Logo image
Logo image

Dikkatli Olun: Vücudunuz da Konuşur!

3 dakika
Dikkatli Olun: Vücudunuz da Konuşur!
Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2017

Vücudunuz da konuşur, fısıldar, bağırır… Bazen, izin verdiğimizde ya da yapabildiğinde vücudumuz da aslında bize bir şeyler anlatır. Anlatmak istediklerinin farkında olmak iyi bir şeydir çünkü vücudumuz, zihnimize duyularımızın yakaladığı tüm bilgileri verir. Dolayısıyla, dış dünya ile bağlantılıyızdır ve onu etkileyen sinirlerimiz de değerli bilgiler taşıyan bu bağlantıdan sorumludur.

Vücudumuzun dilinden anlamalıyız çünkü çoğu zaman bir durumu gerçekten çözebilmek için gerekli olan yol budur. Böylece, bedenimizi dikkatle dinleyerek bizi farklı ve eşsiz insanlar olarak şekillendiren özümüz hakkında fikir sahibi oluruz.

Bunu düşünmekten vazgeçerseniz, vücudunuzun mutsuz, heyecanlı ve fiziksel ya da sembolik bir boşluktan kaçmak için endişeli olduğu bazı durumları hatırlarsınız; işgal ediyordu. Çoğu zaman, platonik, romantik veya profesyonel bir ilişki kurduğunuzu fark etmiş olacaksınız; çünkü kalmış olmanıza rağmen, bir şey doğru olmadığını, ihtiyaç duymadığınızı söylemiş. “Bir şey fark etmek”, o belirsiz ve bazen fark edilmeyen sansasyon, vücudumuzun bir parçasıdır.

Eğer bunu düşünmekten vazgeçerseniz, vücudunuzun mutsuz, heyecanlı ve fiziksel ya da sembolik bir boşluktan kaçmak için endişeli olduğu bazı durumları hatırlarsınız. Bu da zihninizi meşgul eder. Çoğu zaman kendinizi platonik, romantik ya da profesyonel bir ilişkiye tutunmuş halde bulursunuz ve bu ilişkilerin içinde olmak size ihtiyacınız olan ya da doğru olan buymuş gibi hissettirmez. Belirsiz bir şeyi “fark etmek” vücudunuzun bir parçasıdır.

“Bir kişinin yanında kendinizi rahat hissetmiyorsanız, aranızda gerçek bir iletişim olmadığından emin olabilirsiniz. Kişi kendini gerçekten ifade ettiği anda, bütün bu rahatsızlık hissi ortadan kaybolacaktır.”

– Fritz Perls

Some figure

Vücudun kendini nasıl ifade ettiğinin örnekleri

Vücudumuzun bizimle nasıl iletişime geçtiğini ya da bizden nasıl yardım istediğini anlamak için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

  • Ses kısıklığı
  • Karında bir boğukluk hissi
  • Aniden ortaya çıkan akne
  • Kadınlarda menstrüel bozukluklar
  • Yüksek tansiyon, taşikardi
  • Migren

Aslında, psikomatik bozukluklara yatkın olan insanlar genellikle duygularını ifade etmekte de zorlanırlar hatta bu duyguların uygunsuz olarak yönetilmesinden kaynaklanan problemlerle yüzleşirler. Psikomatik bozukluklar derken, psikoloji kökeni olan organik yaralanmalardır.

Bu tür hastalara terapi uygulandığında, genel olarak somatik, psikolojik, sosyal ve kültürel açılardan duyguları göz önünde bulundurulur. Bu nedenle, bir kişi kendisiyle ya da bir başkasıyla ilgili bir durumu çözmekte ya da kabullenmekte zorlanıyorsa, bu kişinin vücudunda “kese” şeklinde izler bırakır ve iyileşmek için kişinin bu durumu fark etmesini ve sorunu çözmesini bekler.

İncinmiş duygular gününüzü zorlaştırır

Mutsuz olduğumuzda, vücudumuza da zarar veriyoruz. İncinmiş duygularımız, ifade edemediğimiz ve üstesinden gelemediğimiz duygulardır ve çözülene kadar izini kaybettirmeden insan vücudunda rahatsızlığa neden olur. İyileşmeyi bekleyen açık bir yaradır ancak büyük bir hassasiyet gerektirir.

Bunun vücudumuzla olan ilişkisini nasıl anlayabiliriz? İncinmiş duygular midenize oturan, şişkin hissettiren ve yeni bir şey denemek için bütün isteğinizi alıp götüren yiyecekler gibidir. Ne kadar iştah açıcı görünürse görünsün sindirilmesi çok zordur. Son olarak, onu sindirene kadar rahatsız hissetmenize neden olur.

Some figure

“Gözyaşı olarak dışa vurulmayan acı, ağlayanın başka organlarınız olduğunu gösteriyor olabilir.”

– Francis J. Braceland

Böylece, vücudumuzun işaret parmaklarıyla gösterdiği incinmiş duyguları tedavi etmek, vücudumuzun doğal işleyişini geri kazandıracaktır. İncinmiş duyguları hazmetmek, kas gerginliğini ortadan kaldıracak ve kendimizi daha iyi hissedeceğimiz bir gevşeme hali almamızı sağlayacaktır.

Vücudumuzun bize söylemek istediklerini anlama teknikleri<

Dikkatinizi vücudunuza ve sizinle iletişim yollarını anlamaya çeken bazı teknikler vardır. Bu tekniklerin temeli Budist meditasyonuna dayanıyor.

Bu teknikler, bütün dikkatimizi birden ortaya çıkan birkaç duyu ve duyguya odaklamamıza yardımcı olur. Onları bilge vücudumuzun bize gönderdiği mesajlar olarak kabul etmek, rahatsızlık hissimizi ortadan kaldırmak için bu mesajların içerdiği bilgileri kullanmamıza yardımcı olur.

Some figure

“İnişli ve çıkışlı bir dünyada olmak, yalnız ya da biriyle olmak aynı şeyin bir parçasıdır; esas olan şu andır.”

– Fritz Perls

Vücudumuz gerçekten faydalanabileceğimiz en zengin çeşmedir. İçerisindeki her şey gerçektir. Zihnimizdeki düşünceler labirenti andırır ama yine de zihin özünü bozmamıştır. Bu nedenle vücudumuzu dinlemek kendimizi dinlemektir. Böylece biraz daha mantıklı olarak kim olduğumuzun daha fazla farkında bir şekilde yaşarız.

Yani, vücudumuzu dinlemeliyiz. Bize anlatacak çok şeyi var!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.