Logo image
Logo image

Bir Terapi Aracı Olarak Yemek Pişirme

3 dakika
Bir Terapi Aracı Olarak Yemek Pişirme
Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Yemek pişirme sanatı, tekniği ve bilgiyi birleştiren etkinliklerden biridir. Hem kültürü, hem de sevgiyi bir tek işin içinde toplayan alanlardan biridir. Aslında biz etrafımızdaki tabiatı yeriz. Biz onu zamanla elde edilmiş gelenek ve bilgilere göre hazırlarız ve diğer insanlarla olan ilişkilere dayanarak yaparız.

Yemek pişirme konusunu birkaç açıdan ele alabiliriz. Bunlardan biri en çok bilinen uygulamadır. Besin ihtiyacını karşılamak için pişirebileceğiniz gibi, ne varsa onu da pişirebilirsiniz. Bu işle ilgilenmenin diğer bir tarafı da; yemek pişirme aynı zamanda bir meslek olduğu için ticari amaçla da bu işi yapabilirsiniz.

“Mutfak sevginin simyasıdır.”

Guy de Maupassant

Bununla birlikte, yemek pişirmenin en etkili, yaratıcı ve sosyal etkisi ondan memnuniyet duyma ve başkalarını da bu sonuçtan memnun etme isteğidir. Yemek acele etmeden, sevgiyle iletişim kurmak ve sevdiğimiz insanlarla geçirdiğimiz zamanı özel kılmak için hazırlandığı zaman, profesyonel bir görev olmaktan çıkıp kişisel olarak kendini ifade etmeye dönüşür. Aynı zamanda bir terapi aracıdır.

Duyumsal farkındalık, yemek pişirmenin ilk katkısı

Yemek yapmak bütün duyulara hitap eden bir etkinliktir. Bu duyular pişirme işleminin sonuna kadar aktif kalır. Görme, duyma, dokunma ve tabi ki koklama ve tatma duyuları bu iş esnasında harekete geçerler. Yemek yediğimiz zaman da aynı şey olur.

Bu şekilde, yemek pişirme gerçek bir duyusal gökkuşağı haline gelir. Bu yüzden hepsini kapsayan, bütünleyici bir deneyimdir. Günümüzde bir dizi duyumsal etkiyi uyandıran, yapmaya değer aktivitelerden biridir.

Some figure

Yemek pişirme çok yaratıcı bir deneyimdir

Yemek pişirmenin en ilginç yönlerinden biri sonucunda asla aynı şeylerin olmamasıdır. Aynı kişi bir yemeği günde iki kere pişirdiği halde tamamen aynı yemek olmayabilir. İki insan aynı tarifi kopyalayıp yapabilir ve lezzeti farklı olabilir. Bu kapsamda oldukça kişisel ve yaratıcı bir etkinliktir.

Aynı şekilde sonsuz çeşitlilikler sunan işlerden biridir. Her bir adımda yeni bir değişikliğe imkan verir. Bazen bazı yiyecekleri hazırlama biçiminde ve bazen de onları sunma biçiminde. Ayrıca kullandığımız malzemelere ne kadar pişireceksek ona göre başka şeyler de ekleyebiliriz. Yemek pişirmek tamamen bir yaratıcılıktır.

Sabır ve konsantrasyon

Yemek pişirme bizi başarılı adımlara çeken etkinliklerden biridir. Başka aktivitelerde bir adımı tamamlamadan başka bir adıma geçemezsiniz. Bu sabır gerektiren bir iştir. Oysa yemek yapmanın zamanı size bağlıdır.

Some figure

Aynı şekilde yemek yaparken birçok işi de beraberinde, aynı anda yaparsınız. Örneğin, bir hamuru dinlenmesi için bıraktığınızda, iç malzemesini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ya da bir şey kaynarken, diğer adım için gereken her şeyi hazırlayabilirsiniz. Bu dikkatinizi sadece yaptığınız işe odaklamanızı gerektirir. Sizin konsantrasyonunuzu arttırır.

Sorun çözme ve karar verme

Yemek pişirme sonucu belli olmayan bir etkinliktir. Bir şey pişiriyorsunuz ve mesela pişirdiğiniz tavuk yandı, çünkü ilginiz dağınıktı. Ya da yemeğin tadı sizin her zaman istediğiniz gibi olmadı. Bütün bu küçük sorunlara bir çözüm bulmak gerekir. Ve bu sorunlara çözüm bulmak sizin pratik zekanızın harekete geçmesine bağlıdır.

İşin aslı şu ki; bir yemeği hazırlarken birçok kararlar almanız gerekir. Yemek tarifinde pişirmek için 10 dakika beklemeniz gerektiği söylenir, ama siz farkına varırsınız ki; bu süre yeterli değildir. Bu sizin analiz edip, ne yapacağınıza karar vermenizi gerektirir. Yemek pişirmek karar verme kapasitenizi arttırır.

Rahatlamak ve eğlenmek

Pozitif bir yaklaşımınız olursa, yemek yapmak oldukça rahatlatıcı bir etkinliktir. Önemli olan şey sinirli bir şekilde bu işi yapmamak ve mükemmel sonuçlar beklememektir. İdeal olanı her şeyi sakin bir şekilde yapmanız ve zihninizin açık olmasıdır.

Some figure

Eşinizle veya arkadaşlarınızla yemek pişirme çok eğlenceli ve dostça olabilir. Aynı şekilde kendi ellerinizle hazırladığınız bir yemeği sunmak sevginizin göstergesidir. İyi bir yaklaşımla, bu etkinlik inanılmaz eğlenceli ve değerli olabilir.

Bu işi yapmak için uzman olmamız gerekmez. Olumlu bir yaklaşım tarzı ve bir planın olması fazlasıyla yeterlidir. Evde yapabileceğiniz bir aktivitedir ve herkese açıktır. Ayrıca psikolojik ve sosyal getirileri de inkar edilemez. Kesinlikle bugün yemek pişirmeyi denemelisiniz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.