir. Bu gibi düşüncelerin son derece ilham verici olduğunu söyleyebiliriz. Fakat çoğumuz biliyoruz ki zihnimizi eğitmek o kadar da kolay değil; özellikle de duygusal düzenin, düşünme kapasitesinin ve içsel dinginliğin son derece hayati bir önemi olan bir disiplinde.

Günümüzde tavsiyelerde bulunan ve dikkatinizi nasıl eğiteceğinize dair yardımcı olmaya çalışan pek çok kitap bulunuyor. Bunun yanı sıra, meditasyonu gergin zihinleri eğitmek adına ideal bir strateji olarak gören farkındalık ve anda kalma gibi disiplinler de bulunuyor.

Bu stratejiler bazı insanların işine yarayabilir. Fakat herkese uymayabilir de. Çünkü düşünce biçimimizi değiştirmek son derece zordur. Hayatın kendinden daha hızlı akan bir zihne dur demek pek de kolay bir şey değildir.

Bundan ötürü, her bir bireye en iyi şekilde uyabilecek bir strateji bulma zamanıdır. Bu konu üzerine düşünmek, gerçekliğinizi refahınız çerçevesinde inşa etmenize yardımcı olacak dingin bir zihne kavuşmanıza ön ayak olabilir.

Dingin Bir Zihne Sahip Olmak Temiz Bir Zihne Sahip Olmaya Denktir

Budist felsefesinde “maymun zihin” denen ilginç bir kavram vardır. Bu kavram düşünce ormanında daldan dala atlayan tedirgin, yönetilemez ve hatta çileden çıkaran bir zihin durumuna tekabül eder. Bu kendi endişeleri içinde kaybolan, egoya bağlı, gerçekleri görme yetisi olmayan bir zihindir.

Maymun zihinlerin dingin zihinlere dönüşmesi için onların düşünce ormanından çıkıp sağlam bir zemine inmeleri gerekir. Yalnızca ayaklarınızın yere basması daha fazla kontrol sahibi olmanızı ve bir perspektif kazanmanızı sağlar. Bu da bir bireyin dengeye ve içsel güvene ulaştığı anda mümkündür. Hayatta daha iyi kararlar almak adına, yaratıcılık, düşünme ve kişisel kontrolün bir araya gelmesi gerekir.

Bunun üzerinde çalışmanın önemini anlamak adına, dingin bir zihne sahip olmanın faydalarından bazılarının neler olduğunu inceleyelim.

Some figure

1. Dingin Zihinler, Daha Az Anksiyete

Washington Üniversitesi Psikiyatri Bölümü Başkanı Dr. Peter Roy-Byrne oldukça önemli bir noktaya parmak basmıştır. Anksiyete bozuklukları depresyondan daha yaygın bir biçimde görülmektedir ve en az depresyon kadar kişilerin hayatında bir engel teşkil etmektedir.

Anksiyete insanların günlük yaşamında gelip giden rahatsız edici bir misafirdir. Fakat farkındalık ve anda kalma egzersizleriyle bu düşmanı emniyette tutmak mümkündür.

Dinginlik hissi zihinsel odağınız sürekli olarak önemli şeylerde olduğunda, olumsuz duyguları bir kenara bırakabildiğinizde ve davetsiz düşüncelerinizi susturabildiğinizde kendini gösterecektir.

2. Kendinizi ve Etrafınızda Olan Biteni Ayrı Tutmak İçin Çabalayın

“Maymun” ya da gergin zihinlerin tuhaf yetileri vardır. Etraflarında olan biten her şey onlara tesir eder, yoğun ve kaçınılmaz bir biçimde onları etkisi altına alır. Bir olay ne kadar önemsiz olursa olsun, her şey büyütülür ve daha fazla sıkıntıya yol açar.

Dingin zihinlerinse istisnai bir erdemleri vardır. Mesafeyi koruyarak koruyucu bir bariyer oluşturabilirler. Etraflarında olan biteni sükunetle karşılayarak beklenmedik sorunlarla daha iyi başa çıkar ve bu olayların onlara etkilerini kontrol altına alabilirler.

3. İçsel Dinginlik ve Duygusal Kontrol

Bir zihin sonsuza kadar odaklanmış ve huzurlu kalamayabilir. Bu tip bir zihin duygularını yönetmeyi öğrenmek zorundadır. Anksiyetelerini görmezden gelmek, korkularını gizlemek ya da endişelerine sırtlarını dönmek yerine, dingin bir zihin içindeki şeytanları nasıl etkili bir şekilde yönetebileceğini bilir. Korkularını anlamayı ve anksiyetenin hayatın bir parçası olduğunu öğrenirler. En önemlisi de bunları nasıl kontrol altında tutabileceklerinin bilincinde olurlar.

Some figure

4. Bir Zorluk Karşısında Sakin ve Cesur Kalabilirler

İçsel olarak stresli ve anksiyete barındıran bir durumla başa çıkarmıyorsak, bir şeylere göre davranışlarımızı kontrol edemez, yalnızca tepki veririz. Rüzgârda süzülen bir yaprak gibi kendi hareketlerimiz üzerinde kontrol sahibi olamaz ve oraya buraya çarparız. Tabii dingin bir zihne sahipsek, böyle şeyler yaşamayız.

Dingin zihinler farklı düşünceler barındırır. İçgüdülere göre hareket etmezler. Bunun yerine, dünyaya farklı bakış açılarından bakar ve proaktif davranırlar. Önceden geleceğinin farkında olacakları için kolay kolay fırtınaya yakalanmazlar. Karşılarına çıkan zorluklarla yüzleşmekten çekinmeyecekleri için cesaret bu zihinlerin en öne çıkan özelliklerinden biridir.

5. Dingin Bir Zihne Sahip Olan Kişiler Daha İyi Kararlar Alırlar

Milletiniz, diliniz ya da kültürünüz sizi tanımlamaz. Sizi bir insan olarak tanımlayan şey aldığınız kararlardır. Bundan dolayı, olan biteni daha iyi bir biçimde kontrol edebilmek ve attığınız her adımda başarılı olabilmek adına yapmanız gereken şey dingin bir zihinle karar vermeyi denemektir.

Dingin zihinler tertipli bir oda gibidirler; kontrollü ve bir perspektif sahibi olurlar. Bu sezilerin deneyimle bir araya geldiği, kişilerin hayatlarını daha başarılı bir şekilde sürdürebilecekleri kararlar aldıkları bir alandır.

Tüm bunlar sonucunda, psikolog Daniel Kahneman’ın bir zamanlar söylediği bir sözden bahsetmek istiyoruz. Kahneman belirli bir anda nasıl hissettiğimizden öte, her daim dingin bir şekilde hareket etmenin öneminden söz etmiştir. Unutmayın, dinginlik öylesine ortaya çıkmaz. Sürekli düşüncelerinizi ve duygularınızı kontrol altında tutarak kendinizi dinginlik yönünde eğitmeli ve bunun değerini bilmelisiniz. Buna bugünden başlayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.