Birinin Size Açılması ve Bunu Sağlamanın Altı Anahtarı

Birinin size açılmasını sağlamak, onunla sağlıklı bir bağ kurmak için önemlidir. Nasıl yaparsınız bunu peki? Bu hedefe ulaşmanıza ne tür eylemler yardımcı olabilir? Bugünkü makalemiz bunu yapmak için altı anahtarı içeriyor.
Birinin Size Açılması ve Bunu Sağlamanın Altı Anahtarı

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2021

Birinin size açılması ve düşüncelerini anlatmasını sağlamak mümkün mü? Bunu nasıl yapıyorsunuz? Kolay mı yoksa zor bir iş mi? Bu soruların her birinin cevabını bu makalede bulacaksınız. İnsanlarla bağlantı kurmak söz konusu olduğunda en önemli değerlerden bazılarının bir yansıması gündeme gelmektedir. Bunun nedeni, örneğin, kişilerarası ilişkilerin güven gerektirmesidir. Bu ortamı yaratmak, bir kişinin duygularını ifade etme konusunda daha rahat hissetmesini sağlar.

Yine de bunu yapmanın sihirli bir formülü yok. Ayrıca bazı insanlar hissettiklerini diğerlerinden daha kolay ifade ederler. Ancak, bazı başka küçük eylemler de sizi kesinlikle bu amaca yaklaştırabilir. Bu küçük eylemlerin neler olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Başkalarına karşı dürüst olmak, onları aktif olarak dinlemek ve onları yargılamamak (en azından sesli olarak değil), insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek ilk adımlardan bazılarıdır. Bu bağlantı, başkalarının size açılmasını kolaylaştıracak şeydir. Ayrıca, iletişim kurduğunuz diğer kişi kendini daha rahat ve kendinden emin hissedecektir. Aşağıdaki paragraflarda, birinin size açılmasını sağlamanın altı anahtar noktasını keşfedin.

“Beni yargılamaya başlamadan önce, benim yerime adım atıp yaşadığım hayatı yürüyün ve eğer olduğum yere kadar gelirseniz, belki de gerçekten ne kadar güçlü olduğumu görürsünüz.”

– Anonim

Duyguların paylaşılması çok değerli.

Kendiniz olun

Özgünlük, özgünlüğü getirir. Bu nedenle, birinin açılmasını yani sizin karşınızda kendisi olabilmesini istiyorsanız, siz de özgün olmalısınız. Sadece kendiniz olun. Bunun nedeni, diğer kişinin size karşı özgün olmasını ve kendisini olduğu gibi göstermesini ve nasıl hissettiğini ifade etmesini kolaylaştıracağı içindir.

Bu zaman, özveri ve sebat gerektirir. Ayrıca, bazı insanlar diğerlerine açılmakta zorlanır. Bu nedenle, başkalarının sizi aynalamak isteyebilmesi için, kim olduğunuzu yansıtmanız en iyisidir.

Aktif dinleme, birinin size açılması için anahtar bir noktadır

Bu tür bir dinleme, birden fazla tanım almıştır. Araştırmacılar Hernandez ve Lesmes (2018), Convictions dergisinde yayınlanan bir çalışmada bunu “alıcıyı kesintiye uğratmadan net fikirleri ileten bir iletişim biçimi” olarak tanımlamaktadır. Birine dikkat ederek ve onu daha iyi anlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sorarak aktif olarak dinlersiniz.

Bir bakıma bu, sizi dinleyenlerin açılmasına yardımcı olabilir. Bu bağlamda, Confianza Lúcida (Türkçe: Mutlak Güven) (2012) adlı kitabın yazarı José Andrés Murillo, başkalarını dinlemenin size olan güveni artırdığını söylüyor. Dahası, güven arttıkça, gerçekten hissettiklerini ifade etme olasılıkları da artar.

Yargılarınızı kendinize saklayın

O kişinin size açılma şansı, onları yargıladığınız zaman (özellikle de bu durumu hissederlerse) büyük ölçüde azalır. Neden mi? Çünkü, kesinlikle kimse yargılanmayı sevmez. Bir psikoloğa danışmanız gibi düşünün. Amaç, onlara karşı açık olmak ve size yardımcı olabilmeleri için bilmeleri gerekenleri anlatmaktır.

