Logo image
Logo image

Daha Çekici ve Karizmatik Bir Kişilik Nasıl Geliştirilir

4 dakika
Karizma, çevrenizdeki insanları özgün ve kendiliğinden olacak bir şekilde çekme, büyüleme ve etkileme yeteneği. Siz de bu özelliğinizi geliştirmekle mi ilgileniyorsunuz? Bugünkü yazımızda, bunu nasıl mümkün olduğunu açıklayacağız.
Daha Çekici ve Karizmatik Bir Kişilik Nasıl Geliştirilir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daha çekici ve karizmatik bir kişiliğe sahip olmak mümkün mü? Kim olduğunuz gerçeğini tamamen değiştirmek ve tam bir dönüşüm yaşamak imkansıza yakın olsa da, başkalarına ilham vermenizi sağlayacak belirli özelliklerinizi geliştirmek için kendinizi kesinlikle eğitebilirsiniz.

2014 yılında hayatını kaybeden yazar P.D. James, bazı insanların gerçek bir çekiciliğe sahip olduğunu söylemiştir. Gerçek anlamda sahip olunan karizma, aslında kalpten geliyor. Sahte olması mümkün değil. Sonuç olarak, kişiliğinizde insanları çeken ve motive eden o kıvılcımı geliştirmenin anahtarlarından biri, tam anlamıyla samimi olmak.

Zorlama bir samimiyet takınmaya çalışırsanız, insanları kendinizden uzaklaştırırsınız. Öyle ki, çevrenizdekiler, samimiyet görüntüsü altında numara yaptığınızı hemen söyleyebilirler. İnsanların sahte gülümsemeler ve tutumlar için oldukça hassas alıcılara sahip radarları olduğunu unutmamakta fayda var. Gerçekten daha karizmatik olmak istiyorsanız, bunu şartları zorlayarak yapamayacağınızı da unutmayın.

Genel anlamda insanları çekici kılan şey fiziksel özellikleri değil. İnsanları çeken, fiziksel özellikler yerine, bu kişilerin özgüvenleri, pozitiflikleri ve oldukça sade haldeki nezaketleri. Bu özellikler, bunlara sahip insanların çevresindekileri hemen rahat hissettiriyor.

Some figure

Daha çekici ve karizmatik bir kişilik geliştirmenin kilit noktaları

Cevaplamamız gereken ilk soru, bir kişiyi karizmatik yapan şeyin ne olduğu. Karizmadan bahsettiğimizde, temelde, sosyal bir beceriden bahsediyoruz. Başkalarını cezbetme, onları etkileme ve bunu doğal bir şekilde yapabilme yeteneği aslında karizma. Bu yeteneğe sahip olduğunuzu söyleyebilmeniz için, insanları okuyabilmelisiniz (ve yeterince çekici olmalısınız) ki kimse size kayıtsız kalmasın.

Sahip olduğunuz bu karizma, sosyal hayatınızdan bahsetmiyoruz bile, profesyonel yaşamınızda size son derece yardımcı olabilir. Karizma, kişiliğinize, insanların sizi sevmesini sağlayan pozitif bir coşku dalgası katar. Bu şekilde, insanlarda, diğer herşeyin yanında, aranızdaki iletişimi geliştiren ve ortak bir zemin bulmayı kolaylaştıran olumlu bir his bırakırsınız.

Kendinize, karizmanın insanlar için doğuştan gelip gelmediğiniz soruyor olabilirsiniz. Cevap ise, aslında herkesin karizmatik olmayı öğrenebileceği. Daha çekici ve karizmatik bir kişilik geliştirme stratejileri, o kadar da karmaşık veya gizemli değil.

Filozof ve psikolog Max Weber karizmayı “doğaüstü bir armağan” olarak tanımlasa da, şimdi, bizler onu farklı bir ışık altında görüntülüyoruz. Örneğin, Lozan Üniversitesi’nden (İsviçre) John Antonakis, bu konuyu araştırmak için on yıldan fazla zaman harcamış ve 2011 yılında yayımladığı çalışması Karizma Öğretilebilir mi? İki Müdahale Şekli ve Üzerine Yapılan Testler (Can Charisma Be Taught? Tests of Two Interventions) bugün mevcut olan en iyi referanslardan biri.

Heyecan ve iddialı bir iletişim tarzı

Yaptığı şeyi seven insanlar, her zaman çevresindekiler için çekici oluyor. Sahip oldukları coşku, bu insanların, hayata, insanlara ve inandıkları her şeye olan tutkularını gösteriyor. Pozitif enerji ve motivasyon, daha çekici ve karizmatik bir kişilik geliştirmenin en önemli iki parçası.

