Logo image
Logo image

Çocuklardaki Davranış Sorunlarını Önlemenin Yedi Yolu

4 dakika
Önlemekten daha iyi bir disiplin tekniği yoktur. Ancak, çocuklardaki davranış problemlerini önlemek zaman ve çaba gerektirir.
Çocuklardaki Davranış Sorunlarını Önlemenin Yedi Yolu
Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çocuklarda ve gençlerde davranış sorunları genellikle ebeveynler, eğitimciler ve öğretmenler için bir stres kaynağıdır. Onları doğrudan tecrübe etmemiş olsak bile, kötü ve zorlayıcı davranışların gerçek bir baş ağrısı olabileceğini biliyoruz. Neyse ki size iyi bir haberimiz var; çocuklardaki davranış problemlerini önlemenin ve düzeltmek mümkün.

Çocuklardaki davranış problemlerinin önlenmesi zaman ve çaba gerektirir. Yani kendimizi bu göreve adamak, uzun vadede hem bize çok fazla zaman kazandırır, hem de çok daha mutlu ve daha sağlıklı bir aile yaşamına olanak verir.

“Çocukları eğitin ki, yetişkinleri cezalandırmanız gerekmesin.”

– Pythagoras

Çocuklarda davranış problemlerini önlemenin anahtarları

Çocuklar ve gençler birçok nedenden dolayı yaramazlık yaparlar. Bu çocuğun ne istediğini veya bu tür davranışları neyin motive ettiğini anlamaya çalışmak, davranış problemlerini önlemede önemli adımlardır.

Davranış sorunlarını olumlu yönde ne kadar güçlendirebileceğinizi anlamak için ortaya çıktıkları durumları takip etmek de önemlidir. Her çocuğun farklı ihtiyaçları olmasına rağmen, davranış problemlerini önlemeye yardımcı olabilecek bazı genel önlemler alınabilir.

Some figure

Sağlıklı bir ilişki kurun

Çocuklar ve gençlerle sağlıklı bir ilişki içerisinde olmak, onları iyi davranmaları için motive edecektir. Çocukların ve gençlerin kurallara uymaları ve iyi davranmaları sevildiklerini ve saygı gördüklerini hissettiklerinde daha olasıdır.

Sağlıklı bir ilişki kurmak için yetişkinin çocuğa çok dikkat göstermesi gerekir. Her türlü şey hakkında onlarla konuşmalıyız, şakalaşmalı ve birlikte gülmeliyiz. Her şey sorunları hakkında konuşmaları gerektiğinde gerçekten dikkatinizi vermeniz ve onları dinlemenize bağlıdır. Ayrıca eğlenceli şeyleri birlikte yapmalı ve onları önemli kararlara dahil etmelisiniz. Çocuklarınızla olan ilişki ne kadar güçlü olursa, sadece sözünüzü dinlemek için değil, aynı zamanda adil kuralları takip etmek için de o kadar motive olurlar.

Kurallar ve sonuçlar

En iyi kurallar anlaşılır ve adil olanlardır. Bu sadece çocukların iyi davranmalarıyla ilgili değildir, aynı zamanda çocuklara referans olarak hizmet eden ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olan kılavuzları sağlamakla da ilgilidir. Çocuklar, bu kurallarla kendilerinden ne beklendiğini tam olarak bilmelidir.

Öte yandan, kuralları çiğnemenin sonuçları da önceden belirlenmeli ve açıklanmalıdır. Bununla ilgili olarak, sonuçların intikam ile eş anlamlı olmaması gerektiğini bilmek önemlidir. Bunun yerine, sonuçların olumlu neticeleri olması gerekir.

Uygun davranışları öğretin

Bazen çocuklar belirli durumlarda nasıl davranacaklarını bilmezler. Bu nedenle, her durumda olanları analiz etmek önemlidir. Çocuk gergin mi? Strese neden olan bir duruma nasıl tepki vereceğini biliyor mu? Durum başa çıkamayacakları bir zorlukta mı?

Sorun tespit edildiğinde, çocuğa duygularını anlamasını ve yönetmesini öğretmek önemlidir. Onlara daha farklı davranabileceklerini ve kendilerini ifade etmenin sosyal olarak kabul edilebilir yollarını öğretmek de önemlidir. Ayrıca, çocuklar hislerini anladıklarında, iyi davranma olasılıklarının daha yüksek olduğunu unutmayın.

