Logo image
Logo image

Bécquer'ın Aşk Hakkında 8 Güzel Sözü

2 dakika
Bécquer'ın Aşk Hakkında 8 Güzel Sözü
Son Güncelleme: 30 Aralık, 2016

Bécquer, hisler önemli sayıldığı sürece çağa uygun kalacak, çünkü aşk ve diğer duygular evrenseldir. Onlar zamanın ve engellerin ötesine geçerler.

Bazen, duygulara adanmış sayısız şiirin içinden tek bir mısra okusak bile rahatlayabilir, mutlu olur ve anlaşıldığımızı hissederiz.

Çünkü aşk ve diğer hisler hepimizin eşit ölçüde anlayabileceği bir dildir, peki ya neden? Kim aşk için acı çekmedi ki? Kimin aşk adına kalbi kırılmadı ki? Kim yalnız, çaresiz ve bitkin hissetmedi ki?

Kara kırlangıçlar dönecek
yuvalarını asmak için balkonuna
ve tekrar kanatlarıyla camın üzerinde
oynakça çağıracaklar.

Lakin uçmayı reddedenler
güzelliğini ve mutluluğumu düşünmek için
isimlerimizi öğrenmiş olanlar…
işte onlar… geri dönmeyecek!

-Bécquer

Bugün insan ruhunun yiğidi Gustavo Adolfo Bécquer’dan aşkla ilgili en iyi dizeleri size adıyoruz.

  1. “Söyle bana, rüzgar mı uğulduyor yoksa fısıltıların geçerken bana aşkını mı ilan ediyor?” Günümüzde bu dize pek çok kişiye “klişe” görünebilir. Fakat aslında, aşık olmanın ilk evrelerinde hepimiz biraz klişe haline geliriz. Sizce de öyle değil mi? Geriye dönün ve o ilk zamanlarda söylediklerinizi, veya arkadaşınıza aşık olduğunuzdan ilk nasıl bahsettiğinizi bir hatırlayın.
  2. “Seni hala çok seviyorum! Aşkın kalbimde öyle derin ayak izleri bıraktı ki…” Aşk bazen gerçekten acıtabilir. Eğer bu yalnızlık sözlerini kimse görmediği bir zaman okursak, hissettiğimiz her şeyi anlattığını düşünürüz. Yazılmasının üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun.
  3. “Sen okyanustun, bense medceziri bekleyen bir kaya. Beni kırmak ya da koparmak zorundaydın! Bu olamazdı!” Bazı zamanlar vardır ki aşk mümkün değildir. Farklılıklarımız bizi tamamlamak yerine giderek daha da ayırıyor. Sonunda iki yabancıya dönüşüyoruz. Elimizde kalan tek şey, güzel anıları hatırlamak, nostalji yapmak ve kasvetli bir günde bir şarkı dinlerken veya bunun gibi bir mısra okurken utangaç bir şekilde uzaklaşan küçük bir gözyaşı dökmek.
  4. “Güneş sonsuza dek bulutlarla kaplanabilir. Okyanus bir anda kuruyabilir… ama içimdeki aşkının ateşi hiç sönmeyecek.” Bazı aşklar ebedidir. Zaman geçse, hayatlarımız değişse bile.
  5. “Bir kalbin olduğunu söylüyorsun, ama sadece attığını hissettiğin için böyle söylüyorsun. O bir kalp değil. O sadece gürültü yaparak çalışan bir makine.” Kalbimiz kırıldığında, belli bir kimse tarafından ciddi şekilde yaralandığında, hissettiğimiz şey tam olarak budur… onun bir kalbi olmadığı.
  6. “Hayal ederek insan hiçlikten bir dünya yaratabilir.” Şairler, yazarlar, ressamlar… sanatçılar… Onların nasıl sıfırdan özgün sanat eserleri yarattıklarını ve dünyayı etkilediklerini düşünmek inanılmaz. Siz de böyle düşünmüyor musunuz?
  7. Bugün tıpkı dün gibi. Yarın da bugün gibi olacak. Her şey hep aynı!” Üzgün olduğunuzda, bunun hiçbir çözümü olmadığını düşündüğünüzde ve hayatınız her gün aynı olduğunda, bu gibi bir düşünceye kapılmamak imkansızdır. Bırakın gitsin ve daha huzurlu bir yerdeyken, hayatınızı değiştirmeyi ve mutlu olmayı deneyinBu da geçecek…
  8. “Yalnızlık, hakkında konuşacak birini bulduğunuzda güzel bir şeydir.” Hepimiz yalnızlığa ihtiyaç duyarız. Bazen yalnızlığını tadını çıkarmak harikadır, tüm gürültüden ve endişelerinizden uzak bir şekilde. Ancak şu da bir gerçektir ki yalnızlık sadece bizim seçimimiz olduğunda keyif vericidir, bize zorla uygulandığında değil.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.