Logo image
Logo image

Cherokee Kabilesinin İki Kurt Efsanesi ya da İçimizdeki Güçler

3 dakika
Cherokee Kabilesinin İki Kurt Efsanesi ya da İçimizdeki Güçler
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cherokee kabilesinin iki kurt  efsanesi, içimizdeki iki güç arasında meydana gelen sürekli savaşı konu alır. Daha parlak ve asil tarafımız (beyaz kurt) ile karanlık tarafımız (siyah kurt) arasındaki bir çatışmadır bu. Neşe ve gurur, suçluluk ve alçak gönüllülük arasındaki iyi ve kötünün savaşı, büyük ölçüde kim olduğumuzu tanımlar.

Belki de bu hikayeyi daha önce de duymuşsunuzdur. Bunun gerçekten bir Cherokee efsanesi olup olmadığı konusunda bazı şüpheler olsa da, Güney Appalachians dağlarında yaşayan küçük grupların sözlü geleneğinde yer alan bazı referansları vardır.

Okumaya devam edin, ilginç bir ikilem olduğunu göreceksiniz.

Some figure

Cherokee’nin iki kurt efsanesi: iç güçlerin çatışması

Cherokee, “Beş Uygar Aşiret” den biriydi. Kültürel zenginlikleri, dilleri ve gelenekleri ile tanınan ve kuşkusuz, Batı toplumunda en büyük etkiye sahip yerli kültürlerden biriydi. Hikayelerinin birçoğunu, ritüellerini ve mistik yaklaşımlarını biliyoruz. Bu öğretiler, Profesör Panther-Yates’in Cherokee Klanları (Cherokee Clans) adındaki ilginç kitaplarında da bir araya getirilmiştir.

Bu kültürün muazzam mirasının bir parçası olarak, Cherokee’nin iki kurt efsanesi en çok bilinenlerden biridir. Bu hikaye, yaşlı bir adamdan torununa, öğretici bir ders olarak anlatılıyor. Her biri insanın kalbinde, her gün iki kurt arasında korkunç bir savaşın olduğu bu hikayede geçiyor.

Bu iki hayvan, iki karşıt gücü sembolize ediyor. Bunlardan biri kötülüktür, öfkedir, kıskançlıktır, aç gözlülük, kibir ve hatta üzüntüdür. Bir nevi, aşağılık ve ego hissidir. Diğer güç ise nezaket, neşe, sevgi, umut, dinginlik, alçak gönüllülük, merhamet ve tabii ki huzurdur.

Some figure

Genç Cherokee, büyük babasına hangi kurdun bu savaşı kazanacağını sorduğunda, bu efsanenin farklı versiyonlarında, şu cevap verilir: hangisini beslerseniz o kazanır. Ama başka bir versiyon daha var ve bu belki de daha da ilginç.

Eski Cherokee savaşçısı, torununa her ikisinin de kazanması gerektiğini söyler. Çünkü savaş, bir güç meselesi değil, dengeden ibarettir. Her iki kurdu da beslenmeliyiz çünkü her ikisine de ihtiyacımız var. Her ikisini de doğru yola doğru yönlendirmeliyiz…

Sadece bir kurdu beslemeyin: her ikisi de gerekli

Yaşamımız boyunca, sanki bir roller coasterda olduğumuzu hissettiğimiz anlar vardır. Her şey bir yukarı ve bir aşağı gider gelir. Ölçülemez bir sevinçten zevk aldığımız anlar ve sıkıntı, üzüntü, öfke ve umutsuzluğun üzerimizde neden olduğunu bilemediğimiz günler de vardır.

Hayatımız mutlu ya da üzgün, hayırsever ya da acımasız olabilir. İnsanlar aşk ve nefret, huzur ve kayboluş gibi karmaşık hikayelerden kaçınmak ister. İçimizde, her zaman etkili bir şekilde kontrol edemediğimiz iki karşıt güç bulunduğunun farkındayız. İçimizdeki şiddetli savaşlar bir ömür boyu sürer.

Bu Cherokee’nin iki kurt efsanesi, hayatın, tek bir kurdu beslemek ve diğerini başı boş bırakmamak ile ilgili olduğunu açıklıyor. İnsanlar esasen bir ying ve bir yangtan oluşur. Bir parçamızı atmaktan ya da saklamaktan uzak durarak, onu da yaşamamıza katmalı, görünür kılmalı ve dengeli bir akıl için kontrol etmemiz gereken bir zıtlık olduğunu kabul etmeliyiz.

Some figure

İç uyumu bulma

Eski savaşçı, torununa, sadece beyaz kurdu beslemeyi seçerse, siyah kurdun her köşe başında pusuda olacağını ve onu zayıf gördüğü her an saldırıya geçeceğini söyler. Eski savaşçı, gece kadar karanlık olan o gücü de küçümsememiz gerektiğini söylüyor.

Bizler ister inanalım ister inanmayalım, siyah kurt da iyi niteliklere sahiptir: kararlılık, azim, cesaret, stratejik düşünme… Bunlar, beyaz kurdun yoksun olduğu erdemlerdir. Her ikisinin de beslenmesi, her birinin en iyisinden faydalanmamızı sağlar. En iyi şekilde geliştirerek, ihtiyaçlarımızı belirlemek ve uyum içinde yaşamak için bizi eğitebilirler.

Korkularımızı aç bırakmayalım. Onları tanımak, anlamak ve dönüştürmek her zaman daha iyi bir seçenektir. Öfkemizi, inadımızı ya da üzüntümüzü aç bırakmayalım. Onları bir köşeye terk etmeyelim; Bize ne söylemek istediklerini duyabilir miyiz? Her gün biraz daha iyi olmamız için bize değerli dersler verebilirler.

Görebileceğimiz gibi, Cherokee’nin iki kurt efsanesi, denge ve duygusal yönetim hakkında değerli bir ders veriyor. Kuvvetleri dağıtarak, hem kurtları besleyebilir hem de daha iyi bir yaşam sürebileceğimizi öğreniyoruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.