Some figure

Düzenleyin ve programlayın

Yaramazlık yapan birçok çocuk, ihtiyaçlarına ve yeteneklerine uyarlanmış net ve düzenli bir rutine sahip olduklarında uslanırlar. Ders çalışmak, dinlenmek, spor yapmak, istediklerini yapabilecekleri serbest zaman ve yemekleri için yeterli zamana ihtiyaçları vardır. Ayrıca, sizin de kendinize ayırabileceğiniz boş vaktinizin olmasını sağlayacak bir uyku programına ihtiyaçları vardır.

Çocuklar, net bir rutine sahip olup güvenlerini kazanmış yetişkinlerle iletişim kurup vakit geçirdiklerinde doğru davranışları sergilemeleri daha kolay olur.

Olumlu olun ve iyi davranışların farkına varın

Bir çocuk yaramazlık yaptığında, iyi yaptıkları şeyler genellikle göz ardı edilir. Bu yüzden dikkat etmeli ve iyi davranışlarını pekiştirmeliyiz. Bu, onları eğitmenin, onlara rehberlik etmenin ve özgüvenlerini artırmanın bir yoludur.

İyi bir şey yaptıklarında fark etmeniz ve ödüllendirmeniz gerekir. Burada sadece maddi ödüllerden bahsetmiyoruz. Bir gülüş, bir kucaklama, sözlü bir onayın takip ettiği bir öpücük, hatta sadece kendi başına bir öpücük, bu davranışı olumlu bir şekilde güçlendirir ve çocuğa neyin kabul edilebilir olduğu hakkında bir fikir verir.

Olumsuz davranışları görmezden gelin

Bu teknik, ortadan kaldırmak istediğiniz davranışı gözardı etmekten ibarettir. Birçok kötü davranışa karşı çok işe yarasa da her durumda yararlı olmayacaktır. Bunun nedeni, bazı kötü davranışlarla hemen ilgilenilmesinin gerekmesidir.

Olumsuz davranışlara tepki verdiğimizde, yaptığımız şey çoğu zaman onu güçlendirmektir. Unutmayın ki çocuklar yaramazlık yaptığında, bunun nedeni genellikle ilgi çekmek istemeleridir. Bu yüzden, sonunda yorulup durmaları için onları görmezden gelmelisiniz.

Sorun, bu tekniği uygulamaya başladığınızda istenmeyen davranışların muhtemelen daha da kötüleşmesidir. Bu nedenle, uygulamaya başladığınızda ısrarcı olmanız önemlidir. Bu tekniği alternatif davranışlar öğretmek gibi diğer önlemlerle de tamamlamanız gerekir.

Cep telefonu ve video oyunlarının kullanımını sınırlayın

Mobil teknolojinin ve video oyunlarının kötüye kullanılması, gençlerde saldırgan davranışlara yol açabilir. Aynı zamanda onları çevrelerinden koparır ve sadece istenmeyen davranışları değil, genel olarak bağımlılık davranışlarını da teşvik eder.

Bu, şansa bırakılmaması gereken çok hassas bir konudur. Bu nedenle, çocuklara ve gençlere teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanmayı öğretmeliyiz. Bu sayede birçok davranış problemi önlenebilir.

Some figure

Stres yönetiminin önemi

Çocuklardaki çoğu davranış problemi stresli durumların sonucudur. Yorgunluk, aşırı uyarılma, çok fazla görev ve sorumluluk, egzersiz ve serbest zaman eksikliği, ve benzeri durumlar, çocuklarda strese neden olabilir.

Çevrelerinde, özellikle ebeveynlerinde ve öğretmenlerinde gözlemledikleri stres, onları da strese sokabilir. Aslında çocuklar, dürtülerini kontrol etmeyi ve duygularını yönetmeyi bilen yetişkinlerin bulunduğu sessiz ve sakin ortamlarda büyüdüklerinde çok fazla davranış problemi yaşamazlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Building the Brain’s “Air Traffic Control” System: How Early Experiences Shape the Development of Executive Function
    National Scientific Council on the Developing Child, Center on the Developing Child Harvard University
    Center on the Developing Child at Harvard University, vol. /Working p (2011) pp. 1-20
  • Effects of Authoritative Parental Control on Child Behavior
    Baumrind D
    Child Development, vol. 37, issue 4 (1966) p. 887

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.