Diğer temel bileşen iddialı ve girişken bir iletişim tarzına sahip olmak. Hastalıklı derecede yumuşak ve tatlı bir kişiliğe sahip ya da sadece gülmek için her şey hakkında şaka yapmaya çalışan insanlardan biri olmak istemezsiniz. Karizmanız bir özgüven ve dinginlik kaynağından gelmeli.

Bu nedenle, kendinize güvenerek nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmelisiniz. Kendinden emin ve saygılı bir şekilde konuşun. Diyaloglarınız esnasında, sınırları nasıl koyacağınızı ve haklarınızı nasıl savunacağınızı da iyi bilmelisiniz.

Özgüven (sadelikle birleştiğinde)

Kendinizden çok fazla emin olduğunuz bazı durumlarda, insanlar bunu kibir olarak yorumlayabilir. Narsist olmadığınızdan veya öyle görünmediğinizden emin olmak için bu konuda sağlam bir denge kurmalısınız.

Amaç sağlıklı, saygılı ve alçakgönüllü bir şekilde karizmayı geliştirmek olmalı. Kendine güven ve tevazu, gerçekten çekici olmanın tek yolu.

Nasıl dinleyeceğini ve yüz ifadelerinin önemini bilmek

İyi iletişim becerileri önemli, ancak bunlar elde etmek istediğiniz tüm karizma paketinin yalnızca bir parçası. Daha çekici ve karizmatik olmak istiyorsanız, nasıl dinleyeceğinizi ve yüz ifadelerinizin diğer kişiye ne anlattığını bilmelisiniz.

  • İyi bir dinleyiciyseniz, konuşmacının kendisini rahat hissetmesini sağlarsınız. Bu aynı zamanda kendilerini onaylanmış, kabul edilmiş hissetmelerini ve söylediklerinin önemli ve ilginç olduğunu hissetmelerini sağlar.
  • Öte yandan, her zaman göz teması kurmaya çalışın. Bir başka ince ama önemli strateji, tüm yüzünüz ve benliğinizle nasıl “gülümseyeceğinizi” öğrenmek.

Daha çekici ve karizmatik bir kişilik geliştirmek için duygusal zekaya da ihtiyacınız var.

Karizmatik insanlar unutulmaz oluyorlar, çünkü duygusal zeka konusunda oldukça ustadır bu insanlar. Sakin, pozitif ve yaklaşılabilir olarak insanların çevresinde bulunmak adına, ruh hallerini nasıl düzenleyeceklerini çok iyi anlayacaklardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bunlar, kolayca taklit edebileceğiniz veya “mış gibi” davranabileceğiniz şeyler değil. Sonuç olarak, hedefiniz karizma ise, hayal kırıklıklarınız, endişeleriniz ve korkularınız tarafından tuzağa düşürülmezsiniz.

Öte yandan, karizmatik insanlar son derece gelişmiş bir empati duygusuna, mükemmel sosyal becerilere sahip oluyorlar ve başkalarıyla bağlantı ve iletişim kurma konusunda harika birer ustalar. İz bırakmak istiyorsanız, insanların kalplerine nasıl dokunacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle empatik iletişim kurmayı bilmek de çok önemli. Başkalarının duygularını nasıl anlayıp tanımlayacağınızı bilmeli ve yanınızda güvende hissetmelerini sağlamalısınız.

Some figure

Savunmasız olmaktan korkmayın

Yenilmez görünmeye çalışan insanlar genellikle çok yaklaşılabilir değildirler. Çünkü bizi insan olarak tanımlayan şeyden kendilerini uzaklaştırmış olurlar. Bu nedenle, daha çekici ve karizmatik olmak istiyorsanız, savunmasız tarafınızı göstermekten korkmayın.

Savunmasız olmak sizi daha gerçekçi kılar. Olmadığınız bir şeymişsin gibi davranmanız için aslında hiçbir sebep yok ve asla da olmayacaktır. Bunu denemeyi bırakırsanız, hata yapmaktan, duygusallaşmaktan, düşmekten ve başarısız olmaktan korkmayı da bırakabilirsiniz. Karizmatik insanlar, insanlıklarını, ellerinden düşürmedikleri bir bayrak gibi taşırlar.

Sonuç olarak, daha karizmatik olmayı öğrenmek, esasında, sandığınız kadar da zor değil. Hepimiz çevremizdekilerin kalplerine dokunabilir ve dünya üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Antonakis, J. (2017). Charisma and the “New Leadership”. In J. Antonakis & D. V. Day (Eds.), The nature of leadership(3rd ed., pp. 56-81). Thousand Oaks: Sage Publications.
  • Antonakis, J., d’Adda, G., Weber, R. A., & Zehnder, C. (2015). Just words? Just speeches? On the economic value of charismatic leadership. NBER Reporter, 4.
  • Antonakis, J., Fenley, M., & Liechti, S. (2011). Can Charisma Be Taught? Tests of Two Interventions. The Academy of Management Learning and Education, 10(3), 374-396.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.