Muhteşem Frida Kahlo’dan 16 Alıntı

Kasım 30, 2016

Frida Kahlo en sevdiğimiz insanlardan biri. O, sadece tablolarıyla değil, aynı zamanda sözleri, dersleri ve örnek mücadelesiyle insanlığa inanılmaz bir miras bırakmış olan güçlü, cesur ve görkemli bir kadındı.

O, yaşam hakkındaki fikirleriyle sadece 20. yüzyıl Meksika’sının değil, küresel toplumun da geleneklerini yıkarak tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Kendisi bugün hala devrimci ve kalender olarak kabul edilmekte. Bir sanatçı olarak, insanlar onu sürrealist olarak tanımlamaya çalışsalar da o buna asla izin vermedi. Söylediği gibi, düşleri değil aslında kendi gerçekliğini resmetti.

Kahlo’nun deneyimleri yaşamın kendisine getirdiği büyük şanssızlık ve talihsizlikler ile Diego Rivera‘ya olan tutkulu aşkıdır. Cesareti, gururu, tutkusu ve muazzam aşk kapasitesi bize bıraktığı zamanın ve mekanın ötesindeki kelimelerde açıkça görülmektedir.

 1. “Ayaklar, uçmak için kanatlarım varken size neden ihtiyaç duyayım.”
 2. “Acınızı duvarlarla çevirerek onun sizi içten yiyip bitirmesine izin veriyorsunuz.”
 3. “Acı, zevk ve ölüm; yaşamın bir aşamasından fazlası değildir. Bu aşamanın devrimsel çabası zekaya açılan bir kapı girişidir.”
 4. “Doktor eğer bu tekilayı içmeme izin verirsen, sana söz veriyorum ki cenazemde içmeyeceğim.”
 5. “Günün sonunda, düşündüğümüzden çok daha fazla acıya dayanabiliriz.”
 6. “Hayat benim hem dostum hem de düşmanım olmakta kararlı.”
 7. “Bir gülümsemeden daha güzel hiçbir şey yoktur.”
 8. “Beni öldürmeyen şey, beni besler.”
 9. “Benim bir sürrealist olduğumu düşündüler, ancak değilim. Asla düşlerimi resmetmedim, kendi gerçekliğimi resmettim.”
 10. “Hiçbir şey mutlak değildir. Her şey değişir, her şey hareket eder, her şey dönüşür, her şey uçup gider ve kaybolur.”
 11. “Güzellik ve çirkinlik birer seraptır çünkü diğerleri her zaman içimizdekini görür.”
 12. “Kederimi bastırmayı denedim ama piçler yüzmeyi öğrendiler, ve artık bu çöküşle ve güzel hisle ezilmiş durumdayım.”
 13. “Bazıları bir yıldızla doğar diğerleri ise kırık olarak doğarlar, inanmak istemeseniz de ben en kırık doğanlardanım.”
 14. “Önceleri dünyadaki en tuhaf insan olduğumu düşünürdüm, ama daha sonra düşündüm ki dünyada çok insan var, bir yerlerde tıpkı benim gibi acayip ve kusurlu hisseden biri olmalı. Onu hayal ederdim ve onun da bir yerlerde beni düşündüğünü hayal ederdim. Eğer oradaysan ve bunu okuyorsan bil ki ben buradayım ve en az senin kadar tuhafım.”
 15. “Keşke sana istediğin her şeyi verebilseydim, ancak o zaman bile seni sevebilmenin ne harika bir şey olduğunu bilemeyecektin.”
 16. “Fiil icat etmek mümkün mü? Sana bir tanesini söylemek istiyorum: Seni göklüyorum. Kocaman kanatlarım seni limitsizce sevmek için genişliyor. En başından beri birlikte olduğumuzu, aynı malzemeden yapıldığımızı, aynı dalga boyunda olduğumuzu ve içimizde aynı hisleri taşıdığımızı hissediyorum. Zekan, alçak gönüllülüğün, her şeyin benzersiz. Yaşamı zenginleştiren sensin. Olağanüstü dünyanda sana sunabileceğim tek şey bu gerçek — her zaman en derin parçalarını bile el üstünde tutacağım. Bunu kabul ettiğin için teşekkür ederim, yaşadığın için teşekkür ederim, çünkü dün en içten ruh ışığına dokunmama izin verdin ve gözlerin hayatım boyunca duymayı beklediğim yegane şeydi.”