Logo image
Logo image

Çevrimiçi Bir Terapist Gerçekten İşe Yarıyor - İşte 5 Faydası

3 dakika
Çevrimiçi Bir Terapist Gerçekten İşe Yarıyor - İşte 5 Faydası
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eskiden psikologa gittiğinizi öğrendiklerinde insanların size “deli” dediği bir dönem vardı. İşte bu tabular, bu mesleğin asıl amacının üstünü kapadı. Bugünlerde birçok insan psikolojik danışmanlara gitmekte ve sorunlarıyla başa çıkmak için yeni yollar bulmaya çalışmaktadır. Öte yandan, her zaman akıllarda dolaşan bir soru vardır, “Bir terapisti yüz yüze görmek çevrimiçi görmekten daha mı iyidir?”

Her ne kadar teknolojiyle çevrelenmiş olsak da yine de bazı alanlarda hala onu kullanmaktan çekiniyoruz. Bir çevrimiçi terapistle görüşmek kulağa iyi gelse de gerçekten etkili olup olmayacağı hakkında şüphe duyuyoruz. Sanki yüz yüzeymişsiniz gibi olur mu? Aynı şekilde işe yarar mı? Haydi gelin bu soruları birlikte cevaplayalım.

Çevrimiçi bir terapistle görüşmeyi seçmek size evinizden çıkmadan terapi görme şansı tanır.

1. Çevrimiçi bir terapist size esneklik sunar

Duygusal bağımlılıkla ilgili bir sorununuz olduğunu ve yakınınızda bu konuda uzmanlaşmış kimse olmadığını hayal edin. Teknoloji sayesinde, sizi gerçekten anlayan ve size doğru araçları sunan birisiyle seans yapabilirsiniz.

Aynı şekilde, uzmanın programının sizinkiyle uyması için de şansınız daha fazla olur. Bu sayede işten izin istemek ya da bir şeylerden vazgeçmek zorunda kalmamış olursunuz. Ayrıca “Bunun için vaktim yok” ya da “programım uymuyor” da diyemezsiniz. Bu yüzden, çevrimiçi bir terapist sıkışık programları olan, yoğun çalışan ya da çok seyahat eden insanlar için ideal bir yöntemdir.

Some figure

Bunlara ek olarak, bir çevrimiçi terapist, evinizde ya da rahat hissettiğiniz başka bir yerde seans yapmanızı sağlar. Bu çok önemlidir, çünkü buradaki amaç sizin rahat ve huzurlu hissetmenizdir. Ayrıca eğer uzak bir yerde yaşıyorsanız, agorafobi sahibiyseniz ya da hareket etmenizi kısıtlayan bir durum varsa da bu avantajlı olacaktır.

2. Çok daha ucuzdur

Birçok insan teknolojik ve yeni şeylerin daha pahalı olduğu algısına sahiptir. Fakat durum her zaman böyle değildir. Seans yapmak için özel bir yere ihtiyaç duymayacağınız ve herhangi bir cihazdan (bilgisayar, tablet, telefon) ulaşabileceğiniz için bu yöntem çok daha ucuzdur.

Sizin yol ücretinden tasarrıuf etmenizin yanı sıra, terapist de kendi masraflarından tasarruf eder. Bir bekleme odası, klinik ya da uygun bir yere ihtiyaç duymaz. Terapist eğer isterse kendi evinden bile katılabilir böylece masrafları daha da azalmış olur.

Çevrimiçi danışmanlığın masrafı daha az olmasına rağmen, hizmet kalitesi yüksektir.

3. İletişim için birçok seçenek vardır

Bu formdaki bir danışmanlığı kabul etmekte zorlanabilirsiniz çünkü tanımadığımız biriyle elektronik bir cihaz aracılığıyla sorunlarınızı konuşmaktan utanabilirsiniz. Bu size yapay ve uzak gelebilir.

Bununla birlikte, çevrimiçi bir terapist size birçok farklı iletişim yolu sunar. Örneğin email ya da telefon aracılığıyla da iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca video konuşması aracılığıyla interaktif bir danışmanlık hizmeti almak da mümkündür.

Çevrimiçi bir görüşmeyi yüz yüze görüşmeye en çok yaklaştıran şey, terapistinizle Skype ya da başka bir platform aracılığıyla sesli ve görüntülü olarak iletişim kurmanızdır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, hizmet kalitesi her zaman aynı olacaktır.

4. Terapi için sürekli takip vardır

Çevrimiçi bir terapistle görüşmenin pozitif tarafı, seyahate de çıksanız başka bir şehre de taşınsanız terapistiniz için fark etmemesidir. Örneğin, eğer işiniz sürekli olarak hareket halinde olmanızı gerektiriyorsa bu bir sorun değildir, çünkü dünyanın her bir şehrinde bir terapistiniz olması gerekmez.

Terapistiniz, hayatınızdaki değişikliklerden bağımsız olarak durumunuzu sürekli olarak izleyebilir. Nerede olursanız olun, iptal etmek ya da ertelemek zorunda kalmadan seanslarınızı yapmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede, yaşadığınız yeri değiştirmek zorunda kaldığınızda sağlığınızdan fedakarlık etmek zorunda kalmazsınız.

Bu bağlamda, ülkelerinden ayrılıp yurt dışında yaşamaya başlayan insanlar kendilerini yeni bir ülkede ve yabancı dilde ifade etmekte güçlük çekebilirler. Belki kendilerini yine de ifade ederler ama ana dillerinde olacağı gibi nüanslarla mesajlar veremeyebilirler. Çevrimiçi bir terapistle görüşmek bu durumdaki insanlar için de harika bir seçenektir.

Çevrimiçi terapistinizle nerede olduğunuz fark etmeden istediğiniz zaman görüşebilirsiniz.

5. Güvenilirliği artırır

Belki tanımadığınız birine sorunlarınızı anlatmak size zor gelebilir. Bu yüzden, çevrimiçi bir terapiste ulaşmak ve birden çok seçeneğiniz olması size daha çok yardımcı olabilir. Email ya da telefon görüşmesi ile iletişim sağlamayı tercih eder misiniz?

Terapistinize güveneceğiniz yola ve araçlara siz karar verirsiniz. Belki başınıza geleni yazarak ya da telefonda söyleyerek daha rahat edebilirsiniz. Bize en uygun olan terapinin formunu ve en iyi iletişim yollarını siz seçebilirsiniz.

Yüz yüze görüşmeye gitmemek, çevredekilerin bir sorunu olduğunu bilmesini istemeyen insanlar için daha iyi olabilir.

Some figure

Hiç çevrimiçi bir terapistle çalıştınız mı? Terapinin kalitesi çok benzer olabilir ama sizin ihtiyaçlarınıza daha kolay adapte olma avantajı vardır. Danışmanlık almanın daha uygun, esnek ve ucuz bir yoludur. Şimdi, daha önce düşündüğünüz engeller hakkında endişelenmeden psikoloğunuzla rahatça iletişim kurabilirsiniz.