Logo image
Logo image

"Faydalı" Arkadaşlar

3 dakika
"Faydalı" Arkadaşlar
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Faydalı” arkadaşlar ne anlama geliyor biliyor musunuz? Tarih, insanların romantik bir ilişkide önemli gördükleri şeylerin zamanla büyük ölçüde değiştiğinin bir kanıtıdır. Yıllar önce, en önemli şey evlilik kurumunun güvenliğiydi. Evlenmek, sosyal meşruluk kazanmanın tek yolu ve çocukları yetiştirmek için tek geçerli ortam gibi görünüyordu.

Daha sonra, romantizm ve özgürlük, genç çiftler için birer öncelik haline geldi. Bir ilişkide olmak, ailelerinden bağımsız olan yaşamlarına kapılar açtı. Sadece bu da değil, gençlerin yirminci yüzyıla ait romantik film sahnelerini bire bir yaşamalarına izin verdi.

Bugünlerde trend nedir? Birçok kişi duygulardan daha fazlasını aramakta. Ayrıca tatmin edici, benzersiz ve yoğun hisleri de arzuluyorlar. Günümüzde birçok genç ve yetişkin birey, her şeyden önce cinsel özgürlüğe değer veriyor. İnsanın cinsel davranış spektrumunun kapsadığı her şeyi, kendileri keşfedebilmek istiyor.

“Faydalı” arkadaşlar

“Faydalı” arkadaşlar, birbirlerini tanıyan, iyi geçinen ve birbirlerini çekici bulan iki kişidir. Bununla birlikte, ilişkileri platonik bir arkadaşlıktan daha fazla bağlılık gerektirmez.

Faydalı arkadaşlık ilişkisinde en çok göze çarpan duygu, cinsel çekimdir. Bu çekimi tanımlamak için kullanabileceğimiz bir başka deyim ise aşkın “kimyasal” yönü olacaktır.

“Benim faydalı arkadaşım, ikimiz de böyle hissettiğimizde ve zamanımız olduğunda görüştüğüm bir erkek. Ayrıcalıklı değiliz, ama birbirimize şefkat ve sevgiyle davranıyoruz. Cinselliği yaşıyoruz, ancak bir ilişkinin bağlılığı olmadan. Gerçek şu ki, resmi bir ilişkinin gerektirdiği sorumluluğu üstlenmek istemiyoruz.”

Some figure

Bu kişiyle öpüşmek ve sarılmak istemenize neden olan şey aranızdaki cinsel çekimdir. 

Cinsel çekim, samimiyet ve bağlılık

Aşkın üç özelliği vardır: cinsel çekim, samimiyet ve bağlılık. Bu üçü arasında, faydalı arkadaşlar, cinsel çekime sahiptir (ve sevgi ya da dostluk). Samimiyet faktörü genellikle eksiktir ve söz konusu bağlılık ya az ya da hiçtir. Bunun nedeni, faydalı arkadaşlıklar kuran insanların oldukça genç ve daha kısa ilişkilere sahip olma eğilimi göstermesidir.

“Birlikte dışarı çıkıp eğlenmeyi, dans etmeyi ve bol bol cinsel ilişki yaşamayı seviyoruz; aramızdaki çekim içgüdüsel.”

İnsanlar gençken, romantik ilişkileri genellikle öncelikli olarak fiziksel çekim üzerine kuruludur. Yaşlandıkça, örneğin 20 ya da 25 yaşlarındayken, içsel niteliklere eskisinden daha fazla değer vermeye başlarlar. Ergenlik döneminin sonunda, samimiyet ve güven, hem erkekler hem de kadınlar için daha önemli hale gelir.

Sadece bu türde birçok ilişkiye sahip olduktan sonra, çoğu insan daha kalıcı bir ilişki içerisinde olmayı düşünmeye başlar. Gençlik yıllarında, insanların ilişkileri vardır çünkü bu eğlencelidir. Birlikte dışarı çıkabilir ve partnerleriyle eğlenceli planlar yapabilirler. Bu ilişkiler genellikle çok ciddi değildir ve kimse kendi geleceği hakkında çok fazla düşünmez.

Faydalı arkadaşlar hangi haklara sahip?

Faydalı arkadaşlar olmanın en güzel yanı bağlılık baskısı olmamasıdır. Eğer faydalı olmayan arkadaşlık düzenine geri dönmek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir duygu içermeyen cinsellik isteyen insanlar da vardır.

Bunlara genellikle tek gecelik ilişki denir; örneğin insanlar bir partide ya da barda biriyle tanışıp cinsel ilişkiye girdiğinde. Bununla birlikte, bu eylem herhangi bir duygu barındırmaz ve genelde o kişiler tekrar görüşmezler.

Some figure

Faydalı arkadaşlık ilişkisi daha derin ve daha samimi bir şeye dönüşebilir. Öte taraftan, eğer bir başkası resmin içine dahil olursa bu ilişki aniden bitebilir. İnsanlar aynı zamanda bu tür bir ilişkiyi “koşulsuz şartsız faydalı arkadaşlık” olarak adlandırırlar çünkü birbirlerini sever, düşünür, birbirlerine özen gösterir ve birbirleriyle sevişirler ancak sıkı bir bağlılık istemezler.

Faydalı arkadaşlar evli ya da bekar olabilir. Her iki durumda da, geleceklerinin belirsiz olduğunu bilirler. Er ya da geç, her şey sona erebilir. Gördüğünüz gibi, faydalı arkadaşlık ve bir ilişki arasındaki fark, bağlılık ve ayrıcalıklı olmaktır. Faydalı arkadaşlar bir geleceği paylaşmak istemezler. Bununla birlikte, birbirlerine karşı sevgi ve alaka gösterirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garcpi H, Soriano E. “Amigos con beneficios”: salud sexual y estilos de apego de hombres y mujeres. Saúde e Sociedade. 2016; 25(4): 1136-1147.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.