Logo image
Logo image

Çevrimiçi Avcılar ve 4 Özellikleri

2 dakika
Çevrimiçi avcılar reşit olmayanları hedef alma eğilimindedir çünkü manipülasyonları daha kolaydır. Ama ne istiyorlar ve neden bu yaptıkları şeyleri yapıyorlar? Daha fazlası için okumaya devam edin.
Çevrimiçi Avcılar ve 4 Özellikleri
Son Güncelleme: 03 Eylül, 2019

1970 ve 1990 arasında, Rusya’da bir dizi cinayet ve cinsel saldırı gerçekleşti. Orta yaşlı bir adam olan Andrey Çikatilo, 50’den fazla kişiyi öldürdü. Çevrimiçi avcılar tarafından yapılan suç eylemlerini onların psikolojisini analiz etmek için kullanabiliriz.

Kurbanlarının çoğu genç kadınlar ve çocuklardı (hem kızlar hem de erkekler). Öğrencilerini istismar ettiği için öğretmenlik yaptığı bir okuldan kovulduktan sonra fabrika işçisi olarak bir iş buldu. Birçok iş gezisine çıkması gerektiğinden, kurbanlarını yakalamak için tren istasyonlarını kullandı. Kurbanları savunmasız durumlarda trenle seyahat etmeyi bilmeyen çocuk ya da gençlerdi. Hikayesi birkaç yıl sonra Citizen X filminde betimlendi.

Seks avcıları tarih boyunca sosyal bir problem olmuştur. Bununla birlikte, çalışma biçimleri zaman içinde gelişti. Andrei Chikatilo yaşadığı duruma adapte oldu. Tren istasyonlarını kurbanlarını hedef almak için kullandı.

Suçlular, ortaya çıkan yeni bilgi teknolojileri ile suç yapma şekillerini geliştiriyorlar. Sosyal ağları, sohbet odalarını veya forumları kullanmak, herkesin çok sayıda kişiyle hızlı bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Bu alanlar, bu suçluların kurbanlarını seçmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, güvenilir yalanlar üretmelerini de kolaylaştırır.

Some figure

Hazırlık ve çevrimiçi avcılar

“Hazırlık”, seks avcılarının internet yoluyla insanları takip etme şeklidir. Bilginin hızı ve güvenlik eksikliği, bu eylemleri gerçekleştirmelerine yardımcı olan iki ana faktördür.

İspanya İçişleri Bakanlığının yürüttüğü ve siber suçlar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, çevrimiçi avcıların çoğu erkektir. Bu suçların çoğunluğu 18 ile 60 yaş arasındaki saldırganlar tarafından işlense de, çevrimiçi avcılar her yaştan olabilirler. Öte yandan, en savunmasız mağdurlar reşit olmayan insanlardır.

Çevrimiçi Avcıların 4 Özelliği

Bu avcıların kullandıkları stratejileri ve yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını açıklamamıza yardımcı olabilecek birkaç psikolojik özellik vardır:

Manipülatif

Çevrimiçi avcılar durumları kendilerine en uygun şekilde nasıl şekillendireceklerini bilirler. Kurbanlarının dengesini bozmak için sürekli olarak bilişsel çarpıtmalar yaratırlar. Bu şekilde, kurbanlarını istediklerini vermeleri için kandırmaları mümkün olur. Bunu reşit olmayanlar ile yapmak çok kolaydır.

Baskın

Bu önceki özelliğin bir uzantısıdır. Çevrimiçi avcılar, diğer kişiyi kendi isteklerine boyun eğdirebilmek için bir güç dengesizliği yaratıyorlar. Konuşmanın en başından itibaren bile, istediklerini elde etmek için diğerine hükmetmeye çalışacaklardır. Birisi üzerinde güç sahibi olduklarında yaşadıkları memnuniyete ulaşmaya çalışırlar.

Ancak, bazı çevrimiçi avcılar günlük yaşamlarında tam tersidir. Hükmedilmesi kolay insanlar gibi görünebilirler.

Yüzeysel çekicilik

Çevrimiçi avcılar, rahat ortamlar oluşturmak için çevrimiçi ortamı kullanır. Diğer kişinin problemleriyle özdeşleşir, onlara neler olduğunu anladığını ve ilgilendiğini gösterir. Ayrıca, bu avcılar kurbanlarının zevklerine ve isteklerine ilgi gösteriyor ve kendilerini farklı durumların ortaya çıkardığı taleplere göre ayarlamayı biliyorlar.

Düşük özgüven, seks avcılarının kendi yaşlarında biriyle sağlıklı ilişkiler sürdürmelerini zorlaştırır. Bu yüzden daha savunmasız ve daha erişilebilir olan insanları arıyorlar.

Some figure

Kişiliksizleştirme ve insanları nesnelleştirme eğilimine sahiplerdir

Çevrimiçi avcılar kurbanlarına cinsel isteklerini karşılamaya yarayan nesneler olarak bakıyorlar. Onlarla bilgisayar ekranlarından iletişim kurdukları ve onları göremedikleri için, karşılarındaki kişiyi insan olarak görmemeleri kolaylaşıyor. Böylece, konuştukları insanlara birer varlıkmış gibi davranırlar. Bu suçlular yasadışı eylemlerini bu şekilde haklı çıkarırlar. Her şeyi kendi başlarına açtıklarını savunarak, kurbanı suçlarlar.

Günümüzün İnternet çağında insanlar, çocukları ve gençleri bu tür avcılardan nasıl koruyabileceğimizi soruyorlar. Bu suçların çoğunlukla çocukları ve gençleri etkilediği açıktır. Aslında, bu siber suçların geneli için geçerlidir. Bu nedenle, ebeveynler, çocuklarının ve gençlerinin çevrimiçi ziyaret ettiği web sitelerine çok dikkat etmek zorundadır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.