Logo image
Logo image

Daha Önce Hiç Hayallere ve Umutlara Aşık Oldunuz mu?

3 dakika
Daha Önce Hiç Hayallere ve Umutlara Aşık Oldunuz mu?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İlişkiye başladıktan birkaç yıl sonra partnerlerin birbirinin farklı davranışlarından ve alışkanlıklarından rahatsız olması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Aslında ilişkinin başlarında da partnerinizin bu davranışlara sahip olduğu bilirsiniz, fakat görmezden gelirsiniz. Ve bu, hayallere ve umutlara aşık olmaktır.

Kör kütük aşık olmak, ileride büyük bir hayal kırıklığına uğramanıza neden olabilir. Bu aşk sizi resmen kör eder, mantıklı düşünmenizi engeller ve mükemmel olduğunu düşündüğünüz sevgiliniz için çok çılgınca şeyleri yapmayı göze alabilirsiniz. Fakat fark edilmesi zor olan, bunun gerçek olmadığıdır. Mükemmeliyet sadece hayal gücümüzde yaşar. Duygularınız, beklentileriniz, umutlarınız ve hayalleriniz sizi kör eder. Her şey göründüğü gibi değildir.

Hayallere ve umutlara aşık olmak

Bir insanın değiştiğini düşündüğümüzde, bu kişinin aslında en başından beri aynı şekilde davranıp davranmadığından emin olmalıyız. Birçok kişi partnerinin hoşuna gitmeyen özelliklerinin sonradan ortaya çıktığını iddia eder. Bunun sebebi ilişkinin başlangıcında, partnerinizi eşsiz bir güzelliğin, mükemmelliğin ve muhteşemliğin simgesi olarak algılamanız ve onu hayalinizdeki sevgili profili yerine koymanızdır.

Sizin de bildiğiniz üzere, hiç kimse kusursuz değildir. Fakat partnerinizi hayalinizde yarattığınız mükemmel sevgili profiline koymanız o kişiye aşık olmanıza neden olur ve zamanla kendinizi o partnerinizin sizin için mükemmel olduğuna inandırırsınız. Yani sonuç olarak, partnerinizin beğenmediğiniz yanlarını görmezden gelerek, kendi kendinizi kandırırsınız. Birçok insanın kendilerine zarar veren ilişkileri tekrar tekrar deneyimlemesinin nedenlerinden biri de budur.

Some figure

“Özgür olmak daha iyidir. Yalnız olmak, ve bir boşluk yığını içinde yürümek, yanlış umutlara tutunmaktan ve her güne bir avuç dolusu hayal kırıklığı ile başlamaktan daha iyidir.”

– Edwin Vergara

Juan’ın hikayesi

Juan oldukça usanmıştı ve kafası karışıktı. İlişkisini devam ettirmek ya da tamamen bitirmek konusunda kararsız kalmıştı. Artık tüm sorunlar apaçık ortadaydı. Aniden, partnerine dair hiç bir şeyi sevmediğini fark etti. Kız arkadaşının sürekli olarak şikayet etmesi, sinir krizleri geçirmesi… Tüm bunlar sabrını tüketmişti. Yaşanan sorunları başka bir bakış açısıyla ele almak istedi, ama yapamadı.

Juan yaşadığı ilişkinin ilk başlarda mükemmel olduğunu söylüyor. Partnerini oldukça güzel, kusursuz, sorumluluk sahibi, ve çok iyi bir kadın olarak biliyordu. Fakat zamanla, nedenini bilmediği bir şekilde her şey değişmeye başladı. Aşık olduğu kadın çok kötü günler geçirdi, ve bu zaman dilimi Juan için katlanılamaz bir hal aldı. Ruh halinde değişimler, saçma sapan şikayetler

Juan’ın kız arkadaşı yaşadıkları ilişkiden memnun değildi ve ilişki dışında yaşadığı sorunlarla -iş yerinde yaşadığı sorunlar gibi- nasıl başa çıkabileceğini bilemiyordu. Bir gün Juan arkadaşına kız arkadaşıyla olan ilişkisinde yaşadığı sorunlardan bahsetti, sorun şu ki tamamen farklı iki insandan bahsediyordu. Öyle ki ilişkinin başında olduğunu düşündüğü kadın aslında o kişi değildi. Düşündükleri tamamen gerçek dışıydı.

Some figure

Juan, kız arkadaşının gerçekte kim olduğunu asla görememişti. İlk başlarda sahip olduğu hayaller ve umutlar kız arkadaşını mükemmel biri olarak görmesine neden olmuştu. Hisleri kız arkadaşının kusurlarını görmesini engellemişti. Juan hala kız arkadaşının önceden de bu özelliklere sahip olduğunu kabullenmiyor. Çünkü duyguları buna izin vermiyor. Juan aslında kiminle beraber olduğunu asla bilemeyecek.

Diğer insanları oldukları gibi görmeyi öğrenmek

Diğer insanları oldukları gibi görmeyi öğrenmek zordur, fakat imkansız değildir. Bir arkadaştan ve sevgiliden beklediğimiz şeyler farklıdır Aynı şekilde bir kardeşten de beklediğimiz şeyler farklıdır. İnsanları oldukları gibi, iyi ve kötü yönleriyle birlikte görürüz.

Ancak, yeni bir ilişkiye başladığımızda ilk olarak o kişinin iyi yönlerini görürüz. Fakat zaman geçtikçe, o kişinin kötü yönlerine odaklanmaya başlarız. Bu ilişkide ciddi sorunların yaşanmasına ve ilişkinin ani bir değişim geçirmesine neden olur.

Bir kişiye aşık olduğunuzda, o kişinin kusurlarının da olduğunu bilmeniz önemlidir. Partnerinizin zamanla kusurlarının ortaya çıkacağını hesaba katmanız diğer bir gerçekliğe kapı açacaktır; her insanın iyi ve kötü yönleri vardır. Ayrıca, partnerinizin sevdiğiniz belirli tavır ve davranışlara sahip olduğu gibi, aynı fikirde olmadığınız konuların da olacağını aklınızda tutmanız önemlidir.

Some figure

Kendimizi hayallere ve umutlara aşık olduğumuz için suçlamamalıyız. Çünkü buna sebep olan şey romantik aşktır. Gerçeklerin farkına vardığımızda bunu değiştirmek için bir şeyler yapabiliriz. Peki ya siz daha önce hiç hayallere ve umutlara aşık oldunuz mu?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.