Çok Çalıştığınızı Gösteren Yedi İşaret

Çok fazla çalışmanın olumsuz fiziksel ve psikolojik etkileri vardır. Bu yazıdaki yedi işarete dikkat etmelisiniz.
Çok Çalıştığınızı Gösteren Yedi İşaret
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2022

Çok çalışıyorsanız, uzun süre olağandışı bir şey fark etmeyebilirsiniz. Bunun nedeni, fazla çalışmanın genellikle ciddi kısa vadeli sonuçlara neden olmamasıdır. Gerçekten de, günün sonunda, vücudunuz genellikle daha fazlasını talep ettiğiniz zamanlara mükemmel bir şekilde yanıt verir.

Ancak elbette her şeyin bir sınırı vardır. Bu nedenle, aylar geçerse ve hala çok çalışıyorsanız, bedeniniz ve zihniniz kesinlikle fark etmeye başlayacaktır. Sorun şu ki, neler olduğunu her zaman fark etmeyeceksiniz. Bunun uzun vadeli ciddi sonuçları olabilir.

Fiziksel ve zihinsel sağlık, denge ile yakından ilişkilidir. Bu şekilde, bir şekilde limiti aştığınızda, bakiyeyi değiştirirsiniz ve bunun bedelini ödersiniz. İşte size çok çalıştığınızı gösteren bazı işaretler.

1. Hiç zamanınız yokmuş gibi hissedersiniz

Çok çalışıyorsanız, daha az zamanınız varmış gibi hissedeceksiniz.

Genellikle, işinize derinden bağlı olduğunuz bir noktada başlar. Bazen zor olduğu içindir. Diğer zamanlarda bunun nedeni harika bir fırsat olması ve bunu gerçekten iyi yapmak istemeniz olabilir. Veya diğer durumlarda işinizi tamamen kaybetmekten korkabilirsiniz. Hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler olması ve işinize sığınıyor olmanız da mümkün olabilir.

Bazen, farkında olmadan, zamanınızın çoğunu giderek daha fazla işe ayırmaya başlarsınız. Normal rolünüzün ötesine geçen taahhütler verirsiniz ya da uygun olabileceğinizi düşünüyorsanız başka bir işe de girişirsiniz. Ancak çok geçmeden başka hiçbir şeye zamanınızın kalmadığını fark edersiniz.

2. Daha sinirli olursunuz

Büyük ihtimalle, eğer çok fazla çalışıyorsanız, daha da sinirli olacaksınız. Çünkü üstlendiğiniz fazla görevler sizde kalıcı stres yaratır. Aynı zamanda, bu sizi küçük tahrişlere karşı daha hassas hale getirir.

Aslında, sürekli olarak kötü bir ruh hali içinde olan insanlardan biri olabilirsiniz. Bu, katılık, aşırı zorlama veya mükemmellik arzusu olarak ifade edilebilir. Ancak gerçek şu ki, derinlerde bir yerde kızgınsınızdır ve bu, geçmeyen bir öfkedir.

3. Rahatlayamazsınız

Rahatlamakta zorluk çekmeniz, çok çalıştığınızın en tipik işaretlerinden biridir. Sanki kalıcı olarak “açık konumdasınızdır”. Her an her ihtimale karşı hazırlıklı olmak gibidir bu.

Buradaki nokta, mesai saatleri dışında da böyle olmanızdır. Ayrıca, uyku kalitenizin etkilenmesi son derece olasıdır. Ya kolayca uyuyamayacaksınız ya da en ufak bir rahatsızlıkta uyanacaksınız. Aslında, asla “kapalı konuma” geçemiyormuşsunuz gibi görünür.

4. Kalktığınızda kendinizi yorgun hissedersiniz

Bu, fazla çalışmanın bir başka bariz işaretidir. Genellikle birkaç aylık aşırı iş yükünden sonra ortaya çıkar. Ayrıca bunu fark etmeme eğiliminde olursunuz. Aslında, kalktığınızda hala biraz uykulu hissetmenin normal olduğunu düşünürsünüz.

Ancak zamanla, kaç saat uyursanız uyuyun, kalktığınızda hala daha fazla dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, yorgunluğunuz artık günün sonunda yaşanan normal yorgunluk türü değildir. Bunun nedeni, vücudunuzun, özellikle de sinir sisteminizin aşırı derecede aşınma ve yıpranmaya maruz kalmasıdır.

5. Sık sık kas ağrılarınız olur

Bu, çok çalıştığınızın ve yeniden düşünme zamanının geldiğinin bir başka işaretidir. Fazla çalışmanız vücudunuzda kendini göstermeye başlar ve özellikle boyun ve sırt bölgenizde kas ağrıları hissetmeye başlarsınız.

Buna mide ekşimesi veya sık hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının eşlik etmesi de yaygındır. Ek olarak, migren yaşamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.

6. Uzun zamandır eğlenceli bir şey yapmamışsınızdır

Çok çalışıyorsan çok sıkılabilirsin

Bir süre sonra “eğlence” kelimesi size tamamen yabancı gelmeye başlar. Ancak, zamanınızın bir kısmını eğlence ve keyfe ayırmıyorsanız, kesinlikle çok çalışıyorsunuz demektir.

Hayatınızdan eğlenceyi çıkardığınızı fark ederseniz, varlığınızı etkili bir şekilde düz ve tek boyutlu bir alana dönüştürüyorsunuz demektir. Ayrıca, bu şekilde büyük bir bağlılık ve sorumluluk gösteriyor olmazsınız, hatta bunun tam tersi geçerlidir.

7. Sadece iş hakkında konuşursunuz

İşiniz, zamanınızın büyük bir bölümünü işgal ettiği gibi,neredeyse tamamen  bazen zihninizi de işgal eder. Gerçekten de, tek konuşma konunuz iş veya ilgili konular haline geldiyse, bunu açıkça abartıyorsunuz demektir.

Çok çalışıyorsanız, muhtemelen bunun altında yatan bir sebep vardır. Bu nedenle, kendinize hayatınızda neler olup bittiğini sormalısınız. Neden sadece işe konsantre oldunuz? Bunlar gerçekten de kendinize sormanız gereken sorulardır. Ayrıca, onlara cevap verebilmek için bir mola vermeniz gerekir.

İlginizi çekebilir ...
İş Hayatınızı Kolaylaştırın
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İş Hayatınızı Kolaylaştırın

İş hayatınızı kolaylaştırmanın yolları vardır. Aslında, her zaman bir görevi hızlı ve etkili bir şekilde halletmenin yöntemleri vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rivera, C. G. R. (2011). Trabajar en exceso… Vida o desintegración. Mirada: Revista jesuita de espiritualidad y desarrollo humano, 10(37), 34-42.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.