Logo image
Logo image

Bilim Bazı İnsanların Enerjinizi Tükettiğini Onaylıyor

4 dakika
Duygusal vampirlerle veya enerjinizi tüketen insanlarla uğraşmak için onlardan uzak durmanız gerektiğini söyleyebilmeyi çok isteriz, ancak bu bir temenniden biraz daha fazlası olacaktır.
Bilim Bazı İnsanların Enerjinizi Tükettiğini Onaylıyor
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Onlara genellikle duygusal vampirler diyoruz. Size olumsuz duygularını bulaştıran, enerjinizi tüketen, bıkkın ve bitkin hissetmenize neden olan insanlardır. Bilim insanları, bu tür dinamiklerin beyniniz üzerinde sahip oldukları ilginç etki nedeniyle psikolojik sağlığınızı tamamen baltalayabileceğini iddia ediyor.

Popüler psikolojinin belirli davranışsal süreçleri tanımlamak için belirli terminolojileri kullanmayı ne kadar sevdiği ilginçtir. Bu tür insanlara ‘duygusal vampirler’ demek gerçekten çok etkili bir metafor.

“Başkalarının davranışlarının iç huzurunuzu bozmasına izin vermeyin.”
-Dalay Lama-

Ancak bu konuda herhangi bir uzman size bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek olan enerjinizi tüketmenin yanı sıra kendi duygularını da bulaştırdığını söyleyecektir. Bir örnek alalım. Diyelim ki iş yerinize yeni bir iş arkadaşı geldi. Onu tanıdıkça, başına gelenler hakkında asla olumlu bir şey söylemediklerini, sadece sürekli şikayet ettiklerini fark ediyorsunuz.

Bu kişiyle birlikteyken, neredeyse sürekli kendinize “Onu neden dinliyorum ki?” diye sormanıza rağmen, onun olumsuzluğuna bulaşmaktan kaçınamazsınız. Aslında, işteki kendi üretkenliğinizi bile etkileyebilir. Yazarların ‘çürük elma’ olarak tanımladığı bu tür insanlarla ilgili ilginç bir araştırma var.

Duygusal vampirler olarak tanımlanan bu tür insanlara her çalışma ortamında rastlamak mümkündür. Ayrıca, olumsuz tutumları tüm işgücüne ‘bulaşabilir’. Gerçekten de, birden fazla çalışanın kelimenin tam anlamıyla ‘bitik’ hissettikleri için hastalık izni talep edebileceği ortamlar yaratmayı başarıyorlar.

Bununla birlikte, çürük elma ya da duygusal vampir olgusu çok daha fazla bağlamı kapsar ve çok daha fazla dinamik gösterir.

Some figure

Başkaları sizin enerjinizi tükettiğinde beyninizde ne olur?

Gün geçtikçe, mağdur edici, olumsuz veya sadece yorucu bir insanla etkileşime girmeniz veya yakın olmanız gerektiğinde ne olduğunu anlamak için, evrimsel geçmişimize bir yolculuk yapacağız. Doğal seçilim sürecinden dolayı beyniniz, sosyalliği ve başkalarıyla teması yalnızca olumlu değil, aynı zamanda gerekli olarak anlamaya programlanmıştır. Böylece atalarımız hayatta kalma şanslarını artırmak için birkaç bireyden oluşan çekirdekler oluşturdular.

Bu nedenle, kendinizi iyi hissetmek, birbirinizle ilişki kurmak ve anlamlı bağlar oluşturmak için diğer insanlara ihtiyacınız var. Bunu yaptığınızda beyniniz oksitosin salgılar. Bununla birlikte, birisiyle bağ kuramadığınız zaman ve size düşmanlık veya güvensizlikle davrandıklarında, beyniniz stres hormonu olan kortizol salgılar. Bu şekilde, zihninizde belirli bir duyum yerleşecektir: tehdit duygusu.

