Çocuklar İçin Sanal Egzersiz: Yararları

Sanal egzersiz karantina sırasında fazlasıyla değerli bir kaynaktır. Bu günlerde evde çocuklarımız ile birlikte egzersiz yapmak için teknolojiyi kullanabiliriz.
Çocuklar İçin Sanal Egzersiz: Yararları
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2022

Pek çok insan krizlerin aynı zamanda fırsatlar da olduğunu söyler. Bunun bir örneği, koronavirüs dolayısıyla uluslararası bir karantinaya yol açmış bu küresel pandemi sırasında birçok ebeveynin sanal egzersiz ve bunun çocukları için yararlarını keşfetmiş olmalarıdır.

Hatırlamalıyız ki çocuklar tamamıyla entelektüel ve fiziksel gelişim halindeler. Bu da demek oluyor ki koşmak, keşfetmek, zıplamak, bağırmak ve çevrelerindeki şeylerden öğrenmek için alana ihtiyaçları var.

Ancak, çocuklarımızın her zaman bizim istediğimiz kadar dışarıda oynaması mümkün değil. Bu durumlarda çocuklarda hayal kırıklığı ve huzursuzluk ortaya çıkabilir. Sanal egzersiz bu tip zamanlarda kullanabileceğimiz araçlardan bir tanesi.

“Biz, sürekli yaptığımız şeyleriz. Dolayısıyla mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlık.”

– Aristotle

Evde anneleri ile birlikte egzersiz yapan çocuklar.

Çocuklar İçin Sanal Egzersiz ve Yararları

Çocuklar son derece sınırlı olan bir hareket özgürlüğü eşliğinde kapalı alanlarda çok fazla zaman geçirmek zorunda kaldıklarında bir şekilde harcamaları ya da dışarı atmaları gereken bir enerji biriktirirler.

Bu onların dikkatini uzun bir süre boyunca dağıtır ve onları eğlendirir

Bugünlerde, YouTube ya da Nintendo’nun eski Wii oyun konsolu gibi platformlar sayesinde çocuklar egzersiz yaparak, hareket ederek ve vücutlarının yarattığı hislerin keyfini çıkararak eğlenebilirler.

Bundan dolayı, bu platformları onlara bir şeyler öğretmek, onlarla birlikte olmak, gülmek ve her şeyden önemlisi onlarla kaliteli zaman geçirmek için birer fırsat olarak kullanın.

Enerji harcamak

Eğer çocukların enerjisi birikirse iyi uyuyamazlarBundan dolayı daha huzursuz, gergin ve hatta asabi ve huysuz hissedeceklerdir.

Bu onlara bir rutin sağlar

Sanal egzersiz çocuklara bir rutin oluşturmaları ya da bir rutini devam ettirmeleri konusunda yardımcı olabilir, çünkü bu onlar için gün içinde yapacakları diğer bir şey haline gelebilir. Böylece çocuklarınız her gün bir süreliğine egzersiz yapmaları gerektiğini bilecektir.

Bu nedenle sanal egzersiz kendilerini daha güvenli ve dengeli, ve daha az fevri hissetmelerine yardım eder. Ayrıca sanal egzersiz, yaratıcılığın enerjilerini serbest bırakmalarına yardımcı olduğunu öğrenmelerine yardımcı olabilir ve vücutları ile ilgili daha iyi hissetmelerine olanak sağlayabilir.

Sanal egzersiz rutinleri nasıl organize edilir

Sanal egzersizin birçok psikolojik avantajından üçünü bu yazımızda vurguladık. Sanal egzersiz formda kalmanıza ve bir aile olarak zaman geçirmenize olanak tanır. Bunun bir sonucu olarak da aile bağlarınız gelişir ve daha da güçlü hale gelir.

Peki günlük rutininize sanal egzersizi nasıl katmalısınız? Neyse ki, yeni teknolojiler ve internet bunu yapmayı son derece kolay hale getiriyor. Aşağıda üç ideal seçeneği görebilirsiniz:

 • Evdeki ekipmanlarınızı kullanın. İnternet bağlantınız yoksa (hatta varsa bile), daha eski ekipmanları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çeşitli egzersiz oyunları bulunan Wii video oyun konsolu en iyisidir. Buna ek olarak, PlayStation 2, 3, ya da 4 ve Xbox için geliştirilmiş diğer egzersiz oyunları da vardır.
 • Mobil uygulamaları kullanın. Bu uygulamalar herhangi bir yerde sanal egzersiz yapabilmeniz için tasarlanmışlardır. Kullanışlıdırlar, çoğu durumda ücretsizdirler ve rutinler paylaşırlar.
 • İnternet egzersizi. An itibariyle internette, çoğunlukla YouTube gibi platformlarda, ancak sosyal ağlar ve web sitelerinde de birçok kanal vardır. Bu kanallarda koçlar ve uzmanlar farklı seviyeler için değişen sürelerde seanslar yüklerler, bu seanslar kişinin yaşına, egzersiz seviyesine, cinsiyetine vb. bağlı olarak değişir.

Ek olarak, eğer canlı bir şekilde egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız bu kanalların birçoğu canlı yayınlar da yaparlar, ki bu da egzersizinize ilginç bir teşvik edilme faktörü ekleyecektir.

Babası ile birlikte evde egzersiz yapan bir oğlan çocuğu.

Fiziksel Yararlar

Sanal egzersiz sayesinde çocuklarınız şu tipte harika fiziksel yararlar yaşayacaklardır:

 • Daha iyi şekle girmiş kaslar.
 • Hız, esneklik ve çevikliklerinde gelişme.
 • Vücut farkındalığında artış.
 • Enerji artışı.
 • Daha iyi bir denge becerisi.
 • Solunumda tutarlılık.
 • Beden ve duruş arasında bir denge.
 • Daha yüksek bir rahatlama ve sakinlik seviyesi.

Şimdi sanal egzersizin çocuklar için faydalarını bildiğinize göre, bunu neden denemeyesiniz ki?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Casimiro Andujar, A. J. (1999). Comparación, evolución y relación de hábitos saludables y nivel de condición física-salud en escolares, entre final de Educación Primaria (12 años) y final de Educación Secundaria Obligatoria (16 años). Tesis doctoral. Servicio de publicaciones de la Universidad de Almería: Almería.

 • Lacasa, P. (2011). Los videojuegos: aprender en mundos reales y virtuales. Ediciones Morata SL: San Sebastián de los Reyes.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.