Logo image
Logo image

Beynin Suçluluk Bölgesi

3 dakika
Suçluluk bölgesi, utançla yakından ilgilidir. Benzer şekilde, bazı kişilerin bu alanları hemen hemen hiç etkinleştirmediği görülmüştür. Bu durum narsist ve yalancı ve hatta saldırgan profiller için geçerlidir.
Beynin Suçluluk Bölgesi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Beynin suçluluk bölgesi her birimizde farklı işler gibi görünüyor. Çoğumuzda etkisinin ağırlığını ortalama olarak hissettiğimiz doğru olsa da, bazı insanların bu alanı neredeyse hiç etkinleştirmediği görülür. Buna bir örnek verirsek narsist ve potansiyel olarak şiddet içeren profilleri gösterebiliriz.

Suçluluk hakkında konuşacak olursak, önce çok ilginç iki yönü anlamamız gerekir. İlk başta, insan davranışındaki temel bir duyguyla karşı karşıyayızdır. Bunu oldukça olumsuz bir çizginin iç gerçeklikleriyle ilişkilendirsek de (Fischer, Shaver & Carnochan, 1990), gerçekte bu duygu sosyal davranışlarımızı düzenlememize yardımcı olur.

Suçun ağırlığı, bizi davranışları düzeltmeye ve insanları doğru davranmaya teşvik eder. Bu şekilde, beynimizde genellikle bir ömür boyu kalabilen bu ağırlığın acısını çekmiş oluruz. Diğer taraftan, kendimizi bu şüphesiz birçok kişi tarafından deneyimlenmiş olan yönetilmesi en zor duygulardan biriyle karşı karşıya buluruz.

Sigmund Freud, daha kendi zamanında, insanın kendisini üzüntünün etkisinden korumak için karmaşık savunma mekanizmaları geliştirdiğini yorumlamıştır. Çünkü üzüntünün kendi gölgesi, yaptığımız veya yapmadığımız şeyin anısı, idare edilmesi zor bir şeydir. Bununla birlikte, ve burada belki de tüm bunlar arasında en olumlu olan tarafı gelir, acısının izini hissetmek, bilince sahip olduğumuz anlamına gelir. Diğer birçok insanın söyleyemediği veya gösteremediği korktuğu bir şeydir bu.

“Eğer beni ağlatırsan, ruhun da kanar.”

– Horacio

Some figure

Beynin suçluluk bölgesi tam olarak nerededir?

Çok yakın zamanda yeni bir toplu katliama tanık olduk. Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan saldırı suç mahalinde bizim bir başka profille tanışmamıza neden oldu. Artık karşımızda Facebook aracılığıyla katliamı canlı yayınlayan biri var. Bu kişinin amacı sadece en yüksek kurban sayısına ulaşmak değil, manifestosunda belirttiği gibi başkalarına da ilham vermeyi amaçlar.

Şüphesiz bu eylemin dikkatini çeken şey, kahramanın mutlak soğukluğudur. Bir video oyunu oynar gibi yoluna çıkan tüm insanları tam bir gönül rahatlığı ile vurmakla sınırlar. Yaptığı şey için vahşet, vicdan eksikliği ve herhangi bir suçluluk belirtisi göstermez. Bu tür insanlarda ne gibi bir özellik vardır? Bu davranışları hangi mekanizmalar yönetir veya açıklar?

Beynin suçluluk bölgesi olan lateral orbitofrontal korteks

Monash Üniversitesi, yüksek düzeyde şiddet içeren video oyunlarını hassas bir şekilde kullanan bir araştırma yaptı. Bu çalışmadan sorumlu olan Dr. Molenberghs, suçluluk duygusunun beynin hangi bölgesinde olduğunu anlamaya çalıştı. Manyetik rezonanslar kullanarak bunu yapmak için deneysel denekler çok sayıda kurbanın hayatını almak zorunda kaldıkları bir video oyununa tabi tutulurken beyinde neler olduğunu görmeye çalıştı.

Beyin taramaları, lateral orbitofrontal kortekste nöronal aktivite eksikliğini ortaya çıkardı. Bu çalışma, nörobiyolog ve filozof Gerhard Roth tarafından yapılan önceki çalışmalarla mükemmel bir uyum içindeydi. Sonuncu çalışma, şiddet içeren eylemlerde bulunan katillerin, tecavüzcülerin ve diğer mahkumların beyinlerinde neler olduğunu anlamak için çeşitli hapishanelerde derinlemesine araştırma çalışmaları yaptı.

Sonuçlar çok netti. Aslında, Dr. Roth burayı suçluluğun beyin bölgesi olarak “kötülük yaması” olarak adlandırdı. Suçluluk yükünü taşıyan insanların aksine lateral orbitofrontal korteksi çok az aktivite gösteriyordu. Bazen bir tümörün varlığına bağlı olabilir. Çoğu durumda, bu işlev bozukluğunun nedeni net değildir.

Bazı psikologlar, sürekli şiddete maruz kalmanın genellikle bu alanda alışkanlığı desteklediğine inanmaktadır. Bu, durum şiddetinin bir kısmına video oyunlarına olan tutkusundan kaynaklandığını söyleyen Yeni Zelandalı katilin davranışını açıklayabilir. Şüphesiz bu durum bu tür karanlık profilleri şekillendiren diğer birçok faktörden sadece bir tanesidir.

Kendimizi suçlu hissetmek bizi insan yapan bir özelliktir

Suçluluğun beyin bölgesi de utanç duygusuyla ilgilidir. Her iki boyut da bize rahatsız edici duygular uygular. Belki de en sinir bozucu ve hatta acı verici olandır. Aynı şekilde, bizi gelişmeye, bu rahatsızlığı hafifletmek için farklı bir şekilde davranmaya iten duyguları motive ederler.

Tüm bunlar kuşkusuz olumlu duygulardır. Bizi insan yapan, bizi kendisi ve başkaları için en iyisini yapmak isteyen sosyal varlıklara dönüştüren özü içerir. Bu tür psikobiyolojik gerçekler, psikopatlarda, narsistlerde ya da hiçbir şey hissetmeden zarar verebilen insanlarda görülmez.

İşlenen eylem üzerinde düşünme veya zarar gören kişiyle empati kurma yeteneği, bu tür profillerde mevcut görünmemektedir. Bu kesinlikle bizi korkutan, bizi apaçık bir gerçekliği kabul etmeye zorlayan bir şeydir: Christchurch saldırganı Brenton Tarrant’ınki gibi profiller görünmeye devam edecektir.

Dr. Gerhard Roth’un bahsettiği beyinde karanlık bölge vardır. Suçluluğun beyin bölgesi hepimizde aynı şekilde işlemez ve bu insanlık için oldukça zararlı eylemlere yol açabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Turan, N., & Cohen, T. R. (2015). Shame and Guilt. In Encyclopedia of Mental Health: Second Edition (pp. 144–146). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397045-9.00067-7
  • Lickel, B., Schmader, T., Curtis, M., Scarnier, M., y Ames, DR (2005). La vergüenza y la culpa vicaria. Procesos grupales y relaciones intergrupales , 8 (2 SPEC. ISS.), 145–157. https://doi.org/10.1177/1368430205051064

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.