Logo image
Logo image

Büyük Samurayların 10 Sözü

3 dakika
Büyük Samurayların 10 Sözü
Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2018

Samurayların sözleri tüm zamanların en önemli kültür ve felsefelerinden birini temsil ediyor. Dahası, bu savaşçıları gerçekten özel yapan şey, savaştaki yetenekleri değildi. Onlara ilham veren ilke ve değerlerdi.

Bazı büyük savaşçılar aynı zamanda muhteşem düşünür ve yazarlardı. Yaşam biçimlerine hâkim olan dünya görüşünün en önemli yönlerini kaydedebildiler. Bu Samuraylar sayesinde, bugün geride bıraktıkları bilgi ve bilgeliğe erişebiliyoruz.

“Başkalarını aşma konusunda hiçbir şey bilmiyorum. Sadece kendimi nasıl aşacağımı biliyorum.”

– Bushido

En çok tanınan savaşçılardan üçü aynı zamanda pek çok Samuray atasözünün de sahibiydi. İsimleri Yamamoto Tusunetomo, Inazo Nitobe ve Miyamoto Musashi’dir. Şimdi gelin, bu büyük savaşçıların en ünlü 10 sözüne bakalım.

Miyamoto Musashi’ye ait Samuray atasözleri

Birçok samuray sözü sizi duyularınızı netleştirmeye ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmaya davet eder. Bu sözlerden biri şöyledir: “Gözlem ve algı iki ayrı şeydir; gözlemleyen göz daha güçlüdür, algılayan göz daha zayıftır. ”Miyamoto Musashi tarafından yazılmış olan bu söz, bakmanın ve görmenin değerlerini karşılaştırır.

Some figure

Bu deyim, doğu düşüncesinin merkez noktalarından birini vurgular – kendinize odaklanmayın. Başka bir söz ise, “Kendiniz hakkında hafif ve dünya konusunda derin düşünün.” Başka bir deyişle, kendiniz hakkındaki düşünceleriniz üzerinde çok fazla zaman harcamayın. Bunun yerine, o enerjiyi yaşadığınız gerçekliği düşünmek için kullanın.

Savaş ayrıca samuray atasözlerinde ortak bir temadır. Şu söze bakalım: “Bugün dünkü kendinize karşı aldığınız zaferdir yarın ise küçük adamlara karşı zaferiniz olacak.” Bu, kendinizdeki her bir zayıflık veya kusuru yendiğinizde, aynı kusurlara sahip olanları yenmeye hazır olduğunuz anlamına gelir.

Yamamoto Tsunetomo’ya ait sözler

Yamamoto Tsunetomo, birçok Samuray söylemini dile getiren başka bir yazardır. Bu alıntıda, bir şeye başlarken güç ve enerjinin öneminden bahsediyor. Bunu yaparsanız, ruhunuzu o iş boyunca koruyabileceksiniz. Diyor ki, “Güçsüz bir şekilde harekete başlarsanız, eylemlerinizin onundan yedisi hedefine ulaşamaz.”

Bir diğeri de zorlukların önemini anlatıyor. Zorlukların ve bunların üstesinden gelmek için mücadelenin, güçlü bir karakteri beslediğine işaret eder. Yamamoto Tsunetomo şöyle diyor: “Gençliğinizde zorluklarla yüzleşmek güzeldir. Hiç acı çekmemiş olan biri, karakterini yeterince ıslah edemez.”

Inazo Nitobe’ye ait sözler

Bir yazar olmanın ötesinde, Inazo Nitobe muhteşem bir Samurai atasözleri derleyicisidir. Bu öğretilerin çoğu bilinmeyen bir kökene sahip olmakla birlikte, inanılmaz bir açıklık ve bilgelik yansıtmaktadır.Örneğin bir sözü, cesaret ve huzur arasındaki ilişki hakkındadır. Nitobe şöyle diyor: “Erdemin ruhsallığı, dinginlikle yani zihnin sakin mevcudiyetiyle görülür. Huzur, sakin cesarettir.”

Some figure

Başka bir metin, metanet yani acı karşısında güçlü olma kapasitesine dairdir. Dirençli olmak ve daima başkalarına karşı düşünceli olmak. Şöyle diyor: “Güç disiplini, şikayet etmeksizin direnişi aşılar ve aynı zamanda nezaketi öğretir. Kendi üzüntümüzü ya da acılarımızı ifade ederek başkalarının zevkini ya da huzurunu bozmamamızı gerektirir.”

Başka bir söz şöyle der: “Hayırseverlik, iki duyu bakımından egemen bir erdem olarak kabul edilmiştir: asil bir ruhun çoklu nitelikleri arasında egemendir ve bir egemenin işlemesi için bilhassa gerekli olduğundan egemendir. ” Samuray’ın felsefesi özellikle Bu alıntıda iyi ifade edilmiştir. Samuraylar, mücadeleyi asla iyilik ve manevi değerlerin gücünden ayırmazlar.

Bushido’nun sözleri

Savaşçının Yolu veya Samurayın Yolu adlı kitapta , pek çok bilge onaylama cümleleri vardır. Hepsi sizi cesaretle yaşamın karşısına çıkmaya davet etmekte ve daima kişisel evrimi göz önünde bulundurmakta. Kişisel evrim sizin içinizde olur ve sonra dışarıya yansır. Bu kitap bize iyi yaşama sanatını öğretir.

Some figure

Kitaptaki sözlerden biri, “Tavsiye verirken, önce diğer kişinin bunu kabul etmek isteyip istemediğini ayırt etmelisiniz” diyor. Bu değerli bir tavsiyedir. O kişi istemediği takdirde kimseye yardım veya rehberlik edemeyeceğinizi hatırlatır. Ya da, daha modern bir şekilde söylemek gerekirse, istenmeyen tavsiyelerde bulunmayın.

Başka bir söz  şöyle devam eder: “Eğer bilinmeyen bir yola girerseniz, sonsuz sırlar ortaya çıkacaktır.” Bu bizi yeni şeylerden veya bilinmeyenden korkmamaya davet etmenin güzel bir yoludur. Yeni bir şeye daldığınız her zaman, değerli dersleri öğreneceksiniz.

Samuraylar, filmlerde inanılmaz yetenekli savaşçılar olarak tasvir edilir, bu kesinlikle doğru . Ama bundan çok daha fazlasıydı Samuraylar. Hayat karşısındaki tutumları, her zaman daha iyiye olmaya çalışanların tutumuydu ve ruhsallığı, büyüklüğe ulaşmanın yolu olarak gördüler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.