Christina Grof: İnsan Doğasının Manevi Tarafı

Christina'nın çalışmaları ve hayatı milyonlarca insanı etkilemiştir. Onun cesur mirası insanın ne kadar zengin bir varlık olduğuna binaen incelemeye değer.
Christina Grof: İnsan Doğasının Manevi Tarafı
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Christina Grof Manevi Kriz Ağının kurucusu ve holotropik nefes çalışmasının yaratıcıdır. Kendisi mükemmel bir psikoterapist ve Grof Benötesi Eğitimin başkanı ve Uluslararası Benötesi Kuruluşunun da başkan yardımcısıydı.

O birçok kitap yazdı, ama çoğu insan onu hala en çok tanınan benötesi (transpersonel) psikoloji uzmanı olan Amerikalı psikiyatrist Stan Grof’un eşi olarak tanıyor.

Fakat Doktor Grof’un çalışması bugün eşi Christina olmadan bu hale gelemezdi. 2014 yılında ölmeden önce Christina Grof benötesi psikoloji üzerinde 30 yıldan fazla çalışmıştı. Zamanının çoğunu atölye çalışmaları ve konferanslar vermeye adadı. Bugün onu terapi tekniklerinde bir yenilikçi ve öncü olarak biliyoruz. Ayrıca eşiyle birlikte “manevi kriz” diye bir terimi de psikolojiye kazandırmıştır.

Christina Grof ve hikayesi

Christina Grof bilinç durumunda kendiliğinden meydana gelen değişikliklerden dolayı karşı karşıya geldiği zorlukları ve deneyimleri, yani kendi hikayesini mütevazi bir şekilde paylaştı. Çok genç olduğu için yogayla ilgilendi ve ilginç ruhi ve psikolojik deneyimler yaşamaya başladı. Bu bir “ruhsal uyanış” belirtisiydi.

O anda bu semptomların bir ruh hastalığını işaret ettiğini ve hatta delirdiğini düşündü.

Doktorları bu semptomları azaltmak için bir süre onu morfin ve klorpromazin ile tedavi etti, fakat bu ilaçlar onu daha da hasta etti. Danışmanlarından biri olan antropolog Joseph Campbell onu kısa bir süre sonra evleneceği yenilikçi terapistlerden biri olan Stan Grof’la tanıştırdı.

Yaşadığı bu benötesi krizden sonra Christina ve kocası Manevi Kriz Ağını kurdu.

Christina Grof ve kocası

Manevi Kriz Ağı

Bu kuruluş insanlara yaşadıkları psikospritüel krizlerde yıllardan beri yardımcı olmaktadır. Bu organizasyon insanların özel yardım alabilmeleri için kurulmuştur. Bağımlılık, bağlanma ve manevi krizler için alternatif tedaviler geliştirdiler. Ve holotropik nefes çalışmalarında birlikte çalıştılar. Aslında holotropik nefes alma Christina’nın öğrendiği nefes alma teknikleriyle geliştirilmiştir.

Ayrıca Christina ve kocası hastalarını bilinç düzeyine getirmek için psikedelik (hayal gördüren) maddeleri kullanmanın bir yolunu buldular.

Uluslararası Benötesi Kuruluşunu bu şekilde kurdular. Grof alkolizm ve diğer bağımlılıklar için benötesi psikolojiyle 12 aşamalı bir programı birleştiren tam bir tedavi programı geliştirdi.

Bu süre zarfında bağımlılık ve kendi manevi yolculuğu hakkında çeşitli kitaplar yazdı. Kitaplarından en iyileri; Bütünlüğe Duyulan Susuzluk: Bağlanma, Bağımlılık ve Ruhsal Yolculuk ve Yumurta Kabuğu’na İniş: Hawaii’de Aşk, Ölüm ve Affetme. Ayrıca kocasıyla birlikte üç kitap daha yazdı: Manevi Kriz: Kişisel Dönüşüm Buhranlarına Bir Bakış, Kendini Heyecanlı Bir Arayış ve Holotropik Nefes Çalışması: Kendini Keşfetme ve Terapi.

Benötesi psikoloji

Christina Grof benötesi psikolojinin öncüsü olmuştur. Bu tür psikoloji insan doğasını duygusal, fiziksel, zihinsel ve manevi açılardan inceleyen farklı yaklaşımlara sahiptir. Christina ve kocası insanoğlunun klasik batı psikolojisinin göz ardı ettiği bölümlerini incelemişlerdir.

O başka çeşit bilinci olan inandığı insanlarla, aksi takdirde psikiyatrik merkezlerde kendilerine yanlış teşhis konabilecek insanlarla çalışma cesareti gösterdi.

zihni aydınlanmış adam

Cristina Grof çalışmaları fark edilmeden öldü. Uzun yıllar kocasının gölgesinde yaşadı. Her zaman birlikte çalışmalarına rağmen terapiye yaptığı bazı başarılı katkılarından o sorumludur.

Christina’nın çalışmaları ve hayatı pek çok insana ilham vermiştir. O bıraktığı mirası yaşayacak olan cesur bir terapisttir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.