Logo image
Logo image

Büyümek Veda Etmeyi Öğrenmek Demektir

3 dakika
Elveda demeyi öğrenmek kişisel bir gelişim eylemidir. Bunu en iyi şekilde yapmak, hayatınızın yeni bir aşamasına geçmenize yardımcı olacaktır.
Büyümek Veda Etmeyi Öğrenmek Demektir
Tarafından yazılmıştır Cristina Martínez de Toda
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Veda etmeyi öğrenmek büyümeyi öğrenmektir derler. “Sonra görüşürüz”e demeye fırsat vermeden kapıları sonsuza kadar kapatmayı öğrenmek demektir. Bu son bir vedadır, geri dönüşü olmayan. Sonunda bir nokta ile sağlam bir veda. Ancak, hepimizin bildiği bir şey varsa, o da bu tür vedaların üstesinden gelmenin son derece zor olduğudur.

Yine de, bir ilişki size zarar veriyorsa ve benlik saygınızı olumsuz etkiliyorsa, her şeyi sürüncemede bırakmak sağlıklı değildir. Doğal olarak, veda etmek büyük bir adımdır. Çünkü geri dönüşü olmayan o noktaya ulaşmak her zaman üzücüdür. Ayrıca kendinizi veda ettiğiniz kişinin artık içinde olmadığı yepyeni bir gelecekle karşı karşıya bulursunuz.

“Başlama sanatı harikadır, ama bitirme sanatı daha da yücedir.”

-Henry Wadsworth Longfellow-

Vedalaşma korkusu

Asla veda etmeye cesaret edemezseniz, acıya ve hayal kırıklığına açık bir pencere bırakmış olursunuz. Umut, bırakacağınız son şeydir. Ancak, kaybedildiyse, derin bir nefes almak ve bırakmak daha iyidir.

Psikologlar Kathrin Ritter ve Tennessee Üniversitesi’nden Vanessa Handsel, çoğu zaman en zarar verici ilişkilerin, haysiyetimizi ve öz saygımızı elimizden alan ilişkiler olduklarını ve bunların farkında olmak için mücadele vermemiz gerektiğini iddia ediyor.

Sonuç olarak, bu tür ilişkileri tanımanız kolay değildir. Ayrıca, bunu bir kez yaptığınızda, o son adımı atıp veda etmek de son derece zordur. Bununla birlikte, bunu yapmak, gerçekleştirmeniz gereken cesur bir eylemdir.

Some figure

Kalbinizi kıran kişiye veda etmek, bir gecede yapabileceğiniz bir şey değildir. Hiçbir şey hissetmemektense acıyı hissetmeyi tercih edersiniz. Aslında veda etme etmek sizi korkutur.

Bu nedenle, bunun yerine acıyı ve öfkeyi seçersiniz. Veda etmeyi düşünmüyorsunuzdur bile. Sadece bu tür duyguları deneyimleyebileceğinizi düşünüyorsunuz. Çünkü başka bir yoolunu bilmiyorsunuz. Çünkü size farklı hissetmeniz öğretilmedi ve veda etmeye cesaret edemiyorsunuz.

Kalbinizin sonsuza kadar donacağına ve bir daha asla benzer bir sıcaklık hissetmeyeceğine inanıyorsunuz. Ancak, sorun bu değil. Aslında başınıza gelebilecek en iyi şey, sizi tüketen o yanma hissini bir daha asla hissetmemenizdir. Ne donup ne de yanmayan başka, çok daha iyi bir durum var.

Yumuşak, rahat bir sıcaklığın orta noktası. Sizi yakmayan ve dondurmayan biri. Başınızın ayak parmaklarınızın uçlarına kadar uzanır.

Some figure

Veda ederken karşınıza yeni birinin çıkacağını, size sıkı sıkı sarılacağını ve kalbinizi yeniden attıracağını anlamalısınız. Belki önümüzdeki hafta değil, belki gelecek yıl bile değil. Ama gelecekler. Aslında, gerçekten veda etmeyi öğrendiğinizde, ruhunuz sizi gerçekten hak eden birini karşılamakta özgür olacak.

Vakit kaybetmemek için veda etmeyi öğrenmek

Yavaş yavaş, sizden, arkadaşlığınızdan ve güveninizden yararlananlara veda etmeyi öğreneceksiniz. Sizi zor zamanlarınızda yalnız bırakan kişi… Bu tür insanlar her zaman varlar; bugün yanınızdalar ama yarın yoklar. Ayrıca, kendileri herhangi bir ışık yayamadıkları için diğer insanların gölgesinde yaşamak zorundadırlar.

Onlar bencil ve üzgün bireylerdir. Sizden hak ettikleri şey sadece bir vedadır. Sonsuza kadar elveda. Ardından, kendinizi veda etmeyi öğrenmiş diğer insanlarla çevreleyebilirsiniz, çünkü onlarla kurduğunuz bağlardan emin olacaksınız.

Bilişsel psikoterapist ve Akılcı Duygusal Davranışçı Terapinin öncüsü Albert Ellis , herkesin mutluluğu arzulamak için kendilerini değiştirme gücüne sahip olduğunu iddia etti.

Acı çeken, ağlayan ve bırakanlar, kendilerinin en iyi versiyonuna doğru bir adım atmayı başardılar. Ne istediklerini biliyorlar ve daha da iyisi, sizi yanlarında istiyorlar. Tüm farklılıklarınıza rağmen sizi, yanlarında istiyorlar.

Elveda demeyi öğrendiğinizde, gerçek ve zenginleştirici ilişkiler kurmaya başlayacaksınız.

Sosyal çevreniz küçülebilir, ancak bu insanların hiçbirini başka bir şeye değişmezsiniz. Aslında, arkadaşlarımızın bizim seçtiğimiz aile olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, bir erkek veya kız kardeş gibi düşünemediğiniz birine veda etmelisiniz.

Some figure

Yalnızlık korkusu bazen vedalaşmanızı engelleyebilir. Bu, son bir “elveda”dan ziyade “sonra görüşürüz” deme olasılığınız olduğu anlamına gelir. Ancak bu yalnızlık, çevrenizde kime ihtiyacınız olduğunu tanımanız için gereklidir. Aslında, yalnız kalma korkusu, hayatınız boyunca size katkıda bulunmayan ya da sizi büyütmeyen, tamamlamayan ilişkileri sürdürme eğiliminde olmanızın nedenidir. İnsanlarla çevriliyken, yine de yalnız hissetmek yaşanılabilecek en kötü şeydir.

Etrafınızda çok fazla gürültü varken duygularınızı doğru dürüst duyamıyorsunuz. Kötü ayarlanmış eski bir radyoyu dinlemek gibi. Kendinizi dinleyin. Gürültüden uzak durun. Değerli zamanınızı onu hak etmeyen insanlar için harcamayın. Veda etmeyi öğrenin. Kendinizi bu zincirlerden kurtarın ve yeni başlangıçlara yer açın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garrido, Vicente (2008) Cómo sobrevivir a una ruptura. Ariel
  • Paris, Ginette (2005) Roto. El desamor como un fenómeno emocional y biológico. Taurus

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.