Logo image
Logo image

Çocuk Yetiştirme ve Eğitim İçin Daha Güzel Bir Yol

4 dakika
Bir çocuğun eğitimi çok güzel bir deneyim olsa da, büyük bir zorluk haline de gelebiliyor. Bugün, mevcut tüm bilgilere rağmen (veya belki de onların yüzünden), çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimiz konusunda her zamankinden çok daha fazla kafamız karışmış gibi görünüyoruz. Bugünkü yazımızda, psikolog Miguel Ángel Rizaldos, bu küçük sevdiklerimiz için nasıl daha doğru davranacağımızla ilgili bazı önerilerini paylaşıyor.
Çocuk Yetiştirme ve Eğitim İçin Daha Güzel Bir Yol
Tarafından yazılmıştır Miguel Ángel Rizaldos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzde kabul görmüş pek çok farklı çocuk yetiştirme ve eğitim felsefesi ve yöntemi olmasına rağmen, ebeveynler, çocuklarını yetiştirme konusunda her zamankinden daha fazla zemin kaybetmiş gibi görünüyorlar. Peki bu neden oluyor? Bir psikolog olarak geçen 28 yılın sonunda, aşırı korumacılığın mevcut bu bütün bilgileri uygulamaya koymak konusunda bir engel teşkil ettiğine inanıyorum. Ancak, çocukları eğitmenin ve yetiştirmenin daha güzel bir yolu daha var. Evet, bugün tartışacağımız konu bu.

Ebeveynler ve eğitimciler, gün boyunca çocuklarının üzerinde gezinen helikopterler haline geldi. Bu durum, çocuğun sağlıklı gelişimine asla izin vermez. Çocukların dünyayı keşfetmeleri ve deneyler yapmaları gerekir. Eğer bir çocuk sürekli olarak bir yetişkinin gözetimi altındaysa, bunu yapamaz.

Buna ek olarak, ebeveynler ve eğitimciler, farkında olarak ya da olmayarak, sorumlulukları altındaki çocuklara kendi korkularını iletirler. Sonuçta, çocuklarınız, aslında sizin kim olduğunuzun nispeten isabetli bir yansıması.

Some figure

Çocuk yetiştirme ve eğitim bugün ne durumda

Bugün hayatın birçok yönden daha karmaşık olduğu bir gerçek. Temeller hala aynı olsa da, günümüzün teknolojisi ebeveyn veya çocuk olmak konularına çok farklı yeni anlamlar yüklemiş durumda.

Bana öyle geliyor ki, halihazırda uygulamakta olduğumuz çocuk yetiştirme şekliniz pek bir anlam ifade etmiyor. Bir yandan hata yapmak istemiyorsunuz ve her şeyin mükemmel olmasını istiyorsunuz. Öte yandan, çocuklarınızın da mükemmel olmasını istiyorsunuz. Ancak, bu son derece verimsiz bir uygulama ve genellikle de arzu ettiğinizin tam tersi sonuç alırsınız.

Çocuklarınızı mümkün olan en iyi şekilde yetiştirmek sizin için son derece önemli olsa da, kesinlikle ve doğal olarak bu konuda hatalar yapacaksınız. Çocuklarınız da hatalar yapacak. Bazen kazanırsınız, bazen kaybedersiniz. Ancak başarısızlıklar, çoğu zaman, aslında önemli dersleri de beraberinde getirir.

Belki de, çocuklarınızı aşırı korumanız, her şeyi kontrol etme arzunuzla ilgili, böylece her şeyin istediğiniz gibi olacağını düşünürsünüz. Ne yazık ki gerçek hayatta işler bu şekilde yürümüyor. Günün sonunda, kontrol etmek istediğiniz birçok şey kontrolünüzün oldukça dışında şekilleniyor.

