İnsanlar Cesaret ve Umuttan Oluşur

Sadece hayallerden ve sonsuz sorulardan oluşmuyorsunuz. Bu nedenle, farkına vardığınız bir zaman gelir. Sık sık cesaretinizi ve umudunuzu göstermelisiniz çünkü henüz önününüzde deneyimleyecek pek çok harika şey var.
İnsanlar Cesaret ve Umuttan Oluşur
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bilim adamları, insan vücudunun %99’unun dört kimyasal elementten oluştuğunu söylüyor: karbon, hidrojen, oksijen ve nitrojen. Ayrıca, insan vücudundaki atomların %73’ünün büyük yıldızların patlamasından geldiğini belirtiyorlar. Ancak, iki önemli bileşeni unuturlar. Bunun nedeni, yaşam boyunca öğrendiğiniz bir şey varsa, o da cesaret ve umuttan yaratılmış olmanızdır.

İnsanlar olağanüstü olma potansiyeline sahiptir. Stephen Hawking’in dediği gibi, biz sadece küçük bir gezegende ortalama bir yıldızda yaşarız. Yine de türümüz evreni anlayabilir ve oldukça cesur ve ustaca hikayeler yazabilir. Psikolojik gücümüzü unutup ihmal etsek ve yıldızların DNA’mızda bıraktığı orijinal parlaklığı yitirsek bile.

Ancak bu normaldir ve hatta kabul görebilir çünkü kişi her gün kahraman olamaz. Bu nedenle, her koşulda güçlü olmak imkansızdır. Herkesin başarısızlığa uğrama ve kıvrılıp kayıplarının uçurumlarına bir süreliğine sığınma hakkı vardır. Bunun nedeni, belirli deneyimlerin bir tür kış uykusu gerektirmesidir.

Sonuçta, en iyi kahramanlar parlak zırhlar, kırmızı çizmeler ve pelerinler giyenler değildir. Gerçek kahramanlar, binlerce deneyimin ardından yara izleri, hüzünlü hikayeler ve güneşten yanmış tenler ve kandan oluşuyor. İnsanlar, umut beslemeyi nadiren bırakan inatçı varlıklardır. Bu nedenle biz eşsiziz.

gün batımını izleyen adam

İnsanlar cesaretten ve umuttan oluşur

Bu ifadenin unutulmasına izin vermeyin, çünkü insanlar gerçekten cesaret ve umuttan yapılmıştır. Yanılsamalar ve hayaller içeren köşelere serpiştirilmiş cesaret parçalarından yapılmıştır.

Dünya sizin istek ve beklentilerinize uymadığı için sık sık protesto edebilirsiniz. Ayrıca hedefleriniz söz konusu olduğunda ısrarcı ve hatta bazen unutkan olabilirsiniz. Esas olarak görev ve işlerinizin ortasında kendinizi ihmal ettiğinizde.

Harvard Üniversitesinde psikolog ve profesör olan Howard Gardner, insanların en büyük kusurlarından birinin değişimle baş etmelerinin zorluğu olduğuna dikkat çekiyor. Kendinizi en çok küçümseyebileceğiniz anlar bunlar.

İnsanlar zeki varlıklardır, ancak belirli durumlardan vazgeçmekte zorlanırlar. Temelde istikrardan, belirli faaliyetlerin, mesleklerin ve insanların günlerinizi doldurduğu rutinlerden vazgeçmekte zorlanırlar.

Belki de her yaşam döngüsünün sürekli bir dönüşüm sürecinden başka bir şey olmadığını unutuyorsunuz. Kayıplar ve kazançların yanı sıra kapanan kapılar ve açılan pencereler vardır.

Değişiklik korku uyandırır ve kendinize defalarca böyle bir şeye hazır olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Bununla birlikte, 19. yüzyıl Japon filozofu Kakuzo Okakura’nın da belirttiği gibi, yaşam sanatı, değişen bir çevreye sürekli bir yeniden düzenlemeden başka bir şey değildir.

Korkutucu değişim karşısında cesaret

İki yıl önce, Alabama Üniversitesi cesaretin ne olduğunu daha iyi anlamak için ilginç bir araştırma yaptı. Bu çalışmadan sorumlu olanlar, Dr. Mark Howell ve Elaine Coshgell, yaşamları boyunca karmaşık durumlar ve travmatik değişikliklerle karşılaşan büyük bir grup insanı analiz ettiler.

Böylece, bu tür bir cesarete sahip kişiliğin aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu tanımlayabildiler:

  • Cesur insanlar kararlı ve proaktif olmayı öğrenirler.
  • Hayati hedefleri vardır ve bunları her gün hatırlarlar.
  • Bir problemleri olduğunda takılıp kalmazlar. Bunun yerine, bunları çözmek için stratejiler ararlar.
  • Ayrıca tutkulu erkekler ve kadınlardır.
  • Nasıl yardım isteyeceklerini ve destek için korkularını ve endişelerini başkalarına nasıl ileteceklerini bilirler. Ek olarak, açık fikirlidirler ve diğer bakış açılarına saygı duyarlar.

Gördüğünüz gibi, cesaret içsel bir niteliktir. Dirençle ilgilidir ve sonuçta, hayatta kalmayı teşvik etmek için beyninizden gelen bir yanıttır.

cesaret toplayan kadın

Cesaret ve umut, fırtınalı günlerde etkinleştirmeniz gereken bir mekanizmadır

Cesaretin her insanda içsel bir mekanizma olduğunu keşfetmeniz size ilham verebilir. İnsanlar cesaretleri ve umutları kadar iyidir çünkü bu yaklaşımlar ve yönelimler sayesinde ilerliyoruz. Bu psikolojik güçler, insanın hayatta kalmasını, engellerin üstesinden gelmesini, zihni ve kalbi harekete geçirmesini ve değişimden korkmama iradesini garanti eder.

Kolay değil ama doğru. Bu makalenin başlangıcına dönersek, günlük korkularınızın üstesinden gelmek için gereken enerjiye her zaman sahip olmayabilirsiniz. Bununla birlikte, insan beyni, belirli şeylerin üstesinden gelmek için bu çok ihtiyaç duyulan egzersizde ona rehberlik eden büyüleyici yeteneklere sahiptir.

Zeka ve yaratıcılık, insanların sorunları en özgün şekilde çözmelerine yardımcı olur. Sebat, teslim olmaya yer olmayan bir motordur.

Duyguların unutulması kolay değildir. Antonio Damasio’nun işaret ettiği gibi, hareket etmenize, hayatta kalmanıza, uyum sağlamanıza ve tepki vermenize izin vermek için homeostazınızı desteklemeye çalışırlar. İnsanlar cesaretleri, umutları ve hayallerinden oluşur. Bunu sakın unutmayın! İnsanlar, DNA’mıza hayat veren ve böylece en karanlık günlerde parlayacak şekilde tasarlanmış yıldızların yapı taşına sahiptir.

İlginizi çekebilir ...
Gözü Peklik: Risk Alma Cesareti
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Gözü Peklik: Risk Alma Cesareti

Gözü peklik hepimizin geliştirebileceği insani bir erdemdir. Gözü pek olmamız sayesinde risk alabilir ve zorluklar karşısında kararlılıkla durabili...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.