Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Kötü Beş Öğüt

Ne yazık ki, deneyimin sesi her zaman doğru değildir. Burada, ebeveynlerin çocuklarına sıklıkla verdiği bazı öğütlerden bahsediyoruz. Ancak, çoğu durumda bu tavsiyeler pek yardımcı olmaz.
Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Kötü Beş Öğüt

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2021

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınız için en iyisini arar ve istersiniz. Mutlu, başarılı olmalarını ve hedeflerine ulaşmalarını istersiniz. Peki, hedeflere ulaşmak ve “başarı” elde etmek konusunda çocuklarınıza verebileceğiniz en kötü beş öğüt ne olabilir?

Bunun ne olabileceğini Yale School of Management’ta profesör ve aynı okuldaki kadınlar için liderlik programı direktörü Emma Seppälä’dan öğreneceğiz. Emma, bir kitap yazmak için araştırma yaparken, başarılı olmak için gerekenlerle ilgili popüler olarak kabul edilen planların veya öncüllerin çoğunun geri tepebileceğini keşfetti. Aslında, istenen etkinin tam tersini yapabilirler.

Bunlar, kısa vadede iyi sonuçlar üretebilecek, ancak uzun vadede kötü olan belirli teoriler ve fikirlerdir.

Çocuklarınıza verebileceğiniz en kötü beş öğüt

Bu makalenin amacı, çocuklarınıza yapabileceğiniz bazı yorumları yargılamak veya eleştirmek değildir. Aslında, sizi düşünmeye teşvik etmeye odaklanmıştır. Bu amaçla, Emma Seppälä’ya göre ebeveynlerin çocuklarına “başarı” söz konusu olduğunda verdiği en kötü tavsiyelerden bazılarına baktık.

Babası oğluyla konuşuyor

1. “Geleceğe odaklan”

Belki de çocuklarınıza verebileceğiniz en kötü öğütlerden biri şudur: “Geleceğe odaklan.” Çünkü bu stratejinin arkasında izlenecek bir yol değil, bir hedef, ulaşılması gereken bir dönüm noktası olarak başarı kavramı yatmaktadır.

Bunu yaparak, çocuklarınıza bugünü yalnızca gelecekte belirli bir yerde olmaya çalışmanın bir yolu olarak görmeleri için baskı yaparsınız. Belki de onlara bu anda yaşamalarını ve burada mutlu olmak için çalışmalarını söylemek daha iyi olur.

2. “Stres kaçınılmazdır, denemekten vazgeçme”

Bu noktada, östres ve sıkıntı (distres) arasındaki fark üzerinde düşünmek iyi olacaktır. Östres, sizi olumlu etkileyen stres türüdür, distres ise olumsuz bir etkiye sahiptir.

Bazı engelleri aşmak için belli bir gerilim düzeyi hem kaçınılmaz hem de gereklidir. Aslında, çok düşük aktivasyon seviyeleri performansa zarar verir. Öte yandan, bırakmayı bilmek de bir sanattır. Gerçekten de, bir girişimi sona erdirmek veya ertelemek, refahı iyileştirebilir. Karar vermede zekaya ve iyi bir duygusal öz düzenlemeye sahip olmayı içerir.

Bu nedenle, çaba gibi değerleri teşvik etmek iyi bir fikirdir, ancak diğer unsurlar olmadan tek etkisinin aşınma olduğunu eklemeyi unutmayın.

3. “Meşgul kal”

Meşgul olmak, hedeflere, motivasyonlara ve hayallere sahip olmak sorun değildir. Ancak, her zaman meşgul olmak gerçekten gerekli mi?

Her zaman meşgul olmak stres ve daha fazla baskı yaratır. O halde neden çocuklarınıza dinlenmeye, “hiçbir şey yapmamaya”, hatta sıkılmaya hakları olduğunu söylemeye çalışmıyorsunuz?

4. “Güçlü yönlerinden yararlan”

Genel olarak, daha yetenekli olduğunuz yönleri geliştirmenize izin veren aktivite türlerinden hoşlanırsınız. Yine de, böyle olmak zorunda değil. Nitekim, bir aktiviteyi derse dönüştürerek çocuklarının zevk almasını engellemeyi başaran uzun bir ebeveyn listesi var.

Pek iyi olmadıkları bir aktivite, hatalarından ders çıkardıkları anlamına gelir. Ek olarak, gelişme ve ilerleme yeteneğine sahip olduklarını hissederler. Ayrıca multidisipliner bir dünya, çeşitli alanlarda performans gösterebilen multidisipliner insanlara ihtiyaç duyar.

5. “Dışarısı kurtlar sofrası, bu yüzden bazı insanlara karşı dikkatli ol”

Son olarak, Emma’ya göre, ebeveynlerin çocuklarına verdikleri bir diğer kötü tavsiye de şudur: “Dışarısı kurtlar sofrası, bu yüzden bazı insanlara dikkat et.

Bunun yerine, onları başkalarına karşı şefkatlerini artırmaya teşvik edebilirsiniz. Sonuçta herkes bir şansı hak eder. Öte yandan, eleştirel düşünmeyi ve öz saygıyı teşvik etmek de sorun değildir.

kızıyla konuşan anne

Öğüt vermek yerine… Onlara gösterin

Çocuklarınıza nasihat etmek yerine onlara örnek olarak göstermek ve öğretmek daha iyidir.

Açıkçası, size çocuklarınızı nasıl eğitmeniz gerektiğini söyleyen sihirli bir eğitim kılavuzu yok. Ayrıca gerçek bir doğru ya da yanlış eylem yoktur. Sadece onları öğrenme, hatalar ve deneyim yoluyla mümkün olan en iyi şekilde eğitme arzusuna ihtiyacınız var.

Belki de anahtar, kendi kriterlerinizi bulmaktır. Bununla birlikte, kesinlikle her zaman sevgi ve saygıdan başlamalı ve çocuklarınızın özel ihtiyaçlarını dikkate almalıdır.

Onları başarılı değil, mutlu olmaları için eğitin

Bu yazıda, başarıya ulaşma konusunda çocuklarınıza verebileceğiniz en kötü tavsiyelerden bazılarını gördük. Bununla birlikte, paradoks, mantra veya mutlak olmadıkları sürece birçoğunun olumlu olabilmesidir.

Belki de olay çocukları başarılı olmak için değil, mutlu olmak için yetiştirmekle ilgilidir. Ayrıca, bu makalede verilen tüm örneklerin, yalnızca hedeflere ulaşmaya odaklanan türden değil, genel olarak eğitime de uygulanabileceğini hatırlamakta fayda var.

Son olarak, çocukları anın tadını çıkarmaya, güçlü yanlarını bilmeye ve aynı zamanda hayal kırıklıklarını veya teslim olmayı kabul etmeyi öğrenmeye teşvik etmek önemlidir. Bocalamaya, hata yapmaya ve sıkılmaya hakları olduğunu hissetmelerine izin verin!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızla İlişkinizi Güçlendirmek İçin 17 Alışkanlık
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çocuklarınızla İlişkinizi Güçlendirmek İçin 17 Alışkanlık

Ebeveyn olarak işinizin bir parçası, çocuklarınıza rehberlik etmektir. Ancak, çocuklarınızla ilişkinizi güçlendirmek bundan çok daha fazlasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Von Hildebrand, D. (2004). La importancia del respeto en la educación. Educación y educadores, 7.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.