Eğitimin daha güzel bir yolu

Sağlıklı bir çocuk yetiştirme tecrübesi için temel ve gerekli ögeler şunlar:

  • Uygun davranışı fark edin ve buna değer verin. Çocukları sürekli eleştirmek aslında onlara hiç yardımcı olmuyor. Her zaman kızgın olmak onlara mesajınızı iletmenin son derece etkisiz bir yolu.
  • Empati yapın ve kendinizi çocuklarınızın yerine koyun. Bir duygunun bir zamanlar siz de çocukken neye benzediğini hatırlamak, daha fazla anlayış sahibi olmanıza yardımcı olabilir.
  • Söylediğiniz şeyleri yapın, yapacağınız şeyleri söyleyin. Yani, tutarlı olun. Bir şeyi gerçekten de yapmak istemiyorsanız, bundan hiç bahsetmemek çok daha iyi bir yol olacaktır.
  • Çocuklarınızın söylediklerini dikkatlice dinleyin ve nasıl hissettiklerini önemseyin. Bunu yapmak aranızdaki iletişimi çok daha kolay hale getirir.
  • Neler hissettiğinizi ifade edin. Çoğu insan çocukların önünde olumsuz duygular ifade etmenin uygun olmadığını düşünür. Bununla birlikte, eğer bu işi doğru bir yoldan yaparsanız, bunu yapmak çocuğunuzun duygularını yönetmeleri konusunda harika bir tecrübe paylaşımı olabilir.
  • Kendinize de iyi bakın. Tamamen çocuklarınıza odaklanırsanız ve kendi kişisel bakımınızı unutursanız, hızlı bir şekilde tükenirsiniz ve çocuklarınız için geriye hiçbir şey kalmaz. Bu konuyla ilgili yaygın deyişin de ifade ettiği gibi, boş bir kaptan su dökemezsiniz. Bu şekilde devam ederseniz, çocuklarınıza kendinize dikkat etmenin önemli olmadığı mesajını da veriyor olursunuz.

Çocuk yetiştirme ve eğitim için en kritik nokta: iyi örnek olun

Bir ebeveyn (veya eğitimci) olarak, çocuklarınızla günlük etkileşimlerinizde değerlerinizi ve inançlarınızı aktarırsınız. Çocuklarınızı eğitmek için daha iyi bir yol arıyorsanız, önce kendi davranışlarınıza dikkat edin.

Gelecekteki davranışlarını etkileyen tek kişi olmasanız da, onları eğitme ve yetiştirme şekliniz onları geleceğe hazırlayan şey.

Eylemler özellikle çocuklarla muhatap olurken kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Bu yüzden söylediklerinizin yaptıklarınızla aynı istikamette olduğundan emin olmak çok önemli.

Boş bir kaptan su dökemezsiniz

Bir psikolog olarak “armut dibine düşer” sözünü ben de doğrulayabilirim. Sonuç olarak, çocuklarınız için iyi bir örnek oluşturduğunuzdan ve kendinize iyi baktığınızdan emin olmanız oldukça önemli.

Eğer bunu yapmazsanız, tükenmişlik oldukça hızlı bir biçimde gerçekleşir. Bu durumda, çocuklarınız için sahip olduğunuz endişeler, sizin için ağır ve sağlıksız bir yüke dönüşecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kendiniz için zamanınız veya enerjiniz kalmadıysa, başkalarına da vereceğiniz hiçbir şey kalmaz. Bunun en kötü yanı da, çocuklarınıza öz bakımın aslında pek de önemli olmadığını örnekle gösteriyor olmanız. Yani, eğer siz kendinize bakmıyorsanız, onlar neden bunu yapsınlar?

Some figure

Değerlerinizi sizden sonrakilere de aktarın

Davranışlarınız çocuklarınıza aktarmak istediğiniz değerleri yansıtmalı. Aksi takdirde, sarf ettiğiniz kelimelerin hepsi anlamlarını yitirecektir. Bu yüzden, bu konuda motive bir durumda olmak ve her zaman daha iyi bir eğitim yöntemi arıyor olmak çok önemli. Çocuklarınızın gelecekteki mutluluklarından sorumlu olduğunuzu unutmayın.

İyi bir ebeveyn olmak kolay bir şey değil. Kendinize iyi bakın; böylece hem çok daha iyi hissedeceksiniz hem de çocuklarınızın en iyiye ulaşmalarına yardımcı olmak için bolca enerjiniz olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.