Bu profesyonel tarafından yargılanırsanız ne olur? Bir dahaki sefere onlara düşüncelerinizi açmanız muhtemelen size iki kat daha pahalıya mal olacaktır. Bu nedenle, birinin size açılmasını sağlamanın bir başka anahtarı da yargılarınızı kendinize saklamaktır.

Birinin size açılması için empati sahibi olmanız gerekir

Empati önemli bir niteliktir ve kendinizi başka birinin yerine koymanıza izin veren bir yetenektir. Aynı zamanda onların hissettiklerini hissetmenize (veya en azından daha iyi anlamanıza) olanak tanır. Bu, sosyal iletişimi kolaylaştıran bir değerdir ve her şeyden önce, birinin kendini olduğu gibi size göstermesinin daha kolay olacağı gerçeğini de içermektedir.

Başkalarını empati ile dinlemek ve buna göre davranış sergilemek, kendilerini ifade etmekte daha özgür hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bunun nedeni anlaşıldıklarını ve desteklendiklerini hissetmeleridir. Bu nedenle, insanları kalbinizin derinliklerinden gelen bir ilgiyle dinleyin ve size açılmalarını istiyorsanız kendinizi onların yerine koyun.

Ortak bir konu bulun

Birinin size duygularını açmasını sağlamanın bir başka anahtar noktası da konuşacak ortak bir konu bulmaktır. Nasıl yani? Pekala ilgilerini çeken veya hakkında konuşması kolay bir şey bulabilirsiniz. Başlangıçta her zaman için hassas veya acı verici konulardan kaçının (özellikle de kişiyi iyi tanımıyorsanız).

Bir kişiyi ilk başta görüşmeler yoluyla kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Bu, diğer her şeyde olduğu gibi tabii olarak biraz zaman alır. Başkalarının size verebileceği güveni geliştirmenin en iyi yolu, o kişiye zaman ayırmaktır. Bu bağlamda, onlar için daha erişilebilir veya daha kolay olan konular hakkında konuşmaya başlayın.

İnsiyatifi almak

Bu, özellikle bir kişi kendini açarken veya ifade etmekte zorlandığında faydalı olabilir. Buzları kırmanın ve etkileşimi yönlendirmenin iyi bir yoludur. Duygusal olarak açılmak için bu girişime ihtiyaç duyan insanlar var.

Bu bağlamda, sohbeti veya teması başlatmanız ve bir kez kurulduktan sonra konuları önerecek, sorular soracak kişi olmanız sizin için iyi olabilir. Asla aşırı girişken veya agresif ve göz korkutucu bir şekilde bunu yapmayın. Bunun yerine, nazikçe ve yavaş yavaş bir yaklaşım tarzına sahip olun.

Birinin size açılması için ne yapmalısınız?

Birinin size açılması halini sağlamak için faydalı bir uygulama

Bunu yapmak aslında kulağa hoş geldiği kadar da kolay değildir, bu nedenle kendinizi onların yerine koyarak her zaman saygılı ve empati içinde hareket etmelisiniz. Başkalarını yargılamamanın önemi yukarıda da bahsedilen en önemli noktalardan biridir. Bunun nedeni, bunu yapmanın size açılmaya çalışan kişi için büyük bir caydırıcı olabilmesidir.

Kendini rahat hisseden insanlar başkalarına açılacak ve kendilerini paylaşacak, iletişim kuracak ve ifade edeceklerdir. Öyleyse, gerçekten birinin açılmasını istiyor musunuz? Nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Burada bahsettiğimiz küçük egzersizi yapın ve duygularınızı ifade ederken nasıl daha rahat hissedeceğinizi kendinize sorun. Ne tür bir sohbet ve ortamda rahat olurdunuz? Ne tür insanlarla konuşurken kendiniz olabilirsiniz? Diğer kişiden ne beklersiniz?

İlginizi çekebilir ...
Çatışmaların Çözümlenmesi – İddialı Teknikler
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çatışmaların Çözümlenmesi – İddialı Teknikler

Günlük ilişkilerinizde iddialı davranmak, kendinizin ve başkalarının haklarını korurken çatışmaların çözümlenmesi ve önlenmesinde yardımcı olabilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hernández-Calderón, K.A. y Lesmes-Silva, A.K. (2018). La escucha activa como elemento necesario para el diálogo. Active listening as a necessary element for dialogue. Convicciones, 9(1): 83-87.
  • Morgado, I. (2007). Emociones e inteligencia social: las claves para una alianza entre los sentimientos y la razón. Barcelona: Editorial Ariel.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.