Logo image
Logo image

Hayatınızda Yer Alan Yaşlı İnsanlara Saygı Göstermenin 5 Yolu

3 dakika
Hayatınızda Yer Alan Yaşlı İnsanlara Saygı Göstermenin 5 Yolu
Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2018

Yaşlılığa karşı tahammülsüzlüğümüz, dünyaya kademeli olarak yerleşmiş çağdaş bir kötülüktür. Yaşlı insanlar, sevgili bir bilgelik kaynağı olmaktan çıkıp kimsenin ne yapacağını bilemediği bir yaş grubu hâlini almıştır. Toplumumuzdaki insanlar belirli bir yaşa eriştiğinde, birçoğu reddedilmekte, baştan savılmakta ve hor görülmektedir.

Günümüzde ideal olan her şey, esenlik kaynağı olarak görülen gençliğin etrafında dönmektedir. Açıkça yanlış olmasına rağmen, çoğu insan bunu doğru olarak kabul etmekte ve buna göre davranmakta. Bugün fiziksel güç öyle ya da böyle bir fetiş hâlini almış durumda. Yaşlı bir kişi bu denkleme uymuyor ve onların savunmasızlığı, toplumun uğraşmak istediği bir şey değil.

“Hayatın ilk kırk yılı bize metni verir; sonraki otuz yıl ise yorumu sağlar.”

– Arthur Schopenhauer

Dünyamızdaki en kırılgan insanlar genellikle dışlanmaktadır. Çocuklar, yaşlılar ve hastalarla ilgili durum budur. Genç yetişkinler – sağlıklı, güçlü ve potansiyel dolu – her zaman savunmasız kişilere başkalarının bakmasını bekliyor. İster kendi çocukları isterse anne babaları veya akrabaları olsun, sağlıklı ve genç insanların bu daha savunmasız gruplar için hiç zamanı yok gibi görünüyor.

Tam da bu yüzden bu makaleyi yaşlılara adamak istiyoruz, çünkü saygıyı hak ediyorsunuz. Bu beş saygı şeklinden daha fazlasını hak ediyorsunuz ama şimdilik buradan başlayacağız.

Yaşlı bir kişiyi değiştirmeye çalışmayın

Genel olarak, birisini değiştirmeye çalışmak, saygı eksikliği gösterir. Haklı olduğunuzu ve onların haksız olduklarını nereden biliyorsunuz? Sadece kendilerini diğerlerinden daha iyi olduğuna inandırmış kişiler, başka insanları değiştirmeye çalışırlar. Ayrıca “daha iyi” veya “daha kötü” kavramı son derece göreceli ve çok tehlikelidir.

Some figure

Kimden söz edersek edelim, yaşlı bir insan herkesin hayatında birçok rol oynamıştır. “Doğru” ölçüt olsun ya da olmasın, nasıl olması gerektiğine dair kendi kriterlerini oluşturmuşlardır. Kendi alışkanlıklarını, zevklerini ve geleneklerini geliştirmişlerdir.

Hiç kimsenin, onları nasıl düşünmeleri veya hareket etmeleri gerektiği konusunda ikna etmeye çalışma hakkı yoktur. Aslında, ne kadar uğraşsanız da muhtemelen düşüncesini değiştirmeyeceksin. Onu olduğu gibi kabul etme, işleri ikiniz için de kolaylaştıracaktır.

Onlarla tartışmayın

Belki de babanız ya da büyükbabanız size saçma gibi görünen bir şeyden emindi. Onların dini veya siyasi inançları sizinkilerden çok farklı olabilir. Yaşlı insanlar, iyi niyetle, bazen haklı olduklarına dair sizi ikna etmeye çalışırlar.

Unutmayın ki, yaşlı bir kişinin çok fazla yükü yani deneyimi vardır, ancak bu mutlaka olumsuz değildir. Aslında, neyi nasıl yaptığınızı bir düşünürseniz, bunun şans eseri olmadığını görürsünüz. Deneyimleriniz ve edindiğiniz bilgilerdir bunun nedeni. Onların bakış açınızı anlamalarını sağlamak için boş argümanlar sunmak iyi bir fikir değildir. Onlara şefkatli, saygılı bir şekilde kulak verin. Bunu hak ediyorlar.

Onları ilgi alanları ve hobileri konusunda destekleyin

Çoğu zaman, yaşlı insanlar kendi ilgi alanları veya hobileri hakkında utangaçtır veya korkuları vardır . Bugünün dünyasında, güçlü mevkileri etmedikleri sürece, onların sözleri ciddiye alınmaz. Oysa pek çoğunun iletmek istediği önemli mesajları var.dır

Some figure

Okuma, bahçecilik, hatta spor olabilir. Hobileri ne ise, ona ilgi göstermeniz güzel olacaktır. Ve o hobiyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız, onlara katılın. Yaşamın alacakaranlığında, bir hobiye sahip olmak çok yardımcı olabilir.

Fiziksel ve bilişsel kısıtlamalarını eleştirmeden kabul edin

Hepimizin yapması gereken bir test olduğu söylenir şunun: Kulaklarınızı pamukla tıkayın, gözünüze vazelin sürün ve bacaklarınıza iki tuğla bağlayın. Sonra, bir saat boyunca böyle yaşamayı deneyin. Bu, yaşlıların nasıl hissettiğini bize gösterecektir. Belki bu sayede yaşlıların yaşadığı kısıtlamalara karşı daha toleranslı olmayı da öğreneceğiz.

Daha yaşlı bir kişi ile yürürseniz, onların hızına uyun ve verebileceklerinden fazlasını istemeyin. Konuştuğunuzda sizi işitmezlerse, bunun için onları kınayıp üzmek yerine daha yüksek sesle ve açıkça konuşmaya çalışın. Küçümsemeksizin sağlık şikayetlerini dinleyin ve yaşlılığınızda size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın .

Takıntılarını boşverin

Bazı yaşlı insanlar oldukça kaprisli ve inatçı olabilirler. Hatta yaramaz veya zor olabilirler. Aslında, bazıları tekrar çocuk gibi davranmaya başlıyor. Ve bu ikinci çocukluğun ortasında, bazıları zor davranışlar geliştirir.

Unutmayın, yaşlı bir kişinin nasıl davrandığına dair bir sebep vardır. Çok büyük değişimler geçiriyorlar ve sonun geldiği fikriyle yüzleşmek zorundalar. Onların inatçılığı ve kaprisleri, kendilerini savunmasız veya korkmuş hissetmelerini telafi ediyor. Bu nedenle, bu davranışlara hak ettiğinden daha fazla önem vermeyin.

Some figure

Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, bazı tuhaf huyları olsa da bir bilgelik kaynağıdır. Onları dinlemek ve onlarla vakit geçirmek, kalbinizi şaşırtıcı bir şekilde besleyebilir. Zafiyetlerini kucaklamak size daha iyi bir insan yapar ve hayatınızı daha anlamlı kılar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.