Çoğu Zaman Yansıttıklarınızı Çekersiniz

Çoğu Zaman Yansıttıklarınızı Çekersiniz

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2017

Kötü haberlerden veya zehirli olma potansiyeline sahip insanlardan kaçamazsınız. Ama her gün karşılaşmak zorunda kaldığınız pek çok durumu değiştiremeyeceğinizi kabul ederseniz, bunları tecrübe etme şeklinizin sizin tavrınıza bağlı olduğunu fark edersiniz. Unutmayın, çoğu zaman yansıttığınızı çekersiniz.

Başka bir deyişle,  sabah uyanır uyanmaz çevrenize karşı tavrınız, o gün boyunca yaşadıklarınızı büyük ölçüde etkiler. Sabah pozitif bir tavırla uyandığınızda daha çok iyi haber aldığınızı ya da saatlerin çok daha güzel akıp gittiğini fark edeceksiniz.

Hepsi zihninizde

Hissettiğiniz ve düşündüğünüz her şey ama her şey bir şekilde cildinizden geçip dışarı yayılır. Zihninizdeki şeyler otomatik olarak dışarı çıkar, bu kendi isteğinizle olabilir ya da siz fark etmeden gerçekleşir. Bu, sizden çıkan duygularınıza, hislerinize ve düşüncelerinize bağlı olarak  sizin lehinize ya da aleyhinize işleyebilecek bir yaşam kanunudur. 

arabada mutlu karikatür

Bu bakımdan, kendinizi depresif hissettiğinizde bedeniniz bu durumu fark eder ve tepki gösterir. Bu da davranışlarınızda ya da fiziksel hastalıklar ve enerji eksikliği vs. şeklinde ortaya çıkabilir. Diğer yandan, pozitif düşünceler düşünürseniz bedeniniz bunu genel sağlığınıza yansıtacaktır.

“Gerçekten gerekli olan şey, hayata karşı tavrımızda temel bir değişiklikti. Kendimizi öğrenmemiz ve çaresiz insanlara hayattan ne beklediğimizin değil hayatın bizden ne beklediğinin önemli olduğunu öğretmemiz gerekti.”

– Viktor Frankl

Dolayısıyla, düşünce ve hislerinizi çevrenize ve çevrenizdeki insanlara yansıtırsınız ve bu, işleri nasıl ele aldığınızı şekillendirir. Başka bir deyişle, her şey zihinsel tavrınızın filtresinden geçer. Bir olayın büyüklüğü, onu yorumlama şeklinizle o olaya verdiğiniz güçle ilgilidir.

İçinizde güneş ışıldıyorsa, yağmur dinecektir

İyimserliği seçer ve yaşadığınız her şeyi biraz daha hafif bir şekilde alırsanız, pozitif titreşimleri kendinize çekersiniz. Bir bakıma düşünürseniz önemsiz şeyler hakkında şikayet edip dururken çok fazla zamanı boşa harcadığınızı görürsünüz. Küçük, geçici şeyler olur ve şansız olduğunuzu düşünüp saatlerde lanetler okursunuz.

Eğer içinizde güneş ışıldıyorsa, yağmur dinecek ve gökler açılacaktır. İyi titreşimler vermeyi denerseniz, sizi zehirleyen şeylere karşı kendinizi korumasını da öğrenirsiniz. Sıcaklık, sempati, nezaket ve dostluk yansıtırsanız, çevrenizde de aynısını toplarsınız ya da en azından negatifliğin sizi etkilememesi için hangi yolu izleyeceğinizi görürsünüz.

tavırlı hayvanlar

“Tavrımız pozitifse ve neşe, tatmin ve mutluluk bekleyip bunları hayal edersek pozitif beklentilerimize uyan insanları durumları ve olayları kendimize çekmeye başlarız.”

– Shakti Gawain

Başınıza gelen her şeyi kontrol edemeyeceğinizi göz önüne aldığınızda işin sırrı bunu yorumlarken zeki davranmak ve aslında olduğundan daha önemli hâle getirmemektir. Işıldayın ki başkaları da sizinle birlikte ışıldasın. Bir tebessümün sizi üzüntüden koruyabileceğini bilin ve bir duvar kurmak üzere kullanmak yerine o taşları omuzlarınızdan atın.

Hak ettiğiniz şeyleri yapmak için kendinize izin verin

Peki bütün bunları nasıl yapabilirsiniz? Hak ettiğiniz şeyleri yapmanıza izin vererek. Şansın onlara sunduklarını adeta mazoşist bir tavırla reddeden kişilerden olmayın. İnsanlar böyle düşündükleri zaman talihsizliklerden korunabileceklerine inanıyorlar. Ama bu aynı şekilde yanılsamalı bir adalet algısıyla ilgili yanılsamalı bir inançtan ibaret. Gerçek şu ki sırtınızı talihe ne kadar çevirirseniz çevirin, talihsizlik yine de sizi bulabilir.

Ödülü ne kadar reddederseniz reddedin, talihsizlik sizi es geçmeyecektir. Öyleyse madem ikincisi var kaderinizde birincisini neden kutlamayasınız?

Bunu bir düşünün ve hayatınızda neleri arayıp ihtiyaç duyduğunuzu fark edin. Bunu anlamak sayesinde ilk adımın hoş bir tavır olduğunu öğreneceksiniz. Hak ettiklerinizden kendinizi mahrum bırakmayın, kendinizi kısıtlamayın ve korkmayın. Kendinizle ilgilenmenin ve aldıklarınızı pozitif bir şekilde aktarmanın en iyi yolu budur.

“Hayata nasıl baktığınız, kendinizle ilgilenmenin tek en iyi yoludur. Sizi mahveden ya da geliştiren bir perspektife sahipsinizdir. Ve bizler kendi tavrımızı seçebiliriz.”

– Spencer Johnson


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.