Ayna nöron sisteminizi oluşturan birbirine bağlı karmaşık hücreler ağında neler olduğunu da düşünmeliyiz. Bu sistem, her kişinin yüz ifadesini veya beden dilini kaydetmeye ve işlemeye yöneliktir. Genellikle etrafınızdakilerle aynı duygusal durumlarla enfekte olmanıza neden olur. Bilim insanları, bazılarının bu tür ’emprenye’ye diğerlerinden daha duyarlı olduğunu iddia ediyor. Böylece yavaş yavaş kendi sağlığınızı ve psikolojik dengenizi etkileyen zehirli bir kokteyl oluşur.

Başkalarından aldığınız olumsuz duyguların bulaşmasıyla birleşen kalıcı bir tehdit hissinin beyninizde neden olduğu kimyasal stresin etkisi, tek ve kalıcı bir arzu yaşamanıza neden olur: kaçmak.

Some figure

İyi enerji seviyelerini korumak için ne yapmalı

Duygusal vampirlerle veya enerjinizi tüketen insanlarla uğraşmak için onlardan uzak durmanız gerektiğini söyleyebilmeyi çok isteriz, ancak bu bir temenniden biraz daha fazlası olacaktır. Bunun nedeni, hepimizin bildiği bir şey varsa, o da işyerinde bir ‘çürük elma’ olduğu için işini bırakabilen çok azımız olduğudur. Ayrıca, hiçbirimiz, onlarla her karşılaştığımızda arzu, mutluluk ve enerji duygularımızı alıp götüren bir anne veya kardeşten sonsuza kadar uzaklaşamayız.

“Kötü kıskançlık ve nefret; bu onların hayran olma şeklidir.”

-Victor Hugo-

Bu konuyu öğrenmek ve bilimsel araştırmaları derinlemesine araştırmak için iyi bir kitap “Emotional Contagion, Studies in Emotion and Social Interaction” (Duygusal Bulaşma, Duygularda Çalışmalar ve Sosyal Etkileşim) kitabıdır. Yapılacak en iyi şeyin, kendinizi bu tür bir etkileşime nasıl “geçirmez hale getireceğinizi” öğrenmek olduğunu açıklıyor. Amaç, fiziksel ve duygusal sağlığımızı korumaktır.

Şimdiyse, başlamak için birkaç püf noktası vereceğiz.

 

Some figure

Enerjinizi korumanıza yardımcı olacak üç anahtar

  • Bu insanları kontrol etmek için savunma mekanizmalarınız var. Kendinizi eğitmenin etkili bir yolu, onların üzerinizdeki etkisini ‘devre dışı bırakmaktır’. Örneğin, kendinize şu mantrayı tekrarlamaktan çekinmeyin: “Onlar benim enerjimi ancak izin verdiğim kadar tüketirler”.
  • Rasyonelleştirin. Sadece olumsuz şeylerden ve hayatın onlara ne kadar kötü davrandığından bahsetme konusunda ısrarcı bir alışkanlığı olan insanlar var. Onları durdurmanın bir yolu, iddialı bir şekilde rasyonalize etmektir. Onlara, “Benimle bir kez olsun olumlu şeyler hakkında konuşmanızı istiyorum” deyin.
  • Hayır demeyi öğrenin. Bu strateji hem basit hem de etkilidir. Şu andan itibaren, duygusal vampirinize eleştirilerini dinlemeye vaktiniz olmadığını söyleyin. Ayrıca, onların kötü dedikodularına katılmayacağınızı da açıklayın. En önemlisi, onlara herhangi bir şekilde kötü muamele görmeyi reddettiğinizi söyleyin.

Son olarak, bir kişinin kendi ihtiyaçlarının farkına varması ve başkalarının huzurlarını, yani hayatlarını tüketmesini engellemesi gereken bir zaman gelir. Etrafımızı bize denge ve mutluluk getirecek insanlarla çevrelemenin her zaman mümkün olmadığı göz önüne alındığında, olumsuz insanları saygıyla ama kararlılıkla yönetmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.