Cinsel Baskı: Nedir ve Nasıl Korunuruz?

Cinsel Baskı: Nedir ve Nasıl Korunuruz?
Judith Francisco

Yazan ve doğrulayan psikolog Judith Francisco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cinsel baskı bir insanın başka bir insanı cinsel bir durum içine girmeye zorlayan her eylemdir. Bu eylemlerin denk düşebileceği bir spektrum mevcuttur dolayısıyla nasıl göründüğü değişkenlik gösterebilir. İçlerinden en büyükleri sözlü baskı, uyuşturucu kullanımı ve güç kullanımıdır. Günümüzde kadınlar o kadar çok cinsel baskı yaşıyorlar ki bir çözüm bulmak hayati önem kazanmıştır.

Bu kadar çok kadın cinsel şiddetten ölmekteyken buna neyin sebep olduğunu merak etmeniz mantıklıdır. Sebebi nedir? İşin doğrusu, aynı anda rol oynayabilecek birçok faktör bulunmaktadır.

Sosyo kültürel ve kişisel arka planları olan şeylerle ilgilidir. Kültür, çevre, öğrenilen modellerin hepsi cinsel baskıyla son derece yakından ilgili olduğu görülen tavır, cinsel normlar, değerler ve cinsel kalıpları güçlendirirler.

cinsel baskı karşısında direnen kadın

Kadınlara karşı cinsel baskı faktörleri

Bir erkeği cinsel baskı faili olmaya iten faktörler, niyetleri ve cinsel deneyimleriyle bağlantılı bazı değişkenlere sahip olan düşmanca erkeklik kombinasyonlarında yatmaktadır. Peki ya bu terimler ne demektir? Açıklayalım:

  • Düşmanca erkeklik: erkeğin kadınları kontrol etme ve onları domine etme ihtiyacı
  • Niyet ve cinsel deneyimler: bazı erkeklerin cinsel yetenekleri konusunda aşırı özgüvenli oluşları. Bu kavramlar erkeklerin sorgusuz-sualsiz sekse dair ilgileriyle, cinsel olarak etkili ve cinsel olarak aktif olmaya dair sabit kaygılarıyla da alakalıdır.

Malamuth’un kesişme modeline göre erkekler bu iki özellik bir araya geldiğinde cinsel olarak baskıcı davranışlara girmektedir.

Öte yandan araştırmacılar kadınların davranışı ve cinsel baskıya karşı hassasiyetleri üzerine de araştırmalar yapmıştır. Kadınlar için en büyük risk faktörü cinsel olarak agresif olmaya niyetli bir erkek ile buluşmaktan ibarettir. Bu, kadınlar olarak bunu engellemek adına hiçbir şey yapamayacağımız anlamına gelmez. Güvenli kalabilmek için bazı fikirler:

  • Cinsel baskı söz konusu olduğunda özgüven. Bu tip bir durum içerisinde sağlam durabileceğine inanan kadınlar istenmeyen cinsel eylemleri engelleme konusunda en iyi olanlarıdır.
  • Alkol kullanımıyla ilgili negatif beklentiler.
  • Sözlü baskı karşısında kendine güvenen davranış biçimi. Bu güvende kalmanın en önemli parçasıdır. Katıldığınız ve katılmadığınız düşünceleri ifade etmektir. Kendine güvenen kadınlar istenmayen cinsel eylemleri engellemekte daha başarılıdır.

Cinsel baskı önleme programı

Her önleyici programın amacı risk faktörlerini düşürmektir. Bu durumda hem kadın hem de erkekler için geçerlidir, ayrıca kendinizi koruyabilmeniz için yollar öğretmeyi de içerir. Birkaç yıl önce İspanyol Eğitim Bakanlığı aşağıdaki fikirleri içeren bir araştırma projesi başlattı:

  • Rızai ve rızai olmayan etkileşim: amaç her birini tespit edip birbirinden ayırt edebilmektir. Bunu yapabilmek için katılımcılar cinsel özgürlüğün onlar için ne demek olduğu ve cinsel özgürlüğün sınırları hakkında beyin fırtınası yapar.
  • Cinsel ilişkiler ve cinsel baskı hakkındaki beklentiler ve mitler: yerleşmiş inançları sorgulamak ve bu inançların nasıl baskıya yol açabileceğinin farkına varmak. Katılımcıların keşfedebileceği en yaygın mitlerden bazıları: “çoğu zaman kızlar hayır der ama aslında demeye çalıştıkları şey evettir.” veya “elinden geldiğince fazla seks yaparak erkek olduğunu kanıtlarsın.”
  • Riskli durumlardan kaçınmak: buradaki amaç cinsel baskının ortaya çıktığı veya ortaya çıkması olası durumları tanıyabilmektir. Bunu yapabilmek için, katılımcılar bir video izleyebilir ve “söyledikleri şeylerden bazıları size seksist görünüyor mu?” gibi soruları cevaplayabilir.
  • Kararlılık ve iletişim eğitimi: neyi istediğini veya istemediğinizi ifade etmek. Bu ayrıca yapacağınız şeylerle ilgili müzakerede bulunmak veya bir karara ulaşmayı da içerir.
cinsel baskı altındaki kadın

Kısacası, eğer sorunun kökenini ve bunu çözebilmek için yapabileceğimiz şeylerden bazılarını öğrenebilirsek tüm kadınlar adına bir adım atmış oluruz. Cinsel taciz toplumumuzda en üst seviyedeki sorunlardan biri olmalı böylelikle bir gün sonsuza kadar ortadan kaldırılabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.