Logo image
Logo image

Cinsel Narsisizm: Nedir?

3 dakika
Bu yazıda cinsel narsisizme odaklanıyoruz. Bir cinsel narsistin özelliklerini ve onları nasıl fark edeceğinizi öğrenmek, tuzaklarına düşmenize engel olabilir.
Cinsel Narsisizm: Nedir?
Tarafından yazılmıştır Bernardo Peña Herrera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cinsel partneriniz tarafından kullanıldığınız hissine kapıldığınız oluyor mu? Sadece canları seks çektiğinde mi sizi yanlarında görmek istiyorlar? Partneriniz her zaman kendi zevklerine önem veriyor ve sizinkileri ikinci plana mı atıyor? Bunlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, dikkat edin. Cinsel narsisizm hakkında bilgi edinmeniz gerekebilir.

Cinsel narsisizm, narsistik kişilik bozukluğuyla ortak bir çok paydaya sahiptir. Cinsel narsistlerin özelliklerinden bazıları arasında:

 • Cinsel bencillik (sadece kendi zevklerini önemsiyorlar).
 • Empati eksikliği (kendilerini partnerlerinin yerine koymazlar ve o kişinin fiziksel ya da duygusal ihtiyaçlarını umursamazlar).
 • Diğer kişi üzerinde kontrol ve hakimiyet kazanmaya ihtiyaç duyarlar.
 • Bağımsız ilişkileri tercih ederler.
 • Cinsel narsistler fiziksel görünümlerine aşırı derecede dikkat ederler.
 • Kendilerini başkalarından üstün görürler.

Cinsel narsisizm

Cinsel narsistler baştan çıkarma sanatında çok yetenekli olma eğilimindedirler. Genellikle çok çekici, güzel konuşan ve başkalarını önemser gibi görünen bireylerdir.

Buna ek olarak, cinsel narsistler genellikle çok çekicidirler (sadece fiziksel olarak değil). Fiziksel görünüşleri, kendine olan güvenleri ve girişkenlikleri muhtemelen çevrelerindeki insanlar tarafından olumlu özellikler olarak algılanır. Bu niteliklerden en çok etkilenen insanlar genellikle aşırı derecede bağımlı veya düşük benlik saygısına sahip bireylerdir.

Some figure

Cinsel narsistler, genellikle kendi değerleri konusunda yanlış bir duyguya kapılma eğilimi gösterir. Kendilerine o kadar çok odaklanmışlardır ki başkalarına değer vermeleri beklenemez. Sonuç olarak, diğer insanlarla empati kurmaya çalışmazlar ve genellikle tamamen duyarsızdırlar.

Cinsel narsisizmin karanlık tarafı

Birey, bir cinsel narsistin tuzağına düştüğünde, her şey başlangıçta harika görünebilir. Bununla birlikte, kurban nihayetinde bir şeylerin yanlış olduğunu fark edecek ve cinsel narsisizmin karanlık tarafını keşfedecektir.

Bu Kazanova, gün geçtikçe kendinizi daha da içi boş hissetmenize neden olur. Cinsel ilişkinizi sadece o istediği zaman ve onun istediği şekilde yaşamaya başlarsınız. Sizin cinsel ihtiyaçlarınıza asla ilgi göstermez. Böylece, başlangıçta tutku olan şey acı ve çile haline gelir. Nihayetinde, seks kendinizi aşağılanmış hissetmenize neden olmaya başlar.

Onlarla yaptıkları şey hakkında konuşabilirsiniz, ancak bir cinsel narsist kendi hatalarını ya da empati eksikliğini asla kabul etmeyecektir. Bunun yerine, muhtemelen şöyle şeyler söyleyecekler:

 • “Sadece sen çok talepkarsın.”
 • “Bu daha önce hiç problem olmamıştı.”
 • “Bütün eski sevgililerim bana en iyi cinsel deneyimlerinin benimle olduğunu söyledi.”
 • “Belki de fiziksel bir sorun nedeniyle sen orgazm olamıyorsun.”

En basit haliyle belirtmek gerekirse, her zaman her şey için sizi suçlayacaklardır. Hiçbir zaman sorumluluk üstlenmez ya da bir konuda hatalı olabileceklerini kabul etmezler.

Bir ceza olarak seks

Güç dinamikleri devreye girdiğinde seks çok tehlikeli olabilir. Cinsel narsistler genellikle seksi bir silah olarak kullanırlar. Sizi cezalandırmak istiyorlarsa (herhangi bir nedenle), bunu seks aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışabilirler.

Örneğin, kendi şartları dışında seks yapmayı reddedebilirler. Bunun üzerine, kendilerini duygusal olarak potansiyel bir ayrılıktan korumak amacıyla partnerleriyle sağlam bir bağ kurmaktan kaçınırlar. Bu da seksin ilişkinin bütün temelini oluşturmasına neden olur.  

Some figure

Erkekler ve kadınlar arasındaki farklar

Erkek ve kadın cinsel narsistler arasında bazı farklılıklar vardır:

 • Kadın cinsel narsistler genellikle partnerlerinin onlara hayran olmasını ister. Partnerlerine olan ilgileri, kendilerine ne kadar hayran olunduğuyla doğrudan orantılıdır. Genellikle partnerlerini seks yapmamakla cezalandırırlar. Cinsel yaşamları, tamamen, partnerlerinin taleplerini karşılayıp karşılamamasına bağlıdır.
 • Erkek cinsel narsistler genellikle partnerlerinin alacakları zevk konusundaki beklentilerine tamamen kayıtsızdırlar. Ayrıca, yalnızca partnerlerinin bedeninden faydalanıyor olmaları daha olasıdır.

Sonuç

Bu yazıyı sonlandırmadan önce, bu gibi insanların diğer insanların hayatlarına nadiren olumlu bir şey getirdiği konusunda sizi uyarmak istiyoruz. Genellikle çevrelerindeki insanlardan gelen enerjiden beslenirler. Ne yazık ki, neler hissettiğinizi ya da size nasıl zarar verdiklerini onlarla paylaşırsanız sizi görmezden geleceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bleichmar, H. (2000). Aplicación del enfoque Modular-Transformacional al diagnóstico de los trastornos narcisistas. Aperturas psicoanalíticas5.
 • Dio Bleichmar, E. (2002). Sexualidad y género: nuevas perspectivas en el psicoanálisis contemporáneo. Aperturas Psicoanalíticas. Revista Internacional de Psicoanálisis, (11).
 • Freud, S. (1992). Introducción al narcisismo. Alianza.
 • Trechera, J. L., Millán Vásquez de la Torre, G., & Fernández Morales, E. (2008). Estudio empírico del trastorno narcisista de la personalidad (TNP).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.