Çocuklar İçin Kısa Efsaneler

Efsaneler, çocuklarımıza yaşamlarının merkezinde olması gereken değerleri öğretmek için harika araçlar olabilir. Burada üç harika efsane keşfedin!
Çocuklar İçin Kısa Efsaneler
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu yazıda çocuklar için kısa efsaneler paylaşıyoruz. Bize çocuklarımızla yaşamlarının merkezinde olması gereken değerler hakkında konuşmak için harika bir fırsat verirler.

Efsaneler genellikle çocuklarımıza değerler öğretmek için kullanabileceğimiz harika bir bilgi kaynağıdır. Çocuklar için kısa efsaneler hayal kurmalarına yardımcı olacak harika araçlar olabilir. Onları okuduklarında, kendi hikayelerinde rol aldıklarını hayal edebilirler. Bu efsaneleri daha iyi, daha sorumlu, özerk ve anlayışlı insanlar olmalarına yardımcı olmak için kullanabiliriz.

Tarih boyunca sözlü efsane geleneği ebeveynlerden çocuklara aktarılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, hikayeler süreçte çok da fazla değişmez.

Elbette, bu hikayelerin bazıları modern zamanlara uyarlanmıştır. Bir kısmı ise biraz yumuşatılmıştır ve bunun en önemli örneği film uyarlamalarıyla Disney’dir. Ayrıca, bazıları tamamen değiştirilmiştir.

Bununla birlikte, her biri çoğu kültürel ögeyi ve eğitim amaçlarını korumuştur – bunlar da çocuklara değerler, idealler ve ilgi alanlarını öğretmektir.

Çocuklar İçin En İyi Kısa Efsaneler

Efsaneleri mitler ya da masallarla karıştırmamalıyız. Genel olarak, efsaneler tarihe dayanan, atalardan kalma olduğu söylenen, gerçeklikten çıkarılan öykülerdir. Bununla birlikte, aynı zamanda, genellikle iyi bir miktar fantezi, doğaüstü konular ve harika bir hayal gücü ile karıştırılırlar.

Masallarda genellikle ana karakterler hayvanlardır. Amaçları genellikle bir çeşit “ders” sunmaktır. Ezop’un Masalları buna başlıca bir örnektir.

Buna karşılık, bir efsane, eklenen doğaüstü bir dokunuşla, mitler veya masallardan ögeler içerebilir. Gerçek sosyal olayları anlatmaya meyillidirler. Ancak, zaman içinde, nesiller boyu paylaşılırken, bu gerçekler çarpıtılmaktadır.

Onları açıklamanın en iyi yolu, size bazı örnekler vermektir. Bu yüzden size çocuklar için mükemmel olan üç ünlü kısa efsaneden bahsedeceğiz.

çocuklar için kısa efsaneler, uçan hollandalı

Uçan Hollandalı

Kısa efsaneler dünyasında, Uçan Hollandalı gerçekten öne çıkıyor. Tarihi on yedinci yüzyıla kadar uzanıyor ve Kaptan Hendrik Van der Decken’in hikayesini anlatıyor. Gemisi bir fırtınaya kapıldığında Hindistan’a doğru gidiyordu. Efsaneye göre, Tanrının otoritesine meydan okumaya cesaret eden denizcinin kararlılığı sayesinde fırtınadan çıkmayı başardılar.

Bu nedenle, Tanrı onu, dünya okyanuslarında gemisiyle amaçsızca dolaşmaya mahkum etti. O zamandan beri, ne zaman hayalet gemi işkence görmüş ruhlarıyla görünürse, insanlar onu çok kötü bir işaret olarak görür.

Potansiyel dini yorumların ötesinde, bu efsane çocukların otoriteye saygı duymasına yardımcı olmak için kullanılır. Buradaki fikir, kendi kişilikleri ve inançları konusunda dürüst olmalarının onlar için iyi olmasıdır. Ancak, aynı zamanda ebeveynlerine, bakıcılarına, öğretmenlerine, meslektaşlarına vb. saygı duymaları gerekir.

Krampus

Efsanelerde sıkça bulduğumuz şey kesinlikle korkunç ve ürkütücü bir histir. Bazıları düpedüz korkutucu olabilir. Bunlardan biri de, boynuzlu ve kıllı bir gövdeli, yarı keçi ve yarı iblis olan popüler bir Avrupalı olan Krampus’la ilgilidir.

Krampus, her Noel’de iyi davranmamış çocukları cezalandırmak için ortaya çıktığına inanılan bir karakterdir. Kökeni Hristiyanlıktan önceye dayanır. Geçmişte Krampus ve Umacı gibi korkunç karakterler kullanarak çocukları eğitmenin geleneksel bir uygulama olduğunu hatırlamak zorundayız.

Bununla birlikte, Krampus efsanesi, Noel Baba, Aziz Nicholas veya Üç Bilge Adam gibi karakterler kullanılarak yumuşatılabilir. Bütün bu karakterlerin ortak noktası, çocukları iyi davranışları için ödüllendirmeleridir.

Robin Hood

Son efsanemiz adalet ve eşitlikten bahseder. Kuşkusuz, bir Orta Çağ İngiliz karakteri olan Robin Hood, çocuklar için en güzel ve ilginç olanlardan biridir. Yıllar boyunca, onlarca defa sinema, kitaplar ve çizgi romanlar için uyarlamaları yapılmıştır.

Ghino di Tacco gibi gerçek hayattan karakterlere ve maceralarına dayanan Robin Hood hırsızların arasında bir prens idi. İtibarını kaybeden, ancak fakirlere vermek için zenginleri soyarak kendi adalet anlayışını uygulamaya karar veren bir asildir.

En sevdiği kurbanlardan biri, halk tarafından oldukça sevilen erkek kardeşi Aslan Yürekli Richard’ın yokluğunda İngiliz tahtına tahsis edilen Kral John’du.

robin hood kostümü giyen çocuk

Robin Hood on beşinci yüzyılda popüler oldu. Ancak, tarihi olaylar on üçüncü yüzyıla dayanıyordu. Bununla birlikte, sosyal adalete dair güzel bir örnek olarak ve bazen de bazı güçlü sektörlerin uyguladığı zulme karşı mücadele olarak kullanılabilir. Bize en çok ihtiyacı olanlara yardım etmek için kendi bencil çıkarlarımızı bir kenara bırakmanın önemini öğretebilir.

Çocuklara yönelik bu kısa efsaneler, modern zamanlara adapte edildiğinde, eğitmek, tartışmak ve elbette eğlenmek için kullanabileceğimiz güzel örnekler olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.