Logo image
Logo image

Bağımlılıklarımız Ne Saklıyor?

1 dakika
Bağımlılıklarımız Ne Saklıyor?
Son Güncelleme: 08 Aralık, 2016

Bağımlılıklar, belli maddelere, eylemlere veya hatta kişilere bağlılık üreten davranışlardır. Bağımlılığı olan kişiler öyle tutkundur ki bütün hayatları bağımlı oldukları şeyin etrafında döner.

Bağımlılıklar, bağlı olma durumunu yaratır. Dolayısıyla, insanlar belli his ve tepkileri ortaya çıkarmak için bazı maddelere bağlı olabilir. Söz konusu madde ilaç, uyuşturucu, alkol, yemek vs. olabilir. Ayrıca seks, oyun ve hatta iş gibi belli davranışlara bağımlılık da olabilir. Bu nedenle, herhangi bir davranış bağımlılık yaratabilir. Bu davranışlar, bağımlı bir kişinin yaşamının merkezindedir.

İnsanlara da bağımlı olabiliriz. Bu tür bağımlılık da madde bağımlılığı ile aynı kriterleri karşılayabilir, nitekim bağımlı kişi bağlı olduğu ilişki için yaşar.

Bağımlılıklar nasıl oluşur ?

Bağımlılıklar, bağımlı kişinin tatminsizliğinden kaçınmasının bir yoludur. Bu bir kaçınma mekanizmasıdır ve gerçekliklerinden kaçınan insanların çoğunluğu, tatminsizliklerinin farkında değillerdir. Arzuladıkları şeyin daha açık hale gelmesiyle bu durum saklanmış olur. Tüm dikkatlerini, o şeyi edinmeye yöneltirler. Ancak onları bu bağımlılığa götüren şeyin ne olduğunu anlamaya çalışmazlar.

Ayrıca bir bağımlılık ilk önce küçük dozlarda, arada sırada ve abartılı olmayan bir şekilde başlar. Çekicilik, iyi hissetme ve hatta başka sorunları unutturacak sonuçlar üretirler. Fakat kaçınılmaz bir şekilde giderek yükselen bir hal alırlar. Öyle ki kişinin tüm hayatı, bağımlılıklarına odaklanır.

Bir bağımlılık nasıl aşılır

Her halükarda, ilk adım daima bağımlılığın farkında olmaktır; nitekim bağımlı kişiler, bağımlılıkları olduğunun farkında değillerdir. Diledikleri zaman bırakabileceklerini düşünürler fakat durum böyle değildir. Bağımlılık, tatminsizlik üzerine kurulmuşsa, bu tatminsizliğin nedenlerini terapi yoluyla anlamak doğru olacaktır. Sonraki adım ise bağımlılıklarına geri dönmedikleri bir yaşam tarzı bulmak olacaktır.

Bağımlılık geliştirme riskinden nasıl kaçınabilirim?

Yaşamınız dengeliyse ve hoşnutsanız, bağımlılık geliştirme riskiniz azalmış demektir. Dolayısıyla, kişisel tatmin seviyenizi bilmek, faydalıdır. 

Korku, en büyük bağımlılık tehlikesini teşkil eder. Kararlarınızın sonucunda yaşamınızı değiştirme korkusu. Tek çıkış yolunu, gerçeklikten kaçmak olarak görmemizin tek yolu budur çünkü memnuniyetsizliğimizi ortaya çıkaran şeyi değiştirecek cesaretimiz yoktur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.