Çocuklar için Yoga Pozları

Çocuklar için Yoga Pozları

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2019

Çocuklarımızın yaptığı aktiviteler çok önemlidir. Yüzme, karate, tiyatro, resim… küçüklerimizin becerilerini geliştirebilecek sonsuz aktivite vardır. Muhtemelen bilmediğiniz şey, çocuklar için yoga pozlarının, çocukların kendilerine zaman ayırmalarını anlamalarına yardımcı olmak için en çok tavsiye edilen aktivite olduğudur.

Yoga, Hindistan’da, 35 yüzyıl önce zihinsel ve bedensel bir stimülasyon biçimi olarak ortaya çıktı. Avrupa, arkeolog John Marshall’ın Batı dünyasının bilmediği pozisyonlar içeren figürler bulunan bir damga bulduğu on yedinci yüzyıla kadar yogadan haberdar olamadı.

Günümüzde, herkesin ihtiyacına uygun birçok farklı yoga türü vardır. Bazıları daha çok ruhsal refaha, bazıları ise fiziksel olana odaklanır. Yogayı tamamen dini bir ritüel olarak gören bazı insanlar vardır, hatta yogayla ilgili terapötik bir disiplin bile vardır.

Bu türler arasında çocuklar için bir yoga türü de vardır. Doktorlar yogayı sınırsız faydaya sahip olduğu için tavsiye ederler. Psikomotor gelişiminde, omurga güçlenmesinde ve esnekliklerinde yardımcı olabileceği için evde yoga yapabilirler. Bu gerçekten harika!

Çocuklar için yoga pozları

Çocuğunuz ilk başta yoga ile çok fazla ilgilenmeyebilir ancak bunun nedeni henüz denemediği içindir. Aşağıda bahsettiğimiz pozlar, antik bir tekniğin çocuklar da dahil olmak üzere herhangi bir kişiye nasıl uyarlanabileceğinin açık örnekleridir.

Güneşe selam

Çocuk bacakları açık durmalı ve ayakları birbirine paralel olacak şekilde vücutlarını aşağı indirmeye çalışmalıdır. Bu, yoga yapmaya yeni başlayan çocuklar için en çok önerilen yoga pozlarından biridir.

yoga yapan kız çocuğu

Bu pozu yapmak kolaydır ve çok fazla çaba gerektirmez. Ancak, sırtını çok fazla uzatmaması veya çok hızlı hareket etmemesi için ona göz kulak olmalısınız. Birçok çocuk için bu poz eğlencelidir, çünkü anlaması kolaydır. Bununla birlikte, eğer çok heyecanlanırsa, aniden hareket etmesi devrilmesine neden olabilir.

“Ben bir arayandım ve hala öyleyim, ama kitaplarla yıldızlara sormayı bıraktım artık. Ruhumun öğretisini dinlemeye başladım.”

– Mevlana

Bel esnetme

Bel esnetme pozu esneklik için mükemmeldir. Çocuk bacaklarını öne doğru uzatarak oturmalı ve ayak parmaklarına ulaşmaya çalışmalıdır. Bu duruşu birkaç saniye sürdürmelidir. Bunu yapmak, eklemlerini yavaş yavaş güçlendirmesini sağlar.

Omurga bu pozda temel bir rol oynar. Çocuklar bundan özellikle zevk alırlar çünkü yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanabilirler. Ayak parmaklarına elleriyle dokunabildiklerinde, daha da uzağa gitmeyi deneyebilirler.

Ağaç pozu

Bu poz için, çocuk bir ağaçmış gibi davranmalıdır. Düz durmalı ve köklerinin kendisini yerde tuttuğunu hayal etmelidir. Sonra, bir ayağının tabanını hareket ettirmeli ve öteki bacağının içine koymalıdır. Ayağını tutabildiği sürece orada tutmalıdır.

Dengesini kurduğunda, kollarını başının üstüne kaldırmalıdır. Büyük bir fırtınanın bile sallayamayacağı güçlü bir ağaç olduğunu hayal etmelidir.

çocuğuyla yoga yapan kadın

Savaşçı pozu

Bu pozu yapmak için çocuk bacaklarından birini öne getirerek ve esneterek başlamalıdır. Diğer bacağını gergin tutmalıdır. Dengesini kurduğunda, önceki pozda olduğu gibi kollarını başının üstüne kaldırması gerekir.

Bu poz sırasında, çocuğun kendini güçlü bir savaşçı olarak hayal etmesi gerekir. Hiç kimsenin onu yere indiremeyeceğini ya da hareket ettiremeyeceğini düşünmesi gerekir. Bu, dengesini hızlı bir şekilde artırmanın yanı sıra konsantrasyonunu ve gücünü de artırmanın mükemmel bir yoludur.

Kobra pozu

Kobra pozu, çocuklar için en bilinen pozlardan biridir. Önce yüz üstü yatmalıdır. Sonra, ellerinin yardımıyla üst vücudunu yavaşça kaldırması gerekir. Vücudunun alt kısmı düz durmalı ve esnemelidir.

çocuklar için yoga pozları

Bu egzersiz omurgayı güçlendirir. Ayrıca, kollar ve eller gibi üst vücut eklemlerini de güçlendirmeye yardımcı olur. Çocuklar bu pozu sıklıkla saldıran bir yılan ile ilişkilendirirler. Bu nedenle, bu pozu yaparken, muhtemelen cesur hissedeceklerdir.

Yoga var olan en eksiksiz egzersizlerden biridir. Çocuklarınızı yogaya genç yaşta başlatmak, doğru yönde bir adımdır, çünkü güç ve odaklanma gibi belirli beceriler ve yetenekler kazanmalarına yardımcı olacaktır. Ama onları yoga yapmaya zorlamayın. Bir şeyler yapmak için baskı altında olan bir çocuktan daha kötü bir şey yoktur.

Yoga yapmak çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlar. Bu egzersiz, çocukları bazı önemli yaşam becerileri ile donatır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.