Bill Porter ve İlham Veren Hikayesi

Bill Porter, hayata büyük bir ders vermek için dünyaya gelen insanlardan biriydi.
Bill Porter ve İlham Veren Hikayesi

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2021

Bill Porter, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmesini ve hatta konuşmasını zorlaştıran serebral palsi ile doğdu. San Francisco, California’da doğdu ama erken yaşta annesiyle birlikte Portland, Oregon’a taşındı.

Çocukken okul arkadaşlarının sürekli alaylarına katlanmak zorunda kaldı. Esas olarak, sinir sisteminin sağ tarafının büyük bölümü aşırı derecede körelmişti. 1930’larda onun durumunda olan insanlara karşı çok fazla önyargı vardı. Bunun nedeni, çok az insanın bir kişinin tüm faaliyetler için değil, yalnızca belirli faaliyetler için sınırlamaları olduğunu anlamasıdır.

Sadece bir kişi ona körü körüne güvendi: bu insan annesiydi. Çocuğun farkında olduğunu ve öğrenmeye ve gelişmeye ilgi duyduğunu biliyordu. Bu yüzden onu erken yaşlardan itibaren devam etmeye teşvik etti.

“Kim olduğumuzun ölçüsü, sahip olduklarımızla ne yaptığımızdır.”

– Vince Lombardi

Bill Porter’ı motive eden tutku

Bill Porter hayatını hareketsizliğe mahkûm olarak geçirmek istemiyordu. Zihni huzursuzdu ve faydalı olmayı ve gelişmeyi hayal ediyordu. Aslında, başkalarıyla iletişim halinde olmayı sevdiği gibi, satış yapmayı da severdi. Böylece, bu mesleğin kendisine ilerleme kaydetmesi için birçok fırsat verdiğini düşündü. Pek çok insan ona, onun durumunda bir satıcı olmanın imkansız olacağını söyledi.

genç porter portresi

Annesi ona inandı ve onu bir satıcı olarak iş aramaya teşvik etti. Bu yönde ilerledi. Tuvalet malzemeleri satan bir şirket olan Watkins Incorporated’ın ofislerine büyük bir korkuyla gitti. Durumunu gören müdür, ona iş vermeyi reddetti. Bunun nedeni, böyle sınırlamaları olan böyle bir çocuğun herhangi bir şey satmasının mümkün olmadığını düşünmesiydi.

Bill Porter son derece hüsrana uğradı ama annesi bir kez daha ısrar etmesi için onu cesaretlendirdi. Bu yüzden ertesi gün Watkins’e döndü ve direkt olarak müdürle konuşmak istedi. Daha sonra, başka hiçbir satış görevlisinin istemeyeceği, en az arzu edilen satış yolunu vererek bir test çalıştırması yapmalarını önerdi.

Müdür tereddüt etti ama Bill Porter’ın pes etmeyeceğini düşündü ve ona istediği testi vermeyi kabul etti. Muhtemelen baskıyı kaldıramayacağı için birkaç günden fazla dayanamayacağına ikna olmuştu. Kısacası, Porter’a yanıldığını kanıtlamak için kabul etti.

Efsaneye dönüşen bir hikaye

Ertesi gün, Bill Porter yeni işi için erkenden geldi. Ona, satış ihtimali olmayan, ulaşılması zor bir yerde uzak bir rota tahsis edilmişti. Her gün toplam 10 mil yol kat etmesi gerekiyordu. O zamanlar satış görevlileri kapı kapı dolaşırdı. Bu fikir, işe çok iyi bir tavırla giden Bill’i korkutmadı. Ancak herkesin beklediği şekilde, kimse ondan ürün almıyordu.

Öğle yemeği vakti geldiğinde Bill Porter annesinin onun için hazırladığı yemeğin tadını çıkarmak için bir parka gitti. Yemeği, basit bir sandviçti. Ancak içinde çok özel bir malzeme vardı. Ketçapla yazılmış iki kelime: “sabır” ve “sebat”. Bill sabah kapı kapı kapı dolaşıp kaybettiği heyecanını annesinin mesajını gördükten sonra yeniden kazandı.

arabasıyla satıcılık yapan porter

Yavaş yavaş sektördeki insanları tanımaya başladı. Sadeliği, karizması ve coşkusu nedeniyle birçoğunun sempatisini kazandı. Kısa süre sonra ilk satışını yaptı, ardından ikincisini, ardından daha fazlasını yaptı. Orada, diğer tüm satıcıların nefret ettiği o yerde, Bill Porter hem finansal hem de kişisel olarak başarıya giden yolu buldu. Aslında, kısa sürede Watkins’in en iyi satıcısı oldu.

Bill Porter bu şirket için 40 yıl çalıştı ve bu süre zarfında ödüller, madalyalar ve hatta hayranlar topladı. Yerel bir gazete hikayeyi öğrendi ve 1995’te yayınlamak istedi. İnsanlar, yakında emekli olacak olan bu harika adamı işte böyle tanıdılar. The Oregonian sayesinde Bill, dünyanın her yerinden binlerce mektup ve telefon aldı. Oldukça ünlü oldu. Aslında TNT, 2002’de hikayesini filme çevirdi. 2013’te 81 yaşında tamamen mutlu bir adam olarak öldü.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.