Logo image
Logo image

Daha Spontan Olmak için 3 Öneri

3 dakika
Daha Spontan Olmak için 3 Öneri
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 16 Ekim, 2018

Spontan olmak, kendi düşünce ve fikirlerine göre doğal ve samimi bir şekilde hareket edebilme yeteneği gerektirir. Bunun orijinal veya yaratıcı şeyler yapmakla ilgisi yoktur, spontan olmak kişinin sözleri ve davranışlarıyla kendini olduğu gibi göstermesidir.

Spontan olmak, duygusal esenliğin bir göstergesidir. Spontan bir insan toplumundaki imajını umursamaz, bir başkası gibi davranmaz, hatalarını ve zayıf yönlerini kabullenmekte zorluk çekmez. Spontan insanlar doğaldır, daha iyi bir insan gibi görünmek için gerçek kimliklerini saklama gereği duymazlar.

“Doğal görünme isteği kadar doğallığa engel olan bir şey yoktur.”

– François de La Rochefoucauld

Spontan olmak, sosyal ilişkilere iyi gelen büyük bir erdemdir. Kötü niyet ve dolaylı mesajlar olmadığında, her şey daha kolaydır. Spontan insanlar her durumda hissettiklerini dışa vurdukları, yani doğal oldukları için diğerlerinde güven duygusu yaratırlar ve böylece samimiyet oluşur.

Öz saygısı ve öz güveni olan bir insanın spontan olması çok daha kolaydır. Öte yandan, öz güvensiz ve kabullenme güçlüğü çeken bir insanın spontan olması oldukça zordur, fakat imkansız değildir.

Ayrıca bakınız: Bu Dünyaya Kendiniz Olmak İçin Geldiniz

Eğer daha spontan, doğal ve şeffaf bir insan olmak istiyorsanız, her türlü yalan dolandan arınmak istiyorsanız, aşağıda listelemiş olduğumuz öneriler size yardımcı olabilir.

1. Sezgilerinizi takip edin

Eğer sezgilerinizi dinlemez ve onlara güvenmezseniz asla spontan bir kişi olamazsınız. Sizi herhangi bir nedenden ötürü belli bir anda bir şeye ya da birisine doğru yönlendiren o iç sesi dinlemek önemlidir. Kendinizi tanımak ve kişiliğiniz ile iletişime geçmek için bundan daha iyi bir yol olabilir mi?

Some figure

Sezgiler, algıların, bilgilerin ve deneyimlerin birleşimidir. Herhangi bir yargı ve değerlendirmeden önce, korku ya da yanlış inançların eşlik ettiği, aklınıza gelen ilk şeydir.

Alışık olmadığınız için ilk başlarda sezgilerinizi takip etmek zor olabilir. Fakat pes etmemelisiniz. Kendinize biraz daha güvenmeye çalışın ve kendinizi sezgilerinize bırakın.

Sezgilerinize göre hareket ederken, risk içeren önemli kararlara ve eylemlere çok dikkat edin. Bazen, verilen kararların sonuçlarını da düşünmek gerekir.

Ayrıca bakınız: Sezgilerinizi Güçlendirmek İçin 5 Gizli Yöntem

2. Konfor alanınızdan çıkın

Konfor alanından çıkmak asla negatif bir getirisi olmayan, aksine büyük faydalar sağlayan çok olumlu bir karardır. (İlk başta çok zorlanabileceğiniz için negatif bir karar olarak görebilirsiniz.) Bu karar kesinlikle daha spontan bir kişi olmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, en önemli şey, bu karar ile öz güveniniz büyük oranda artar, ki bu da kendinize daha çok inanmanızı sağlar. Bunun sonucu olarak da doğal bir insan olursunuz.

Konfor alanından çıkmak, normalde yapmadığınız şeyleri yapmak anlamına gelmektedir. Bilmediğiniz yerlere gitmek, bir şekilde rutininizi bozmak, günün belli bir zamanı telefonu kapatmak vb. Konforu geride bırakmak ve kendinizi bir şekilde keşfetmeye devam etmek için yeni ufuklara yelken açın.

Ayrıca, konfor alanınızın dışında yaşadığınız deneyimlerin, korkularınızla yüzleşmenize neden olan her şeyin özel bir değeri vardır. Bunun için bungee jumping yapmak ya da paraşütle atlamak zorunda değilsiniz.

Sadece korkularınızdan dolayı daha önce yapamadığınız bir şey düşünün, örneğin; onlar düşüncelerini söylemeden ve de onların dediklerini tekrarlamadan bir gurup arkadaşınızın önünde düşüncelerinizi paylaşmak.. Korkularınıza meydan okuyun!

3. Spontan Olmak için Boş Zaman Yaratın

Spontan olmanın önündeki en büyük engellerden biri de katı ve yoğun günlük programlardır. Tüm programlarımızı tamamlamaya ihtiyacımız olduğunu düşünürüz, bu nedenle tüm zamanımızı işlerimizi halletmek için harcarız ve geriye kendimiz için 1 saat bile kalmaz.

Some figure

Spontan olmak için günlük programlarınızı yeniden organize etmeniz gerekir. Kendinize boş zaman ayırmalısınız, ve başka hiçbir işle meşgul olmamalısınız. Ayrıca, her hafta boş olduğunuz zamanların farklı olması daha iyi olacaktır.

Diğer bir önerimiz ise, planlarınızın önemini tekrar düşünmektir. Bu planlar iptal edilebilir mi? Bu işi sizin yerinize başka biri yapabilir mi? Bir günü tamamen boş bırakmak mümkün mü? Bu prensip sizi biraz rahatsız edebilir, ancak daha spontane olmanıza yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, spontan olmanın yolu kendini kabullenmek, dinlemek ve kendine vakit ayırmaktan geçiyor. Fakat stratejilerin ötesinde, en önemli şey bu şekilde kendinizi daha fazla takdir etmeniz ve benliğinize değer vermenizdir. Eğer kendi değerinizi anlarsanız, planlamamış olsanız bile davranışlarınız daha spontan bir hale gelecektir. Bunu unutmayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.