Logo image
Logo image

Çocuklar Neden Spor Yapmalı?

3 dakika
Çocuklar spor yaparken, diğer şeylerin yanı sıra öz denetim, disiplin ve takım çalışmasını öğrenirler. Bunun hakkında daha fazlasını burada okuyun!
Çocuklar Neden Spor Yapmalı?
Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2021

Çocukların oyun oynayıp eğlendiklerini görmek harika. Onlar için bu dünyadaki tek önemli şeydir. Diğer yandan çocuklar spor da yapmalıdır. Peki, sizce bunun nedeni nedir? Kaslarını ve akciğerlerini güçlendirmelerine yardımcı olduğu için spor yapmak onlar için harika bir seçenektir.

Spor yapan bazı çocukların genellikle antrenörleri veya koçları vardır. Eğer doğru şekilde yaparlarsa, onlar için aslında her şey değişir. Yaptıkları spor, artık sadece eğlenmek için değildir. Gol atmak veya puan almak onlar için daha ciddi bir iş haline gelir.

Spor, çocuklara benzersiz gelişim fırsatları sunar ve sporun faydasını görmek için geleceğin “yıldızları” olmaları da gerekmez.

Bir şeye bağlılık ve bu bağlılığa saygı

Organize sporlar çocuklara iyi bir disiplin dozu sağlar. Kıyafetlerini değiştirmeleri, ısınmaları, kendilerini zihinsel olarak hazırlamaları, rekabet etmeleri ve galibiyet veya yenilgileri yönetmeleri gerekir. Ek olarak, her hafta pratik yapmaları gereken belirli zamanlar olabilir. Spor yaparken, sadık kalmaları gereken bir taahhütleri vardır.

Some figure

Bazı günler çocuklar, spor aktivitelerine daha severek katılırlar. Bazı günlerse çok da istemeyebilirler. Ancak, bir ekibin parçası ve onun temel bir bileşeni olduklarından, her çağrıldıklarında katkıda bulunmaları gerekir. Böylece spor, çocukların hayatlarını düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca, iradelerini de en çok ihtiyaç duydukları anda etkinleştirmeleri için yol gösterir.

Çocuklar neden spor yaparlar? Beklentilerle başa çıkmak

Küçük yaşlardan itibaren bile çocuklar spor yaparken ellerinden geldiğince iyi performans göstermek zorundadırlar. Çocuklar genellikle kendi yenilgilerine sebep olabileceklerinin farkına varırlar. Örneğin, bir oyunun başında yüksek beklentilerini karşılayamadıkları ve umutlarını yitirdikleri zaman gibi. Böylece spor, beklentilerini düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olacak ve ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarında onları yükseltecektir.

Ayrıca spor, çocuklara yenilgileri yönetmeyi öğrenme ve bir sonraki oyun için üzerlerindeki ölü toprağını atma fırsatı verir. Hatta bir çocuk, başkalarının beklentilerinin seçimlerini ve performansını nasıl etkilediğini anlayabilir.

Ek olarak, spor, çocukların hayal kırıklığını ve kendine yönelik öfkeyi yönetmeyi öğrenmelerini de sağlar. Ebeveynler olarak, çocuklarımıza yapıcı bir iç diyalog kurmayı öğretmek için özel bir fırsata sahip olduğumuz yer, burasıdır. Onlara kendilerini üzmemeleri gerektiğini öğretmeliyiz. Yapabileceğimiz en iyi şey onlara yardım etmek ve henüz küçükken onlara rehberlik etmektir. Sözlerimiz ergenlik başlayıp da akranları onları daha çok etkilemeden önce daha etkili olacaktır.

Çocuklar neden spor yaparken duyularını keskinleştirir?

Sporun gerçek hayatla pek çok benzerliği vardır. Örneğin sahada gerçek hayatta olduğu gibi yanınızda oynayan ve sizi destekleyen insanlar vardır. Takım sporlarında çocuklar, iyi ya da kötü, yalnız olmadıklarını öğrenirler. İlgi alanlarını bir grup insanla paylaştıklarının farkındadırlar (kazanmak veya iyi puan almak). Dahası, takım arkadaşlarına güvenmeyi ve onları desteklemeyi öğrenirlerse, daha iyi sonuçlar alacaklarını da öğrenirler.

Some figure

Çocuklar, spor ile, iyi başlamayan bir projeyi çaba ve zeka ile daha iyiye dönüştürebileceklerini öğrenirler. Onlara karşı atılmış bir gol veya kötü bir başlangıç, mutlaka kaybedecekleri anlamına gelmez. Bu tür aksaklıklar, kazanmanın biraz daha zor olacağı anlamına gelir, ancak kazanmanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, oyun stratejilerini düzenlemek veya bacaklarını hızlıca hareket ettirmek gibi başkalarının onlar için yapamayacakları bazı şeyler olduğunu da öğrenirler.

Ama belki de en önemlisi, çocukların spor yaptıklarında fırsatlardan yararlanmayı öğrenmeleridir. Ekstra çabayla kötü bir başlangıcın üstesinden gelebilecek olsalar bile, iyi bir başlangıç ​​yapmanın veya rakip topu almadan önce topu durdurmanın onlara büyük bir avantaj sağlayabileceğini öğrenirler.

Spor, çocukların sürekli olarak dikkat etme becerilerini geliştirmeleri için mükemmel bir yoldur. Bu onlar için özellikle iyidir, çünkü prefrontal korteksleri hala gelişme aşamasındadır. Bu, beynin davranışları organize etmek ve kararlar almaktan sorumlu olan kısmıdır.

Spor yapmanın birçok faydası olmasına rağmen, çocuklar asla eğlenmeyi ve keyif almayı bırakmamalıdır. Belki de çocuklukta sporla ilgili en iyi şey, çocukların ilk arkadaşlıklarını kurmalarına yardımcı olmalarıdır. Spor sahaları, mutlu çocukluk hikayeleri için en yaygın ortamlardan biri olduğunu kanıtlıyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.